Repo e Kodi Colossus nuk do të instalohet apo mungon? Ja pse dhe disa alternativa.

Repos kolos mungon


Nëse keni ardhur në këtë faqe, ka të ngjarë sepse keni zbuluar që repo e Kodi Colossus nuk do të mungojë ose nuk do të instalohet. Nëse e provuat url që të gjithë thonë se është e vendosur në të, por keni marrë ose një gabim 404 ose një mesazh që thotë “Colossal1 nuk ka ende depo publike”, ky artikull do të shpjegojë pse nuk jeni në gjendje ta gjeni. 

Përgjigja e shkurtër është se Colossus është marrë jashtë linje, sepse një prej zhvilluesve kryesorë të tij u dërgua një pushim dhe dëshirë e letrës nga MPA (Motion Picture Association). Kjo letër akuzoi Colossus për lehtësimin e piraterisë duke strehuar shtesa që lejojnë përdoruesit të transmetojnë përmbajtje të palicencuar.

Për më shumë detaje dhe një listë me alternativa për repos Colossus, lexoni më tej.

Kodi është softuer i shkarkueshëm që lejon përdoruesit të shikojnë një larmi videosh nga e gjithë Interneti. Mund të instalohet në shumicën e pajisjeve televizive të njohura, përfshirë Apple TV dhe Nvidia Shield. Mund të përdoret gjithashtu në një PC ose smartphone ose me një Amazon Firestick.

Paralajmërim: Kodi duhet të përdoret vetëm për përmbajtjen në të cilën ju keni të drejtën ligjore për të hyrë. As fondacioni Kodi dhe as Comparitech nuk mbrojnë përdorimin e Kodi për piraterinë.

E rëndësishme: Gjithmonë përdorni një VPN me Kodi

Njerëzit që përdorin shtesat Kodi nga Colossus ose repo të tjera për të parë transmetime jozyrtare të shfaqjeve dhe filmave, shpesh përdorin VPN për t’i mbajtur aktivitetet e tyre sekrete. Por ka arsye të mira pse të gjithë ata që transmetojnë video duhet të përdorin një VPN.

VPN mbrojnë përdoruesit kundër sulmeve MiTM (njeri-në mes) duke koduar të dhënat e përdoruesve dhe duke i bërë ato të palexueshme për hakerat. Sulmet MiTM janë një shqetësim i veçantë për ata që përpiqen të përdorin Besëlidhjen (gjithashtu nuk funksionojnë) dhe shtesa të tjera si kjo tani që repo origjinale është marrë offline. VPN gjithashtu ndihmojnë për të parandaluar buffering të shkaktuar nga goditja e shpejtësisë ISP dhe mund të zhbllokojnë përmbajtjen që është e bllokuar gjeo.

Sidoqoftë, jo të gjitha VPN-të janë krijuar të barabarta. Disa mbajnë regjistrat e aktiviteteve të përdoruesve, duke krijuar rreziqe të reja të sigurisë dhe privatësisë. Të tjerët janë shumë të ngadaltë për të transmetuar video HD ose janë të vështira për t’u instaluar.

Për këto arsye, ne rekomandojmë që përdoruesit e Kodi të punësojnë IPVanish sa herë që transmetojnë video. IPVanish ka mbi 850 serverë, duke mbajtur shpejtësi të larta dhe duke maksimizuar përmbajtjen në dispozicion të përdoruesve. Ai gjithashtu mban asnjë regjistër dhe është i lehtë për t’u instaluar për shkak të aplikacionit të tij të lindjes për Amazon Fire Stick dhe Nvidia Shield. Në përgjithësi, është një zgjedhje e shkëlqyer VPN për transmetimin e videos dhe mbrojtjen e intimitetit.

REZULTATI I LEXIMIT: Lexuesit e krahasimit mund të kursejnë deri në 60% në planet IPVanish.

Pse repos Colossus mungon

Repoja e Colossus zbriti rreth orës 1 p.m. Ora Lindore, 15 Nëntor. Faqja zyrtare e github për repo filloi të shfaqte një mesazh që thoshte “Colossal1 nuk ka ende depo publike”. Ndërkohë, shumë faqe të tjera që bartnin kopje të repos shkuan jashtë linje plotësisht dhe filluan të shfaqin 404 gabime.

Në të njëjtën ditë, një nga zhvilluesit prapa repos Colossus, jsergio123, njoftoi në faqen e tij të eksitimit “Më falni të them por unë jam duke ndaluar të gjithë zhvillimin e urlresolver, metahandler dhe shtesat e mia të tjera. Unë nuk jam përgjegjës për besëlidhjen dhe bennu por kolos ka pranuar të fshijë edhe repon. ” Në një përgjigje ndaj një përdoruesi tjetër në Twitter, Jsergio vuri në dukje se nëse ai do të kthehej përsëri në zhvillimin e Kodit addon, ai vetëm do të zhvillonte shtesa ligjore nga ajo pikë përpara.

TheAlphaP dhe MPA

Një zhvillues i dytë që shkoi me emrin “TheAlphaP” në Twitter gjithashtu bëri një tweet në 15, duke nënkuptuar se ai ishte në probleme ligjore dhe nuk do të zhvillonte më shtesa të padrejta. Llogaria e tij më pas u zhduk. Llogaria në Twitter e një zhvilluesi të tretë të Colossus, të quajtur Echocoder, gjithashtu shkoi jashtë linje rreth së njëjtës kohë.

Pasi kjo ndodhi, TVAddons publikoi një letër drejtuar TheAlphaP nga MPA. Ky grup përbëhet nga ofrues të tillë gjigantë të përmbajtjes dhe shërbime streaming si Netflix, Amazon, Sky, Disney dhe Warner Brothers. Letra akuzon AlphaP për zhvillimin e “shtesave të shkeljes” që “sigurojnë qasje të paligjshme në veprat e mbrojtura me të drejtë të autorit”.

Shtë e paqartë nëse Jsergio dhe Echocoder gjithashtu morën letra të ndaluar dhe të hequr nga puna, ose nëse ata thjesht dëgjuan për atë që kishte ndodhur me AlphaP dhe vendosën të pushonin së përfshirëi me Kolosin. Në fund të fundit është se mbajtësit e të drejtave të autorit tani kanë përcaktuar identitetin e një ose më shumë prej zhvilluesve të repos Colossus dhe janë angazhuar në veprime juridike kundër tyre. Si rezultat, Kolosi është zhdukur.

Edhe pse Colossus është në rënie, ka ende shumë mënyra për të parë shfaqje TV dhe filma në Kodi duke përdorur shtesa ligjore që nuk shkelin ligjin e të drejtave të autorit. Më poshtë është një listë e repove ku mund të gjeni këto shtesë.

Alternativa për repo Kodi Colossus

Më poshtë është një listë e repos që kanë një politikë të refuzimit të shtesave që rrjedhin nga burime të palicencuara. Si rezultat, këto repos janë akoma në internet.

TVAddons

Repo TVAddons

TVAddons më parë strehonte disa shtesa shumë të padrejta, duke përfshirë edhe shtesën popullore të Eksodit. Sidoqoftë, ajo u padit nga Bell Canada, Videotron, TVA dhe Rogers. Si rezultat, faqja origjinale u hodh poshtë. Por në vend që të zhdukej, TVAddons pastroi të gjitha shtesat e tij për shkeljen e të drejtave të autorit dhe u hap në një lokacion të ri.

Depoja e re TVAddons mbart shumë shtesa të vlefshme Kodi. Këtu janë disa që janë të dukshme.

 • USTVCatchup – Lejon përdoruesit të shikojnë shfaqjet në rrjetë dhe TV kabllorë pasi të transmetojnë duke i transmetuar ato nga faqja zyrtare e rrjetit.
 • Not për të rritur – Lejon përdoruesit të shikojnë shfaqje nga faqja zyrtare e kanalit Adult Swim, duke përfshirë episodet e Aqua Teen Hunger Force, Sulmi mbi Titan dhe The Boondocks.
 • Leximi i keq i buzëve – Ju lejon të shikoni video qesharake me dialog alternative nga filmat hit dhe fjalimet politike.
 • Filmi thjesht – Siguron mbi 600 kanale televizive falas nga Filmon.com, përfshirë kanale kushtuar filmave, sporteve ekstreme, lajmeve, muzikës dhe të tjerët.
 • llullaqNjë aplikacion për zgjidhjen e problemeve që ju lejon të mbani Kodi tuaj në formë të lartë. Ju lejon të shikoni skedarët e logave, cache të qartë, rivendosjen e fabrikës dhe të kryeni shumë lloje të tjera mirëmbajtjeje.

Artikulli i lidhur: Si të instaloni dhe përdorni Indigo Kodi shtoni

Repoja e Eracknaphobia

ekran informacioni repo eracknaphobias

Repoja e Eracknaphobia është ndoshta e njohur më së miri për të pasur një shtesë Crackle që në të vërtetë funksionon. Këtu janë disa të tjerë që janë gjithashtu të rëndësishëm.

 • Racing AMA Pro – Ju lejon të shikoni ngjarjet e Motocross dhe Supercross live, pa një pajtim kabllor.
 • FXNOW – Kërkon një pajtim të paguar. Lejon përdoruesit të shikojnë shfaqje dhe filma FX përmes Kodi, përfshirë episodet e histori e frikshme amerikane, Bijtë e anarkisë, dhe Amerikanët
 • Livestream – luan video nga Livestream.com

Lexo më shumë: Si të instaloni shtesën e Crackle Kodi

BludHavenGrayson

Repoja e BludHavenGrayson

Ky depo nuk është shumë i njohur dhe ka vetëm disa shtesa. Por ato që ka ka me vlerë të shikoni për disa përdorues. Këtu janë disa nga shtesat e tyre më të mira.

 • Unaza e Mundjes së Nderit – Lejon përdoruesit të shikojnë çdo episod të RoHW nga viti i kaluar.
 • TVPlayer – Siguron mbi 60 transmetime ligjore të kanaleve televizive në SHBA. Mund të kërkohet nga një VPN për të parë disa prej tyre nëse jeni duke u lidhur nga jashtë U.K.
 • TVCatchup.com – Ngjashëm me TVAddons ‘ USTVCatchup, TVCatchup.com ju lejon të keni qasje në rrjetet dhe shfaqjet televizive kabllore pasi ato të ajrosen.

BludHavenGrayson mund të gjendet në këtë faqe github.

Artikulli i lidhur: Repot më të mira Kodi

Depo zyrtare e shtesës Kodi

Repo zyrtare e Kodit

Sigurisht, nuk është e nevojshme të kërkosh një depo në internet për të marrë shtesa të shkëlqyera të Kodi. Thjesht mund të përdorni atë që vjen para instalimit me Kodin tuaj. Këtu janë disa nga shtesat më të mira nga depoja zyrtare Kodi.

 • PSVue – Kërkon një abonim të paguar. U jep përdoruesve mundësinë e përdorimit të një katalogu të rrjeteve dhe kanaleve televizive kabllovike, përfshirë CNBC, CNN, Disney Jr., Fox Sports, Animal Planet, dhe shumë të tjerë.
 • Crunchyroll – Ju lejon të shikoni një koleksion të madh të titujve anime nga Crunchyroll.
 • Dailymotion.com – Ju lejon të shikoni mijëra video të ngarkuar nga përdoruesi nga Dailymotion.com.
 • Pluto.tv – Ju mundëson qasje në mbi 100 kanale TV falas, përfshirë Bloomberg, IGN, Ushqim TV, dhe më shumë.

Lexo më shumë: Si të instaloni shtesën Pluto.tv Kodi

përfundim

Tani e dini pse mungon repo Colossus. Zhvilluesit e lidhur me depo u mbyllën për shkak të një padi që i akuzonte ata për krijimin e shtesave që shkelin të drejtat e autorit. Sidoqoftë, ka shumë shtesë të tjera në dispozicion që mund t’i përdorni për të parë TV dhe filma në Kodi. Përdorni listën e mësipërme të repove që janë akoma në internet për të gjetur atë që ju po kërkoni.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map