Shtesa Crackle Kodi: si të instaloni dhe përdorni Crackle në Kodi

Instaloni shtesën Kodi Crackle


Crackle është një shërbim video në transmetim i ngjashëm me Netflix, Hulu ose Amazon Prime Video. Por është gjithashtu i ndryshëm nga këto shërbime sepse nuk kërkon një tarifë abonimi. Në vend të kësaj, krijuesit e përmbajtjes paguhen nga Crackle përmes të ardhurave nga reklamat. Kjo do të thotë përmbajtje falas, dhe për përdoruesit e Kodi, një shtesë shtesë e lehtë për t’u përdorur dhe falas Crackle Kodi.

Crackle përmban shumë shfaqje dhe filma klasikë televizivë, disa prej të cilave vështirë të gjenden diku tjetër. Ai gjithashtu përmban shumë seri dhe filma origjinalë me shumë vlera.

Shiko gjithashtu: Shtesat më të mira të filmave Kodi

Ka disa shtesa Crackle Kodi, por më e mira dhe ajo në të cilën po përqendrohemi thjesht quhet “Crackle”. Ai lejon përdoruesit të transmetojnë përmbajtje nga biblioteka e gjerë e Crackle pa pasur nevojë të përdorin një shfletues të internetit.

Por nëse nuk jeni i ri për Kodi ose Crackle, mund të mos dini saktësisht si ta instaloni ose përdorni shtesën e Crackle Kodi.

Ky udhëzues do të shpjegojë si.

Isfarë është Kodi?

Kodi është një pjesë e softuerit me burim të hapur që përdor aplikacione të quajtura “shtesë” për të lokalizuar videot, imazhet dhe muzikën e gjetur në internet. Kodi nuk ruan vetë asnjë përmbajtje. Ai thjesht lejon që video të luhet nga çfarëdo burimi që i drejtoni.

Kodi lejon një përdorues të integrojë të gjitha shërbimet e tij / saj të transmetimit në një platformë, duke eleminuar nevojën për ndërfaqe dhe pajisje të shumta. Mund të instalohet në shumë pajisje të ndryshme, duke përfshirë një telefon Android ose iPhone, kompjuter personal, kuti Roku, Apple TV, Amazon Fire Stick dhe pajisje USB. Mund të kontrollohet me një aplikacion të telefonit inteligjent, telekomandë ose jastëk për lojëra.

Lexo më shumë: Farë është Kodi dhe si mund ta shfrytëzoni sa më shumë?

Si ta përdorni Kodi në mënyrë të sigurt dhe private.

Kodi ka shumë përdorime, por përdoret më së shumti si një media player streaming. Shumë përdorues të Kodi drejtohen te transmetimi i përmbajtjes së mbrojtur nga e drejta e autorit dhe shkarkoni dhe drejtojnë një Rrjet Virtual Privat (VPN) për të maskuar identitetin e tyre. Sidoqoftë, të gjithë përdoruesit e Kodi mund të përfitojnë nga një VPN gjithashtu.

Të gjitha shtesat Kodi janë zhvilluar nga zhvilluesit individualë, dhe shumica janë vendosur në serverë relativisht të pasigurt. Për më tepër, shtesat Kodi mund ta kenë lehtësisht kodin e tyre të hakuar dhe të ngarkuar në vende me pamje zyrtare, duke çuar në sulme të rrezikshme Man-in-the-Middle (MitM). Të dhënat tuaja mund të vidhen pa dijeninë tuaj edhe përmes shtesave zyrtare.

ISP-të gjithashtu nuk kanë rëndësi nëse transmetimi juaj është për qëllime legjitime. Shumë herë do të zvogëlojnë shpejtësinë e internetit të klientëve që transmetojnë video. Disa ISP shikojnë shërbime transmetuese si Crackle si konkurrentë në paketat e tyre kabllovike të TV dhe do të ngadalësojnë të dhënat nga këto shërbime në mënyrë që të mbajnë më shumë përdorues nga regjistrimi i tyre. Nëse e shihni që Kodi është buffering, kjo mund të jetë shkaku.

Përdorimi i një VPN është i dobishëm për të parandaluar sulmet Man-in-the-Mesme dhe për të shmangur goditjen e shpejtësisë ISP, në mesin e shumë përdorimeve të tjera. Duke enkriptuar lidhjen tuaj, as hakerat dhe as ISP-ja juaj nuk mund të përcaktojnë se çfarë po bëni apo edhe kush jeni vërtet.

Për përdoruesit e Kodit, në veçanti, të keni një video me cilësi është jashtëzakonisht e rëndësishme, diçka që një VPN mund t’ju ndihmojë të merrni. Ne mendojmë se VPN më e mirë për këtë përdorim është IPVanish, një shërbim që përdor pajisjen e tij fizike. Kjo ndihmon për të mbajtur shpejtësinë e lartë, duke çuar në më pak buffering video. 

Marrëveshja e lexuesit:  Ju mund të merrni IPVanish për 60% zbritje të çmimit të tij të rregullt me ​​këtë lidhje.

Comparitech nuk e dënon ose inkurajon ndonjë shkelje të kufizimeve të së drejtës së autorit, përfshirë transmetimin e paligjshëm përmes Kodi. Kodi mund të përdoret për shumë qëllime të shkëlqyera, ligjore të transmetimit në internet. Ju lutemi merrni parasysh ligjin, viktimat dhe rreziqet e piraterisë përpara se të shkarkoni ose transmetoni materiale pa të drejtë autorizimi.

Udhëzues për instalimin e shtesave Kodi

Shtesa Crackle Kodi gjendet në repon e eracknaphobia. Për ta instaluar, ndiqni këto hapa.

 • Shkoni në këtë URL për të gjetur skedarin zip të repos të eracknaphobia: https://github.com/eracknaphobia/repo.eracknaphobia
 • Gjeni dhe klikoni në repository.eracknaphobia.zip file. Mos harroni se ku e ruani këtë skedar
 • Nga menuja kryesore Kodi, klikoni në ikonën e ingranazheve
 • Klikoni “Cilësimet e sistemit”
 • Luteni miun mbi “Addons”
 • Nëse aktivizohet “burime të panjohura”, lëreni vetëm. Nëse është me aftësi të kufizuara, klikoni mbi të për të mundësuar instalimin e depove nga burime të panjohura
 • Nëse duhet të aktivizoni burime të panjohura, do të shfaqet një mesazh paralajmërues. Klikoni “po” Nëse burimet e panjohura ishin aktivizuar tashmë, kaloni në hapin tjetër
 • Nga menyja kryesore, kliko tek “Shtesat”
 • Klikoni në ikonën që duket si një kuti e hapur
 • Klikoni “Instaloni nga skedari zip”
 • Shfletoni në vendin ku e keni ruajtur skedarin zip nga hapi 1. Klikoni në skedar
 • Kthehu përsëri në menunë e shtesave të instalimit duke klikuar në këndin e sipërm të majtë të ekranit derisa të thotë “Shtesat / Shfletuesi i shtesave”
 • Klikoni “Instaloni nga depoja”
 • Klikoni në “Repo eracknaphobia”
 • Klikoni në “Shtesat e videos”
 • Klikoni “Crackle”
 • Klikoni “Instaloni”. Zakonisht duhen jo më shumë se disa sekonda për të përfunduar instalimin

Si të përdorni shtesën Crackle Kodi

Pasi të keni instaluar Crackle, mund ta konfiguroni atë duke klikuar shtesën dhe më pas duke klikuar “konfiguruar”.

Fatkeqësisht, e gjithë kjo bën që t’ju lejojë të ndryshoni raportin e ekranit dhe të aktivizoni ose fikni komentin audio. Nuk ka asnjë mënyrë për të futur ID dhe fjalëkalimin tuaj Crackle në mënyrë që të merrni rekomandime të programit bazuar në zakonet tuaja të shikimit. Shpresojmë që një azhurnim do të lejojë që kjo të jetë e mundur në të ardhmen.

Për të luajtur një program, klikoni në shtesën, dhe pastaj kliko “Hap”. Do t’ju jepet mundësia që të shikoni ose listën e filmit ose listën e shfaqjeve televizive.

Klikoni mbi cilindo mundësi që dëshironi. Do t’ju jepet një listë me tituj. Edhe një herë, këto janë renditur në mënyrë alfabetike. Klikoni në titullin që dëshironi të shihni.

Titulli do të fillojë të luajë.

Përmbledhje shtesë e Kodi Crackle

Karakteristika më e mirë e shtesës Crackle është se është plotësisht e lirë dhe plotësisht e ligjshme.

Ju mund të merrni shumë përmbajtje të reja dhe trendy nga shtesat e tjera. Por shumica e tyre janë ose video të kushtueshme ose transmetojnë pirat. Crackle qëndron larg nga shtesat e tjera në atë që nuk ka asnjërën prej këtyre të metave.

E megjithatë, Crackle ka shumë video me cilësi të lartë gjithashtu.

Ajo mbart shfaqje klasike të rrjeteve televizive si Mburoja, Heroes, Heroes Reborn, Seinfeld, dhe Shteti blu malor, si dhe disa origjinalë me vlerësime shumë të vlerësuara si Crackle Fillimi, Super Mansion dhe Boat e Partisë.

Kur bëhet fjalë për filmat, shtesa Crackle ka disa tituj të njohur si Frika dhe mashtrimi në Las Vegas, Easy Rider, dhe Shtëpia e Daggers Flying.  Ka gjithashtu origjinal të shkëlqyeshëm të filmit si psh Nxjerrje, Rritja e Vdekur: Kulla e Rojës, dhe Kthyesit.

Lloji i vetëm i përmbajtjes që Crackle mungon është shfaqjet më të reja TV dhe filma nga rrjetet kryesore dhe studiot e filmit. Kështu që një përdorues i cili është veçanërisht i interesuar për përmbajtje më të reja do të duhet të marrë shërbime të tjera për të plotësuar Crackle. Por për një shërbim falas, katalogu është padyshim mbresëlënës.

Crackle ka pengesën e mbartjes së reklamave. Kjo mund të jetë ndonjëherë e bezdisshme. Por nëse programi që dëshironi të shihni nuk është në dispozicion diku tjetër, shikimi i disa reklamave shpesh mund të jetë me vlerë për ta parë atë.

Në përgjithësi, Crackle është një shtesë e shkëlqyeshme për koleksionin e shtesave të çdo përdoruesi të Kodi.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map