Bota Sportive Kodi Addon: Whatfarë është, duhet ta instaloni dhe a është i sigurt?

A jeni i interesuar për shtesën Sport World Kodi? Në këtë udhëzues do të shpjegojmë se çfarë është shtesa e Botës së Sporteve, si funksionon dhe nëse ia vlen të instalohet.


Shtesa Sportworld Kodi

Kodi është softuer pa burim të hapur që ju lejon të vendosni me lehtësi sistemin tuaj të teatrit në shtëpi. Një nga tërheqjet më të mëdha të Kodi është transportueshmëria e saj: mund të instalohet në një gamë të madhe pajisjesh të ndryshme përfshirë PC (Windows, Mac, dhe Linux), Android, iPhones, Raspberry Pi, Roku, Amazon Fire TV, Firestick dhe USB flash drives . Më mirë akoma, nuk ka pabarazi midis platformave të desktopit dhe celularit; nëse diçka funksionon në një PC, ka shumë të ngjarë të punojë edhe në celular ose tablet.

Shiko gjithashtu: Shtesat më të mira Kodi të 2017-ës

Kodi ofron dy mënyra për të hyrë në përmbajtje. Së pari, mund të importoni skedarë audio ose video që janë të ruajtura në pajisjen tuaj. Kjo është e përshtatshme pasi ato mund të shikohen pa një lidhje interneti, por nuk janë ideale për pajisjet celulare pasi ato kanë hapësirë ​​të kufizuar për ruajtje. Përdoruesit e Kodi gjithashtu mund të instalojnë shtojca të quajtura addons. Këto shtesa mbledhin biblioteka të përmbajtjes që janë në internet dhe zakonisht kanë një madhësi relativisht të vogël të instalimit. Sidoqoftë, ata kërkojnë një lidhje interneti për të punuar.

Në këtë artikull, ne do të diskutojmë një shtesë të palës së tretë Kodi të quajtur Sport World. Ajo siguron qasje në transmetime të drejtpërdrejta të kanaleve të ndryshme televizive të përqendruara në sport. Do të eksplorojmë ligjshmërinë dhe funksionalitetin e Sportit Botëror, dhe përshkruan disa nga shqetësimet e intimitetit që ndajnë të gjitha shtesat zyrtare dhe të palëve të treta Kodi.

Kodi ka parë një vëmendje të madhe negative të mediave gjatë muajve të fundit, edhe pse është plotësisht e ligjshme të përdoret. Pjesa më e madhe e kësaj vëmendje buron nga fakti se disa shtesa të palëve të treta kanë siguruar qasje të pakufizuar në përmbajtje të licencuar. Kjo mund ose mund të mos jetë e ligjshme për tu parë, në varësi të vendit në të cilin jetoni. Për të minimizuar rrezikun e hyrjes në telashe juridike, ju rekomandojmë përdoruesve të Kodit që të studiojnë ligjet mbi përmbajtjen e transmetimit në internet para se të përpiqeni të përdorni Kodin për këtë qëllim.

Comparitech nuk e dënon ose inkurajon ndonjë shkelje të kufizimeve të së drejtës së autorit, përfshirë transmetimin e paligjshëm përmes Kodi. Kodi mund të përdoret për shumë qëllime të shkëlqyera, ligjore të transmetimit në internet. Ju lutemi merrni parasysh ligjin, viktimat dhe rreziqet e piraterisë përpara se të shkarkoni ose transmetoni materiale pa të drejtë autorizimi. Gjithmonë bëni vetë hulumtime para se të përdorni ndonjë shtesë, rrymë ose depo të Kodit.

E rëndësishme: Gjithmonë përdorni një VPN me Kodi

VPN shpesh përdoren me Kodin për të fshehur identitetin dhe aktivitetet e individëve nga ISP-të. Sidoqoftë, ka shumë arsye të ligjshme për të përdorur një VPN me Kodi.

VPN-të ruajnë privatësinë tuaj duke parandaluar ISP-në tuaj që të mos ndikojë në aktivitetin tuaj në internet ose të ngadalësojë lidhjen tuaj dhe të buffering në Kodi në mënyrë që të bëhet e papërdorshme. Një VPN gjithashtu mund t’ju mbrojë nga kërcënimet e sigurisë të lidhura me Kodi, siç është Man në sulmet e Mesme.

Jo të gjithë VPN-të janë të përshtatshme për përdoruesit e Kodi. Servicedo shërbim VPN do të ngadalësojë lidhjen tuaj të internetit, por disa më shumë se të tjerët. Pa një ofrues të shpejtë VPN, do të mbeteni të irrituar nga një lidhje e ngadaltë. Për më tepër, shumë VPN mbajnë regjistrat e aktivitetit të klientëve të tyre, duke mposhtur qëllimin e përdorimit të një VPN për të qëndruar private në internet.

Rekomandojmë IPVanish. Ajo funksionon pa probleme me Kodi, është një nga VPN-të më të shpejta në dispozicion dhe, ndryshe nga shumë VPN, nuk regjistron aktivitetin tuaj të shfletimit. IPVanish punon me të gjitha pajisjet e njohura dhe është VPN më e lehtë për të instaluar në një Firestick që kemi testuar.

REZULTATI I LEXIMIT: kurseni 60% në një plan vjetor IPVanish këtu.

Cila është shtesa e Kodit Botëror të Sporteve?

Menyja e sportit botëror

Sports World është një shtesë e palës së tretë që siguron qasje në kanale të ndryshme televizive sportive të drejtpërdrejta. Ajo funksionon duke gjetur këto lidhje në disa site të ndryshme streaming dhe duke i grumbulluar ato në një vend për qasje më të lehtë.

Ështja më e madhe me Sport World është se asnjë prej përmbajtjeve të saj nuk është licensuar siç duhet. Ndërsa ekziston një mundësi e menusë e titulluar “Kanalet Sportive”, kjo në të vërtetë nuk ju lejon të zgjidhni një kanal individual për t’u shikuar. Në vend të kësaj, ai kërkon kanale të reja dhe i shton ato në kategorinë e saktë. Kjo çon në mospërputhje, të tilla si kur kanalet e përgjithshme të lajmeve sportive u caktohen një kategorie të veçantë të sportit.

Sports World nuk ka mundësi të arritshme nga përdoruesit dhe nuk mund të konfigurohet fare. Nuk ka asnjë mënyrë për të shtuar burime të ligjshme të përmbajtjes dhe asnjë mënyrë për të çaktivizuar ata ofrues që ofrojnë prurje të palicencuara. Gjatë provave tona gjetëm disa ofrues të paarritshëm dhe atyre që punuan u desh shumë kohë për t’u ngarkuar pasi ata ofruan kaq shumë lojëra.

Bota e Sporteve aktualisht është në dispozicion vetëm nga një depo e vetme pak e njohur. Gjithashtu, zhvilluesi i saj duket se nuk ka prezencë të mediave sociale. Kjo do të thotë që nëse repo ose shtesa do të rrëmbyeshin, ka shumë të ngjarë që përdoruesit e Sporteve Botërore të mos marrin asnjë paralajmërim. Ekzistojnë disa shtesa zyrtare Kodi që mund të ofrojnë shumë të njëjtin funksionalitet si Bota e Sporteve me shumë më pak rrezik.

Për arsyet e mësipërme, ne nuk ju rekomandojmë që përdoruesit e Kodi të instalojnë ose transmetojnë përmbajtje përmes Sports World.

Alternativa për shtesën e Botës Sportive

Sports World nuk ofron asgjë për përdoruesit e Kodi që duan të transmetojnë media të licencuar zyrtarisht. Sidoqoftë, ka shumë shtesa Kodi që ofrojnë burime të ligjshme për një gamë të gjerë të përmbajtjes sportive. Këto shtesë nuk janë vetëm më të sigurta, por janë më të besueshme pasi nuk rrezikojnë të marrin njoftime për marrjen nga pronari i të drejtave të autorit.

Sportet Tani

Sportet Tani në Kodi

Sportsnet Tani është një shërbim që ofron përmbajtje sportive kanadeze të drejtpërdrejtë dhe sipas kërkesës. Ai mbulon një gamë të gjerë sportesh përfshirë hokej, kaçurrela dhe bejsboll.

Ju mund të përdorni shtesën Sportsnet Now për të parë përmbajtjen e Sportsnet direkt përmes Kodi. Nuk ka asnjë përmbajtje për të shikuar falas, kështu që do t’ju duhet një llogari Sportsnet. Kjo kushton 24,99 dollarë në muaj, por tashmë mund të përfshihet në paketën tuaj kabllovike.

Sportsnet rajoni bllokon përmbajtjen e tyre, kështu që nëse jetoni jashtë Kanadasë, do të duhet të lidhni VPN tuaj me një server kanadez në mënyrë që të shikoni ndonjë gjë. Disa lojëra hokej kanë kufizime shtesë, por ju mund t’i shikoni këto duke u lidhur me një server në rajonin e Kanadasë që një nga ekipet që luajnë është nga.

Shtesa Sportsnet Now është në dispozicion në depon zyrtare të shtesës Kodi.

USTV Tani

Tani USTV shtesa Kodi

USTV Tani është një shërbim online, i krijuar për të lejuar anëtarët e forcave të armatosura të SH.B.A. të shikojnë TV amerikan ndërsa ndodhen jashtë shtetit. Sidoqoftë, nuk kërkon ndonjë lloj verifikimi të identitetit dhe çdokush mund të regjistrohet për një llogari.

USTV Tani ka tre mundësi të ndryshme anëtarësie. Një anëtarësim falas siguron qasje në shtatë stacione televizive në rrjet, por duke paguar 19 dollarë në muaj ju mund të zhbllokoni 25 kanale shtesë. Këto përfshijnë ESPN dhe ESPN 2, dhe NBC Sports, kështu që USTV Tani është një zgjedhje solide për adhuruesit e sportit.

Shtesa USTV Tani Kodi përfshin udhëzuesin TV dhe funksionalitetin DVR (për abonimet me pagesë). Ndërsa USTV thonë se përmbajtja e tyre është e disponueshme vetëm për qytetarët e SH.B.A.-së, ata nuk e bllokojnë rajonin-mbyllin rrjedhën e tyre dhe si rezultat, ato mund të shikohen nga kudo në botë.

Shtesa USTV Tani është në dispozicion në depon zyrtare të shtesës Kodi.

FOX Sport SHKO

Fox Sports Shkoni shtesën

Shtesa FOX Sports GO ju lejon të shikoni përmbajtje sportive live dhe sipas kërkesës brenda Kodi. Kërkon një abonim të Fox Sports, por kjo tashmë mund të përfshihet në pajtimin tuaj të TV kabllor ose në njërën nga pajtimet tuaja të tjera si streaming PlayStation Vue ose Sling TV.

Kjo shtesë përfshin të gjitha sportet më të njohura si futbolli dhe bejsbolli, por edhe disa nga ato që shihen më rrallë, siç janë NASCAR dhe basketbolli i kolegjit. Përmbajtja e zgjedhur është në dispozicion jashtë SH.B.A.-së, por për të parë gjithçka që është në ofertë, do të duhet të lidhni VPN tuaj me një server amerikan.

Shtesa FOX Sports GO është në dispozicion në depon zyrtare të shtesës Kodi.

Pasqyrë dhe shqetësimet e privatësisë

Bota e Sporteve mund të duket tërheqëse, por ajo vjen me një rrezik të konsiderueshëm dhe nuk përfshin asnjë lloj veçorish personalizimi. Asnjë prej transmetimeve të tij nuk është i autorizuar nga mbajtësi i të drejtave të autorit dhe pa asnjë mënyrë për të shtuar ose hequr ofruesit e përmbajtjes specifike të përmbajtjes, është e pamundur të shihet nëse ndonjë përmbajtje e licencuar zyrtarisht është në dispozicion.

Për shkak se Bota e Sporteve është një shtesë e palës së tretë, ka më pak të ngjarë të ishte zhvilluar me të njëjtat procese të rrepta të vlefshmërisë teknike si shumat e shtesave zyrtare. Kjo do të thotë që ka të ngjarë të përfshijë më shumë prekshmëri që një sulmues të shfrytëzojë dhe të paraqesë një rrezik më të madh se sa konkurrentët e tij zyrtarë.

Ne kemi përmendur disa alternativa për shtesën e Sportit Botëror më lart dhe në artikuj të tjerë, dhe jemi të sigurt se ekziston një shtesë që do t’ju përshtatet më mirë. Shtesat zyrtare sportive që ju kemi rekomanduar më parë nuk janë vetëm më të sigurta, por ju lejojnë të mbështesni atletët dhe transmetuesit që e bëjnë këtë përmbajtje në dispozicion në radhë të parë.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map