Shtesa Vimeo Kodi: Si ta instaloni dhe shikoni Vimeo në Kodi

Shtesa Vimeo Kodi


Nëse ju pëlqen të shikoni dokumentarë, animacion, video muzikore dhe video të tjera me cilësi të lartë, Vimeo është një vend i shkëlqyeshëm për t’i gjetur ato. Por si mund të shikoni përmbajtjen Vimeo në Kodi?

Ky artikull do të shpjegojë se si të shikoni Vimeo në Kodi duke përdorur shtesën Vimeo Kodi. Ai gjithashtu do të sugjerojë disa shtesa shtesë Kodi që ofrojnë përmbajtje të ngjashme me Vimeo.

Isfarë është Kodi?

Kodi është softuer për media player nga fondacioni Kodi. Mund të instalohet në Apple TV, Amazon Fire TV, Nvidia Shield, pajisje mobile Android ose iOS dhe PC, Windows, Mac ose Linux. Ai lejon përdoruesit të luajnë video ose muzikë të ruajtur në një pajisje ose të transmetohet nga pothuajse kudo në Web.

Paralajmërim: Kodi duhet të përdoret vetëm për përmbajtjen në të cilën ju keni të drejtën ligjore për të hyrë. As fondacioni Kodi dhe as Comparitech nuk mbrojnë përdorimin e Kodi për piraterinë.

Shiko gjithashtu: Shtesat më të mira 112 Kodi

Gjithmonë përdorni një VPN me Kodi

Kurdoherë që transmetoni video në internet, gjithmonë duhet të përdorni një rrjet virtual privat (VPN) për të mbrojtur privatësinë tuaj. Nëse ISP-ja juaj e di që po transmetoni video, mund të rrisë shpejtësinë tuaj për të ruajtur gjerësinë e bandës në rrjet. Kjo mund të bëjë që videot tuaja të bëjnë më të butë. Ai buffering është veçanërisht një problem me formatet e videos HD, 4K dhe të tjera me cilësi të lartë që gjenden në Vimeo.

Për më tepër, faqet e transmetimit të videove mund t’ju bllokojnë të shikoni përmbajtje të caktuar nëse e dinë vendndodhjen tuaj. Një VPN parandalon që faqet e transmetimit të dinë këtë informacion. VPN-të gjithashtu mund të ndihmojnë për t’ju mbrojtur nga sulmet njeri-në-mes nga hakerat.

Jo të gjithë VPN-të janë të dobishëm për të transmetuar përdoruesit e videos. Shumica nuk kanë aplikacione për Amazon Fire Stick dhe pajisje të tjera të njohura TV. Shumë mbajnë regjistrat e aktiviteteve të përdoruesve, duke krijuar një rrezik për privatësinë. Edhe pse të gjitha VPN do të ngadalësojnë shpejtësinë tuaj disi, disa janë aq të ngadaltë sa që shkaktojnë buffering kur transmetojnë video me defekt të lartë.

Për këto arsye, ne rekomandojmë IPVanish për përdoruesit e Kodi. Ajo ka mbi 1.000 serverë VPN, duke ju dhënë më shumë mundësi për të mbajtur shpejtësi të lartë dhe buffering të kufizuar. Në testimin tonë, ne zbuluam që ajo transmetonte video me 1080p pa problem. Ai gjithashtu ka aplikacione vendase si për pajisjet Amazon Fire TV ashtu edhe për pajisjet Nvidia Shield. IPVanish nuk mban shënime. Në këtë mënyrë, përdoruesit nuk duhet të shqetësohen për aktivitetet e tyre private në internet që u zbulohen palëve të treta. Ndërsa IPVanish është rekomandimi ynë kryesor, shikoni mbledhjen tonë të VPN-ve më të mira për Kodi nëse doni një përzgjedhje më të gjerë.

VPN më e mirë për KODI: IPVanish është zgjedhja jonë kryesore. Ka një rrjet të madh të pa serveruar të serverave dhe arrin shpejtësi të mira. Karakteristikat e forta të sigurisë dhe intimitetit e bëjnë IPVanish një të preferuar për përdoruesit e Kodi dhe Amazon Fire TV Stick. Provoni pa rrezik, me garancinë e kthimit të parave 7-ditore.

Si të instaloni shtesën Vimeo Kodi

Shtesa Vimeo Kodi është pjesë e depove zyrtare të shtesës Kodi. Për ta instaluar, merrni hapat e mëposhtëm:

Nga menuja kryesore e Kodit, klikoni addons

Kodi_17_Krypton_addons_Comparitech

zgjedh Shkarko

Kodi addons shkarko

zgjedh shtesa video

Kodi shkarkon shtesat e videos

Zgjidhni Vimeo. Kjo do të hap dritaren e informacionit të shtesës

Zgjidhni Vimeo

Kliko instaloj. Shtesa Vimeo Kodi duhet të instalojë brenda pak sekondash

instaloni Vimeo

instaluar vimeo

Si të përdorim shtesën Vimeo Kodi

Pasi të keni instaluar Vimeo, mund ta konfiguroni atë duke klikuar me të djathtën e shtesës dhe duke zgjedhur settings. Kjo do t’ju lejojë të futni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e llogarisë tuaj. Pasi të jetë bërë kjo, do të keni mundësi të rindizni një video në të njëjtin vend që keni lënë pas ndalimit. Sidoqoftë, nuk keni nevojë të regjistroheni ose madje të keni një llogari në mënyrë që të shikoni video.

Menyja e cilësimeve gjithashtu ju lejon të ndryshoni rezolucionin e videos. Nëse keni një lidhje të ngadaltë në Internet, do të dëshironi ta zvogëloni këtë numër në 480p ose më të ulët për të zvogëluar bufferingin. Përndryshe, mbajeni këtë në 1080p të paracaktuar për cilësi maksimale.

Nën cilësimin e cilësisë së videos, ekzistojnë opsione për të treguar / jo shfaqjen e fanart, për të rritur ose ulur numrin e artikujve të shfaqur gjatë një kërkimi dhe për të rritur ose ulur numrin e kërkimeve që janë ruajtur në historinë e kërkimit. Shumica e përdoruesve do të duan të mbajnë cilësimet e paracaktuar për këto hyrje, por duhet të jeni të vetëdijshëm për to në rast se duhet t’i ndryshoni ato në të ardhmen.

Cilësimet e Kodi Vimeo

Më shumë opsione shfaqen nëse klikoni në butonin “përparuar” në anën e majtë të ekranit. Kjo ju lejon të ndryshoni nëse duhet të tregoni emrin e kanalit në përshkrime dhe të rrisni ose zvogëloni madhësinë e cache.

Pasi të keni konfiguruar shtesën, klikoni OK për t’u rikthyer në listën tuaj të shtesave. Nga atje, klikoni në shtesën Vimeo për të hapur menunë e saj kryesore. Nëse nuk i keni vënë emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj nga ekrani i cilësimeve, mund të ktheheni tani për ta bërë këtë duke klikuar Hyni.

Përndryshe, klikoni paraqitur të shfletoni përmes kategorive të videove të zgjedhura nga ekipi Vimeo ose kërko për të kërkuar një lloj të veçantë të përmbajtjes.

Menuja kryesore e Vimeo Kodi

Vimeo paraqiti

Shtesa Vimeo Kodi kursen deri në 10 kërkime si parazgjedhje, duke e bërë më të thjeshtë përdorimin e shtesës pa pushim për të gjetur përmbajtjen që ju pëlqen.

Kërkim Vimeo

’Shtë gjithçka që të përdorim shtesën Vimeo Kodi.

Shtesa të tjera Kodi që plotësojnë Vimeo

Nëse ju pëlqen përmbajtja nga Vimeo, ju mund të dëshironi të shikoni edhe këto shtesë të Kodi gjithashtu. Të gjitha këto shtesa ofrojnë përmbajtje të ngjashme me Vimeo dhe janë pjesë e depove zyrtare të shtesës Kodi.

PBS Think TV

Shtesa PBS ThinkTV Kodi

PBS Think TV ofron dokumentarë që mbulojnë artin dhe muzikën, kulturën, natyrën dhe lëndë të tjera, të gjitha këto të prodhuara nga Korporata e Transmetimeve Publike e Sh.B.A. Shumë nga videot janë me rezolucion të lartë, me 720p janë formati më i zakonshëm.

Artikulli i lidhur: Shtesat më të mira të Kodi për shikimin e dokumentarëve

Video të New York Times

Shtesa e New York Times Video Kodi

Shtesa Kodi i New York Times Video ju lejon qasje në filma të shkurtër të prodhuar nga New York Times. Ekzistojnë një larmi e gjerë temash që diskutohen në këto filma, duke përfshirë biznesin, kulturën, teknologjinë, stilin, udhëtimet dhe shumë të tjera. Ndërsa disa prej këtyre videove përfshihen në pjesën “paraqitur” të shtesës Vimeo Kodi, shtesa e New York Times Videos ju lejon qasje edhe më shumë përmbajtje nga kjo kompani e shkëlqyeshme botuese..

Shiko gjithashtu: Lajmet më të mira shtesa Kodi

YouTube

YouTube shtesë Kodi

Megjithëse YouTube shpesh shihet si një vend për argëtim sesa art, ka shumë filma të shkurtër me cilësi të lartë dhe dokumentarë të lidhur me artin gjithashtu. Këto mund të gjenden në kanalin Vimeo YouTube dhe kanale të tjera në YouTube si Instituti Sundance, No School School, ARRI Channel, Independent FilmMakers, etj.

Shtesa e Kodit në YouTube ka veçori të ngjashme me atë Vimeo, duke përfshirë një funksion hyrje dhe histori kërkimi. Për më tepër, shikimi i YouTube përmes Kodi do të filtrojë shumë reklama të YouTube.

Lexo më shumë: Si të instaloni dhe përdorni shtesën YouTube Kodi

Shpresojmë që të keni shijuar këtë udhëzues për të shikuar Vimeo në Kodi. Nëse dëshironi më shumë informacione rreth asaj se si të shikoni videot më të mira në Kodi, shikoni disa nga artikujt tonë të tjerë mbi këtë temë, duke përfshirë Shtesat më të mira të Kodit për TV Live, Si të shikoni Anime në Kodi dhe Si të instaloni FilmRise Kodi shtesë, mes shumë të tjerëve.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map