5 Remote më të mira Kodi për 2018/2019

Remote më të mira Kodi të 2017/2018


Po kërkoni të integroni më mirë Kodi në konfigurimin e teatrit tuaj në shtëpi? Ne kemi pastruar tregun dhe hulumtuar pesë nga Remote më të mira Kodi, kështu që ju nuk do të duhet.

Kodi është softuer që e bën shumë të lehtë krijimin e qendrës suaj mediatike në pajisje si Amazon Fire TV dhe Apple TV. Sidoqoftë, përdorimi i një tastierë dhe miu mund të jetë i rëndë kur pajisja juaj Kodi është në të gjithë dhomën. Për fat të mirë, ka shumë telekomandë me cilësi të lartë që mund të përdoren me Kodi. Këto ju lejojnë të kontrolloni pajisjen tuaj në saktësisht në të njëjtën mënyrë si televizorin ose kutinë tuaj kabllo.

Ndërsa Kodi është bërë më i njohur, tregu ka parë një fluks të telekomandave me cilësi të ulët. Hulumtimi i secilës prej këtyre individualisht kërkon shumë kohë, kështu që për të ndihmuar ne kemi zgjedhur pesë nga telekomandat më të mira Kodi të 2018 dhe 2019 dhe kemi nxjerrë në pah pikat e forta dhe të dobëta të secilit.

Paralajmërim: Kodi duhet të përdoret vetëm për përmbajtjen në të cilën ju keni të drejtën ligjore për të hyrë. As fondacioni Kodi dhe as Comparitech nuk mbrojnë përdorimin e Kodi për piraterinë.

Para se të fillojmë

Ne këshillojmë fuqimisht lexuesit tanë që të përdorin një rrjet privat virtual (VPN) me Kodi. Këto mund të ndihmojnë në parandalimin e sulmeve Man-in-the-Middle dhe të ndalojnë ISP-në tuaj të përdorin zakonet tuaja të shfletimit për të justifikuar goditjen e lidhjes. VPN gjithashtu ju lejojnë të anashkaloni bllokimin e përmbajtjes gjeografike duke u lidhur me një server në vendin e duhur. Rekomandojmë IPVanish. Nuk mban regjistra të aktiviteteve tuaja, ka ndikim minimal në shpejtësinë e rrjetit tuaj dhe mund të instalohet në platformat më të njohura, përfshirë Amazon Firestick.

REZULTATI I LEXIMIT: KUJNI 60% N IP IPVANISHT KETU, VPN-ja më e vlerësuarat për Kodi

Kriteret tona të vlerësimit

Para se të arrijmë në vetë vlerësimet, ne do të shpjegojmë se si e gjykuam secilin produkt. Zakonisht, ne personalisht testojmë çdo produkt që rishikojmë. Sidoqoftë, sfera e kontrolleve të largëta në dispozicion Kodi do të thotë që në këtë rast, thjesht nuk ishte e mundur. Përkundrazi, ne kemi llogaritur disa kritere të ndryshme dhe i kemi përdorur ato për të formuar bazën e rishikimeve tona të largëta Kodi.

 • Numri i vlerësimeve pozitive në vendet e njohura të tregut në internet
 • Kënaqësia e blerësit me kalimin e kohës
 • Mendimet e recensuesve të tjerë profesional të produktit
 • çmim
 • Karakteristikat dhe funksionaliteti i largët

Vlen të përmendet se Kodi është më i miri me përvojë me një kombinim të telekomandës dhe tastierës. Sidoqoftë, pasi që Kodi mund të përdoret ekskluzivisht me një tastierë, mund të dëshironi të mendoni për të investuar në njërën nga këto përpara se të kaloni në një telekomandë.

Remote më të mira Kodi

1. Rii MX3 Pro

Rii MX3 Kodi i largët

Në shikim të parë, Rii MX3 Pro duket tamam si një telekomandë i rregullt i TV por në anën e tij fshihet një tastierë e plotë QWERTY. Kjo i jep mundësinë MX3 të kontrollojë të gjitha aspektet e Kodi nga lundrimi në futjen e tekstit.

Ky telekomandë mund të përdoret për të përdorur çdo TV duke përdorur sinjale infra të kuqe, por shumica e pajisjeve Kodi nuk kanë marrësin e duhur për këtë. Nuk është problem, megjithatë, sepse MX3 gjithashtu vjen me një dongle 2.4GHz që mund të futet në çdo pajisje me një port USB, përfshirë Raspberry Pi, Roku dhe PC tradicionale të desktopit.

MX3 gjithashtu përfshin funksionimin e miut të ajrit. Kjo lejon përdoruesin të kontrollojë kursorin në ekran duke lëvizur fizikisht telekomandën përreth. Ekziston edhe një buton që ju lejon të klikoni me të majtë, megjithëse nuk ka mundësi të klikoni me të djathtën në dispozicion.

Për një produkt kaq të avancuar, është mjaft i përballueshëm. Ai aktualisht kushton 11,99 dollarë nga Amazon, ku ka mbi 300 shqyrtime dhe një vlerësim të përgjithshëm prej 3.5 / 5. Disa blerës përmendin mungesën e çelësave me prapavijë si arsye për vlerësimin e tyre të ulët, kështu që kjo është diçka për të qenë e vetëdijshme para blerjes.

Ekzistojnë disa arsye për këtë çmim të ulët, megjithëse: ai përdor bateri AAA në vend të një të brendshëm të rimbushur, për shembull. Nuk ka gjithashtu asnjë mbështetje Bluetooth, duke e bërë atë të papërshtatshme për t’u përdorur me Amazon Firestick.

E vetmja çështje e vërtetë me këtë produkt është mungesa e një butoni për mbylljen e tastierës. Për shkak se bezeli në pjesën e poshtme është aq i hollë, është e mundur të goditni aksidentalisht tastierën gjatë përdorimit të butonave në majë. Tastiera është pak e prerë për të ndihmuar në parandalimin e kësaj, por ka të ngjarë që disa të mësohen.

rekuizitë

 • Shumë e përballueshme
 • Funksionalitet i shkëlqyeshëm për çmimin
 • Mbështetje për një gamë të mirë të pajisjeve

Cons

 • Asnjë mbështetje Bluetooth
 • Mbështet në bateritë AAA

Merrni këtë të largët në Amazon

2. Inteset INT-422

Inteset INT-422 Kodi i largët

Inteset INT-422 është një telekomandë shumë i njohur, për arsye të mirë. Mund të çiftohet me pothuajse çdo pajisje dhe të jetë e para-konfiguruar për të punuar me Apple TV, Xbox One, dhe Roku menjëherë jashtë kutisë. Sidoqoftë, duhet të theksohet se kjo pajisje nuk vjen me një marrës IR. Ju do të duhet të blini një marrës veç e veç që ai të funksionojë me pajisje të zgjedhura, të tilla si Raspberry Pi dhe PC.

Kjo telekomandë lejon përdoruesin të krijojë makro që ekzekutojnë deri në 32 komanda me prekjen e një butoni. Për shembull, mund të keni ndërprerësin INT-422 në burimin e saktë të TV-së, të rrisni vëllimin dhe të rregulloni automatikisht shkëlqimin.

Kjo pajisje është shumë e njohur. Aktualisht ka mbi 1200 komente në Amazon dhe një vlerësim prej 4,4 / 5 yje. Ankesa kryesore duket se është në lidhje me procesin fillestar të konfigurimit edhe pse kjo është shumë e drejtpërdrejtë nëse nuk keni një pajisje jo të zakonshme ose më të vjetër.

INT-422 vjen me disa funksione të dizajnuara për të përmirësuar përvojën tuaj të shikimit. Së pari, të gjithë çelësat janë me dritë prapa. Përfitimet kryesore për këtë janë të dukshme: mund të ndryshoni më lehtë cilësimet kur dritat janë jashtë. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të bllokoni butonat e vëllimit dhe kanalit për të parandaluar ndryshimin aksidental të këtyre filmave në mes.

Ka disa çështje shumë të vogla me këtë telekomandë. Përkatësisht, ka aq shumë butona sa që distanca në vetvete duket e ngatërruar. Ju mund të keni vështirësi të gjeni çelësin që po kërkoni vetëm duke prekur, kështu që çdo ndryshim që dëshironi të bëni do të kërkonte të shikoni larg nga ekrani. Gjithashtu, ky produkt përdor bateri AA, të cilat, edhe pse janë një problem i vogël, janë ato që ne nuk prisnim t’i shihnim në një distancë prej 25 dollarësh.

rekuizitë

 • Keyselësat makro të personalizueshëm
 • Ndriçim prapa për përdorim më të lehtë të natës
 • Gama e gjerë e pajisjeve të mbështetura

Cons

 • Asnjë marrës IR i përfshirë
 • Mbështet në bateritë AA

Merrni këtë të largët në Amazon

3. PC-RC SANOXY

Sanoksi Kodi i largët

SANOXY PC-RC është një telekomandë ultra i thjeshtë dhe i vogël për njerëzit që thjesht duan funksionimin bazë të navigimit për pajisjen e tyre Kodi. Ajo vjen me butona standarde të riprodhimit të mediave, çelësat e shigjetave, dhe madje edhe një buton të miut që funksionon në një mënyrë të ngjashme me një levë.

Vlen të përmendet se ka disa çelësa që nuk funksionojnë në Kodi si parazgjedhje, përfshirë butonat e postës elektronike dhe eksploruesit të internetit. Sidoqoftë, këto mund të transferohen në funksione të tjera nëse dëshironi dhe shumica e butonave funksionojnë siç pritet pa ndonjë konfigurim tjetër. Për më tepër, paraqitja e butonit është mjaft e thjeshtë me çelësat e grupuar sipas kategorisë. Kjo e bën PC-RC të lehtë për t’u përdorur edhe në errësirë ​​totale.

Ky produkt kushton 11,99 dollarë dhe ka qindra komente të favorshme në internet. Vlerësimi aktual i tij në Amazon është 3.5 / 5, megjithatë, pjesërisht sepse telekomanda duhet të tregohet drejtpërdrejt në marrës. Duke supozuar se keni një pamje të qartë, megjithatë, ky nuk duhet të jetë një problem i madh.

Do të kishim dëshiruar ta shikonim që të ofronte mbështetje Bluetooth pasi kushton njësoj si Rii MX3 Pro më i avancuar, por meqenëse PC-RC është dizajnuar me thjeshtësi në mendje, është e vështirë të ankohen shumë. Gjithashtu, ndryshe nga disa produkte të tjerë në treg, PC-RC vjen me një marrës infra të kuq USB, kështu që ju mund ta përdorni menjëherë, pa pasur nevojë të shpenzoni para shtesë.

rekuizitë

 • Ndërfaqe e pastër, e thjeshtë
 • Funksionaliteti i miut
 • Shumë pajisje të pajtueshme

Cons

 • Disa konfigurime të kërkuara për Kodi
 • Funksionalitet më pak se sa distancat me çmime të ngjashme

Merrni këtë të largët në Amazon

4. Remote Century Accessory BT

Century Accessory Kodi i largët

Remote të mëparshme kanë pasur një gjë të përbashkët: të gjithë ata janë mbështetur në dongles wireless për të punuar. Century Accessory BT Remote në vend të kësaj përdor Bluetooth, duke e lejuar atë të lidhet me pajisjet pa porte USB siç janë telefonat, tabletët dhe Amazon Firestick.

Funksionaliteti Bluetooth po e rrit çmimin, megjithatë. Kjo telekomandë kushton pak nën 20 dollarë dhe ofron një kontroll shumë të vogël. Butonat standarde të riprodhimit të mediave janë përfshirë, siç janë çelësat bazë të navigimit. Thënë kjo, nuk ka asnjë mënyrë për të kontrolluar miun ose futur tekst, dhe butoni Siri funksionon vetëm në platformat Apple.

Kjo pajisje nuk është aq e njohur si disa nga të tjerët që kemi parë. Në kohën e shkrimit ka 67 komente në Amazon dhe një vlerësim i përgjithshëm prej 3.6 / 5. Ankesa kryesore duket se është se butonat janë shumë “klikues” dhe se ndërtimi i përgjithshëm mund të përmirësohet. Oneshtë një nga largësitë më të thjeshta Bluetooth në dispozicion, por do të dëshironim ta shihnim të ndërtuar pak më të fortë.

Për dallim nga pajisjet e tjera që ne kemi mbuluar, ky telekomandë përdor një bateri të orarit litium. Sidoqoftë, ajo ofron rreth 70 orë përdorim para se të zëvendësohen nevojat e baterisë. Ekziston një modalitet gjumi për të ndihmuar në zgjatjen e jetës së baterisë, dhe një LED ndizet kur bateria fillon të funksionojë e ulët.

Airiftimi bëhet duke shtypur një buton në pjesën e poshtme të telekomandës. Kjo ndodhet pak më sipër, ku gishtat e përdoruesit do të pushonin, kështu që ju nuk do të gjeni veten duke mos u përpjekur të lidheni me një pajisje të mesme të një pajisjeje tjetër.

rekuizitë

 • Ingiftim i thjeshtë
 • Funksionaliteti Bluetooth
 • Jetë e mirë e baterisë

Cons

 • Mjaft e shtrenjtë për atë që është

Merrni këtë të largët në Amazon

5. Ortek VRC-1100

Ortek Kodi i largët

Së fundmi, ne kemi Ortek VRC-1100, një distancë infra të kuqe që kushton pak më shumë se 14 dollarë. Ky produkt arrin të kufizojë numrin e butonave që ka ndërsa siguron një shkallë të mirë të shkathtësisë për përdoruesit e Kodi.

Ai përfshin të gjitha butonat e kontrollit të mediave që ju prisni prej tij, por gjithashtu ka një buton regjistrimi. Kjo është një veçori që mungon nga telekomandat më të infra të kuqe, kështu që është e sigurt që do të jetë e paçmueshme për njerëzit me sisteme DVR me bazë Kodi.

Një tjetër gjë interesante në lidhje me këtë telekomandë është mënyra se si merret me lëvizjen e miut. Në vend që të përdorni gjeste ose një levë, VRC-1100 ka një zonë rrethore në qendër që funksionon si një tabelë miniaturë. Mund të jetë pak temperament, por në përgjithësi funksionon mjaft mirë. Gjithmonë ka butonat me shigjeta nëse keni nevojë për një mundësi tjetër.

Këtu me të vërtetë nuk ka shumë për t’u ankuar. Kjo e largët ka mbi 1.000 shqyrtime në Amazon dhe një vlerësim të përgjithshëm prej 4.5 / 5, kështu që shumica e njerëzve që e kanë blerë atë janë mjaft të kënaqur. Problemi i vetëm që mund të shohim me VRC-1100 është se marrësi IR dhe vetë i largëti nuk duken si pjesë e të njëjtit grup; njëra është druri faux dhe tjetri ka një model modern, argjendi. Mund të mos jetë distanca më e këndshme në mënyrë estetike por sa i përket funksionimit, kjo pajisje është një nga më të mirat në dispozicion.

rekuizitë

 • Bën gjithçka, përveç futjes në tekst
 • Butoni “rekord” i përkushtuar
 • Affordable

Cons

 • Marrësi IR nuk përputhet në distancë vetë

Merrni këtë të largët në Amazon

përfundim

Ka shumë telekomandë me cilësi të lartë Kodi në treg. Në fund të fundit, do të duhet të merrni parasysh se si e përdorni Kodin para se të vendosni se cila është më e mira për nevojat tuaja. Pasi të keni bërë zgjedhjen tuaj, do të jeni në gjendje të provoni gjithçka që Kodi duhet të ofrojë nga komoditeti i shtratit tuaj.

Nëse jeni të interesuar të gjeni përmbajtje të re, ju mund të dëshironi të shikoni udhëzuesit tanë në shtesat më të mira për filma, sporte, TV live dhe anime. Mos u shqetësoni nëse keni ndonjë problem me Kodin, ose ne kemi një artikull të zgjidhjes së problemeve që do t’ju ndihmojë të zgjidhni çdo çështje një hap në një kohë.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map