Rishikimi NordVPN 2020 (+ Kurseni 70%)

Rishikim NordVPNNordVPN është i lirë…
Kur bëhet fjalë për sigurinë, produktet e lira më shqetësojnë. është nuk një zonë për të cilën ju këshilloj të skutoni.
VPN-të standarde janë kapur me teknologji të meta që rrjedhin shumë të dhëna që duhet të mbrojë VPN.


Rrjedhjet DNS dhe IP janë një ndikim i veçantë i shumë shërbimeve VPN (Unë do t’i ndaj gjetjet e mia nga testet e rrjedhjeve që kam kandiduar në NordVPN më vonë në këtë përmbledhje).

Shërbimet VPN me ‘kosto të ulët’ si PureVPN janë kapur duke bërë pretendime të rreme në lidhje me politikat e prerjeve, dhe të tjerët, si Hola, u ekspozuan për shitjen e gjerësisë së bandës së përdoruesve të saj.

VPN-të e tjera të “buxhetit” janë të ngadalta ose nuk do të punojnë me shërbimet tuaja të preferuara të transmetimit, siç është Netflix.

SHTETI JUMP TE: A funksionon NordVPN me Netflix?

Unë mund të vazhdoj në lidhje me rreziqet e prerjes së qosheve me një VPN, por ju merrni fotografinë. Kushton para për të drejtuar një shërbim të mirë VPN, gjë që më bën të dyshoj për shërbimet që kushtojnë aq pak sa NordVPN.

Anydo ende NordVPN shënon shumë në shumë faqe interneti shqyrtimi…

Doja të shihja vetë nëse NordVPN ishte shumë i mirë për të qenë i vërtetë.

Në rishikimin tim të NordVPN për vitin 2020, unë e vendosa shërbimin përmes hapave të tij si në desktop ashtu edhe në celular për të zbuluar:

 • Mund NordVPN të zhbllokojë faqet e internetit (Netflix, Amazon Prime, BBC dhe të tjerët)?
 • A është NordVPN aq shpejt sa të transmetojë video?
 • Sa e mirë është siguria e NordVPN dhe cilat të dhëna i logon përdoruesit?
 • A lejon torrentimi në rrjetin e tij?
 • Si do të qëndronte NordVPN në garën e provave që i bëra.
 • Si e krahason NordVPN me rivalët e tij më të shtrenjtë si ExpressVPN?

faqja fillestare nordvpn mbron të gjitha pajisjet tuaja

Dhe pothuajse gjithçka tjetër që dëshironi të dini. Koha ime me NordVPN shkonte nga testet rigoroze të performancës deri në përdorimin e përditshëm për të zbuluar se si grumbullohet kundër fushës së mbushur me konkurrencë.

Unë kam përmbledhur mendimet e mia në NordVPN por ju do të duhet të lexoni tërë përmbledhjen për të parë shtrirjen e plotë të asaj që kam zbuluar gjatë procesit të testimit.

A e rekomandoj NordVPN?

Unë rekomandoj NordVPN te njerëzit që e vlerësojnë privatësinë dhe shpejtësinë, kanë nevojë për diçka të lirë dhe duan diçka që mund të zhbllokojë faqet e internetit dhe aplikacionet si Netflix. NordVPN funksionon në Kinë dhe është e lehtë për fillestarët që të marrin disa minuta. Aplikacionet e NordVPN përfshijnë një pjesë të vogël të serverëve specialiteti, duke përfshirë adresat e dyfishta VPN, P2P dhe IP të dedikuara.

NordVPN operon më shumë se 5.200 serverë në 60 vende, dhe ky numër ka të ngjarë të ketë rritur deri në kohën kur e lexoni këtë. NordVPN punëson kriptim AES të shkallës ushtarake 256-bit. Aplikimet përdorin protokollet IKEv2 dhe OpenVPN si parazgjedhje, në varësi të pajisjes tuaj. Lejohet përrua, dhe shërbimi ndjek një politikë të rreptë të logave.

RANKA E PVERRGJITHSHME: # 2 nga 42 VPNshpejtësiShpejtësia mesatare *:Ndihma për transmetimin e videove:streamingNetflix:Shërbime të tjera Streaming:siguriLloji i shifrimit:Vrasin kaloni:Politika e logave:protokollet:Vlera e paraseKostoja më e ulët mujore:Garancia e kthimit të parave:Faqja e internetit
Nota: 8/10 Lexo më shumë
17.9 Mbps
HD 1080p
Nota: 10/10 Lexo më shumë
po
Hulu, Prime Video, iPlayer i BBC, HBO Tani
Nota: 10/10 Lexo më shumë
AES 256-bit
po
Shkrime Zero
IKEv2, OpenVPN
Nota: 9/10 Lexo më shumë
$ 2.99
30 dite
https://www.nordvpn.com

* Shpejtësia mesatare në shumë lokacione globale të bazuara në teste të shumta të shpejtësisë në ditë.

Të mirat dhe të këqijat NordVPN

Unë përmblodha atë që më pëlqeu dhe atë që nuk e bëra nga koha ime duke shqyrtuar NordVPN. Do të detajoj në secilën prej këtyre pikave dhe më vonë në përmbledhje.

Pros:

 • Siguri e forte dhe pa shkrime
 • Zhbllokon faqet si Netflix që shumica e VPN-ve nuk mund të
 • Shpejtësia konkurruese
 • Punon në Kinë
 • Deri në gjashtë lidhje të njëkohshme
 • Rrjet i madh serverash global

Cons:

 • Serverat që transmetojnë nuk janë etiketuar
 • Aplikacioni i rëndë i desktopit
 • Asnjë ndërrues vrasës në Android

Shpejtësia: A është e shpejtë NordVPN?

Kur bëhet fjalë për shpejtësinë, NordVPN shënon pak më të ulët se mesatarja. Enoughshtë mjaft e shpejtë për të transmetuar video në HD 1080p në shumicën e serverëve, por mund të luftoni me prurje ultra-HD 4k.

Shumica e përdoruesve nuk do të vini re shumë ndryshime nëse nuk jeni në një lidhje vërtet të shpejtë, si 100 Mbps ose më shumë. Unë kisha mjaft bandwidth për përkufizime të larta në video kërkesa dhe prurje jetese me cilësi të mirë pa u rregulluar. Unë kam qenë në gjendje të luaj lojëra në internet me hapa të shpejtë si Brawlhalla dhe Rocket League duke zgjedhur një server VPN ose pranë vetes ose serverit të lojës.

rezultatet e testit të shpejtësisë vpn 2020

Vlen të përmendet se kam hasur në server të ngadaltë të rastit, ose me një që thjesht nuk do të lidhej. Duket se aplikacioni NordVPN nuk është aq i shkëlqyeshëm kur zgjedh automatikisht serverin më të mirë, dhe unë pata fat më të mirë të hyja në listën e serverëve dhe të zgjedhja një vetë. Në ridizajnimin e saj të fundit, Nord më në fund shtoi mundësinë për të zgjedhur një qytet specifik në vendet ku operon serverë në më shumë se një vend, siç janë SH.B.A. dhe MB. Zgjedhja e një serveri aty pranë përmirëson shpejtësinë në përgjithësi.

Protokolli i parazgjedhur i VPN varet nga lloji i pajisjes që përdorni. Versionet e iPhone dhe Macbook, për shembull, përdorin protokollin IKEv2, ndërsa versioni Windows zgjedh OpenVPN mbi UDP. Të dyja janë opsione të mira, të sigurta, por IKEv2 lidhet shumë më shpejt.

Aplikimet: Cilat pajisje funksionojnë me NordVPN?

NordVPN lejon deri në gjashtë pajisje të lidhen në të njëjtën kohë në një llogari, kështu që është një opsion i shkëlqyeshëm nëse doni të ndani me familjen ose një shokun e dhomës. Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS, Android, Linux dhe Amazon Fire TV.

nordvpn android 2018

NordVPN ofron zgjerime të koduara të prokit për shfletuesit Chrome dhe Firefox. Mendoni për këto si mjete VPN-ish që vetëm shifrojnë dhe rivarrojnë trafikun e uebit nga shfletuesi juaj dhe jo nga i gjithë pajisja juaj.

shtrirje nordvpn-krom

Streaming, Netflix, dhe Kodi

A funksionon NordVPN me Netflix?

Po, dhe më mirë se shumica në atë.

Shikoni këtë video të meje duke hyrë në Netflix në SHBA nga Kanada me NordVPN për të parë sa lehtë është.

NordVPN zhbllokon disa site streaming, duke përfshirë por jo vetëm të kufizuara në Netflix, BBC iPlayer, ABC iView dhe Hulu. NordVPN e realizon këtë përmes tiparit të tij të markës tregtare, SmartPlay, i cili është aktivizuar në cilësime si parazgjedhje. Një test i shpejtë nga ne vërteton se funksionon NordVPN siç u premtua me Netflix. Ne kemi rrumbullakuar këtu një listë të VPN-ve të tjera për Netflix të cilat kanë punuar në testimin tonë dhe këtu janë më shumë detaje mbi NordVPN dhe Netflix.

Harta e serverit NordVPN

Nëse dua të hyj në bibliotekën e një vendi tjetër, NetVli mund të zhbllokojë Netflix Australi, Kanada, Japoni, Hollandë, Mbretërinë e Bashkuar dhe SH.B.A. Ju mund të lidheni me pothuajse çdo server për të zhbllokuar Netflix nga jashtë, por të gjithë ata përveç atyre që sapo përmenda do t’ju ridrejtojnë në versionin amerikan.

Jo të gjithë serverët në një vend të caktuar do të zhbllokojnë videon e transmetimit. Fatkeqësisht, NordVPN nuk ju tregon se cilët serverë zhbllokojnë çfarë në aplikacion. Për disa shërbime streaming, unë duhej të kontrolloja bazën e njohurive të NordVPN në internet për të zbuluar se cilët serverë të përdorin. Fatmirësisht, kjo është vetëm një rrugëdalje e vogël dhe unë mund të preferoj serverët që funksionojnë në mënyrë që t’i gjej ato më shpejt më vonë.

NordVPN ka zhbllokuar shërbimet e transmetimit shumë më gjatë se shumica e ofruesve, gjë që më bën optimist se do të vazhdojë ta bëjë këtë.

Aplikacionet funksionojnë me të gjitha shtesat Kodi me të cilat i kemi testuar ato. Aplikacionet Linux dhe Amazon Firestick NordVPN janë veçanërisht të dobishme për përdoruesit e Kodi që transmetojnë në ato pajisje.

A lejon NordVPN përrua?

po.

NordVPN u lejon përdoruesve regjistrimin e pakufizuar të P2P mbi BitTorrent ose ndonjë protokoll tjetër. Disa serverë janë caktuar posaçërisht për përrua, por varet nga ju nëse doni t’i përdorni këto apo jo.

Siguria e NordVPN është hermetike dhe shërbimi nuk ruan asnjë regjistër. Zero. Hiç. Nada. Kompania është përfshirë në Panama, e cila nuk ka ndonjë kërkesë ligjore për ruajtjen e të dhënave. NordVPN kurrë nuk do të dijë se çfarë bëni në internet ndërsa jeni të lidhur me VPN.

parametrat nordvpn 2019

Kelsat Kill janë ndërtuar në aplikacionet Windows, MacOS dhe iOS. Kur aktivizohet, tipari i ndërprerës vrasës do të ndërpresë internetin në pajisjen tuaj për të parandaluar rrjedhjet e të dhënave të pakriptuara në rrjetin e ISP tuaj. Në desktop, mund të specifikoni se cilat aplikacione mbrohen nga çelësi i vrasjes dhe cilat jo. Për shembull, ju mund ta mbroni shfletuesin tuaj nga shkyçjet e papritura, por jo shfletuesi juaj. Fatkeqësisht, NordVPN i mungon një ndërprerje vrasëse në aplikacionin e saj Android që nga koha e të shkruarit.

siguri

Këtu janë specifikat e kriptimit:

 • Kriptimi i kanalit AES 256-bit
 • Vertetimi SHA384
 • 3072-bit shkëmbimi i tasteve DHE-RSA
 • Sekret i përsosur përpara

Nëse asgjë nga kjo nuk do të thotë asgjë për ju, mos u shqetësoni. Kriptimi i NordVPN plotëson standardet e shkallës ushtarake dhe shkon më tej dhe përtej nevojave të sigurisë së një përdoruesi mesatar.

Aplikacionet nuk lëshojnë ndonjë trafik DNS ose IP ndërsa janë të lidhur. Sidoqoftë, kam zbuluar një rrjedhje e vazhdueshme IPv6 WebRTC kur testoni aplikacionin e desktopit. Këtu janë rezultatet e testit krah për krah nga browserleaks.com:

testi i rrjedhjes nordvpn

Siç mund ta shihni, adresa ime e vërtetë IPv6 është e ekspozuar kur lidhet me VPN përmes WebRTC. Kjo tregon për një rrjedhje të vazhdueshme të IPv6 WebRTC.

Pra, çfarë do të thotë kjo?

Epo, shumica e njerëzve nuk kanë IPv6 në shtëpitë e tyre, por shumë e bëjnë. Google “cila është adresa ime IPv6?” nëse nuk je i sigurt.

Shumica e faqeve të internetit nuk përdorin WebRTC, i cili është një protokoll i përdorur kryesisht për komunikime me zë mbi IP, përfshirë versionet e bazuara në shfletuesin e Skype, Discord dhe Google Hangouts.

Pra, shumica e njerëzve nuk kanë IPv6 dhe shumica e faqeve të internetit nuk e përdorin WebRTC, por fakti që rrjedhja është e vazhdueshme – rrjedh, gjatë gjithë kohës – është shqetësuese. Mund te jete të përdorura nga një uebfaqe për të zbuluar adresën time të vërtetë të IP-së, dhe nga ana tjetër të zbuloj nëse jam duke përdorur një VPN nëse do të kem lidhje IPv6.

Kur bëhet fjalë për lidhje të rënë, të cilat Nord i ka pak fatmirësisht, NordVPN më ka shpinën. Unë mund të zgjedh midis një ndërprerës të plotë ose asgjë asgjë që shkëput plotësisht internetin nëse lidhja VPN bie, ose një ndërprerës vrasësi specifike për aplikacionin që më lejon të zgjedh se cilat programe janë të mbrojtura.

Një shtesë e fundit në aplikacionet NordVPN është CyberSec, e cila kur aktivizohet bllokon reklamat, malware dhe kërcënimet e phishing. Nëse jeni si unë, tashmë keni marrë pjesën më të madhe të këtij programi në shfletuesin tuaj dhe programin antivirus, por një shtresë tjetër e sigurisë nuk dhemb kurrë.

NordVPN kohët e fundit shtoi një WifiSec me emrin e sigurisë të paraqitur. Me këtë të aktivizuar, aplikacioni fillon automatikisht një lidhje VPN sa herë që lidhem me një rrjet të ri wifi. Unë mund ta vendos atë të lidhet automatikisht në Nord në të dy rrjetet Wi-Fi të sigurta dhe të pasigurta.

A funksionon NordVPN në Kinë?

po.

NordVPN njoftoi në fund të qershorit 2017 se mund të zhbllokojë faqet e internetit dhe përmbajtjen që janë censuruar në Kinë. Shumica e përdoruesve në territorin e Kinës duhet të jenë në gjendje që thjesht të lidhen me një server në mënyrë normale për të anashkaluar Firewall-in e Madh.

serverat nordvpn 2019

Nëse kjo dështon, Sidoqoftë, Nord i udhëzon përdoruesit të futen në menunë e Cilësimeve të aplikacionit të saj, zgjidhni Cilësimet e Avancuara dhe të ndërrohen në serverat e Obfuscated. Kjo e bën trafikun e internetit të enkriptuar të duket i pakriptuar, gjë që parandalon sistemin e inspektimit të paketave të thella të Kinës të identifikojnë lidhjet VPN. Mund të shtojë një sasi të vogël të vonesës, por shumica e përdoruesve me siguri nuk do të vini re një ndryshim në shpejtësi në përgjithësi.

Karakteristika e serverëve të hutuar aktualisht është në dispozicion vetëm në versionet Windows, Android dhe MacOS të aplikacionit. Lexoni më shumë rreth përdorimit të NordVPN në Kinë këtu.

A është Shërbimi i Klientit i NordVPN Anydo Mirë?

NordVPN ofron mbështetje për biseda të drejtpërdrejta gjatë gjithë orës dhe një sistem të dorëzimit të biletave.

nordvpn live chat 2

Unë u lidha me një përfaqësues në mbështetjen e bisedës live brenda dy minutash. Përfaqësuesi dukej i ditur për produktin dhe jo si një firmë e jashtme që kopjon dhe ngjit përgjigje.

Uebsajti përfshin një grup të mirë të ndihmës në kërkim dhe artikuj tutorialë në seksionin e mbështetjes, duke përfshirë cilët serverë që duhet të përdorin për të zhbllokuar faqet e transmetimit. Të dy faqet e internetit dhe aplikacioni janë pa reklama, dhe unë nuk kam marrë ndonjë email të padëshiruar gjatë periudhës së provës.

Vmimet NordVPN

Në një buxhet? Mos u shqeteso.

Plani trevjecar i NordVPN kushton 3,49 dollarë në muaj, plani njëvjeçar rritet në 6.99 dollarë në muaj dhe plani 1 muaj një 11,95 dollarë të pjerrët në muaj.

NordVPN është i lirë, veçanërisht nëse vendosni për planet shumëvjeçare. Dhe nëse po e ndani faturën me një mik të afërt ose të dashur, në thelb është ndryshimi i xhepit. Me çmimin aktual, do të ishte e vështirë të gjesh një VPN më të mirë gjithëpërfshirëse.

Nordmimet NordVPN
Plan 3 vjeçarPlan 2 vjeçarPlan 1 vjeçarPlan 1 muaj
2.99 dollarë në muaj3.99 dollarë në muaj6.99 dollarë në muaj11,95 dollarë në muaj

Vlen të përmendet se të gjitha planet përfshijnë një garanci të kthimit të parave 30 ditë, në mënyrë që të provoni pa rrezik dhe të anuloni rrezikun e shërbimit, nëse nuk jeni plotësisht i lumtur.

Shihni çmimet e NordVPN në monedhën tuaj lokale këtu.

A duhet ta blej NordVPN?

Tani që kam përdorur NordVPN për disa javë, do t’ua rekomandoja të tjerëve?

Ju bast!

Pavarësisht çmimit të ulët, NordVPN ofron një shërbim cilësor me një reputacion të shkëlqyeshëm. Unë e rekomandoj me forcë nëse doni të zhbllokoni përmbajtjen e bllokuar nga rajoni nga jashtë, të anashkaloni censurimin në vende si Kina, ose thjesht të fshehni aktivitetin tuaj përrues nga ISP-ja juaj. Aplikacionet janë të lehta për tu mësuar nëse jeni i ri për VPN ose i përdorni me vite.

Aplikacionet e desktopit mund të jenë pak të plogështa dhe aplikacioni Android ka nevojë shumë të madhe për një ndërprerës vrasjeje, por këto janë ankesa të vogla në tërësi. Kam gjetur një rrjedhje që mund të ekspozojë adresën IP të përdoruesve me IPv6, kështu që shpresoj që të shpejt të rregullohet.

Kuponat NordVPN

Këtu është kuponi më i ri dhe i vetëm NordVPN

Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

alternativat

NordVPN është i shkëlqyeshëm, por ka disa pretendentë të fortë.

ExpressVPN është më e shtrenjtë, por me atë kosto shtesë vjen një përvojë me të vërtetë premium. Shtë gati njëlloj si NordVPN kur bëhet fjalë për zhbllokimin e faqeve të transmetimit, shpejtësinë dhe sigurinë, por ai ofron mbështetje më të mirë të ruterit dhe përfshin një shërbim të zgjuar të proxy DNS për të zhbllokuar video streaming në pajisjet që nuk mbështesin normalisht VPN. Aplikimet gjithashtu mbështesin tunelimin e ndarë.

Nëse doni një alternativë më miqësore me buxhetin sesa Express, konsideroni CyberGhost. Vshtë VPN më i shpejtë që kam testuar dhe kushton pothuajse i njëjtë me NordVPN, ndërsa ofron siguri konkurruese. Megjithatë, nuk funksionon mirë në Kinë dhe nuk zhbllokon aq sa shumë site streaming.

Këtu keni një përmbledhje të mënyrës se si NordVPN krahason me dy nga shërbimet më të njohura, ExpressVPN dhe Hyrjen në Internet Private (PIA).

NordVPNExpressVPNProvojeni Qasjen në Internet
Shpejtësia mesatare *17.9 Mbps106 Mbps84 Mbps
Lloji i shifrimitAES 256-bitAES 256-bit128-bit AES
Vrasin kaloniduke përjashtuar Android-invetëm desktop
Lejon Torrentimin
Regjistrat që Identifikojnë Shkrimet
Zhbllokon Netflix SHBA
Zhbllokon Amazon Prime
Zhbllokon Hulu
Zhbllokon iPlayerin BBC
Kostoja më e ulët mujore3.49 dollarë në muaj6.67 dollarë në muaj2.97 dollarë në muaj
Garanci për kthimin e parave30 dite30 dite7 dite
Vlerësimi i përgjithshëm4.54.54.0

* Shpejtësia mesatare në shumë lokacione globale të bazuara në teste të shumta të shpejtësisë në ditë.

* Shpejtësia mesatare e llogaritur në shumë lokacione globale të bazuara në teste të shumta të shpejtësisë në ditë.

Vizitoni NordVPN

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map