שקלול המוסר של פרטיות האינטרנט

איור של כדור הארץ עם קרניים והילה.


ההבדל בין נכון לשגוי הוא לעתים נדירות שחור לבן. כשמדובר בסוגיות המוסריות הגדולות סביב פרטיות באינטרנט – מעקב ממשלתי לפרטיות בפייסבוק – יתכן שיש לך דעות משלך. אבל יש שני צדדים לכל סיפור.

בואו נסתכל על כמה מהנושאים המוסריים העכשוויים סביב פרטיות האינטרנט.

הנחיות החוק בנושא פרטיות באינטרנט

אולי הסוגיה המוסרית המובהקת ביותר הנוגעת לפרטיות באינטרנט היא השימוש בתוכנות ריגול ותוכנות זדוניות אחרות, לגניבת מידע פרטי וביצוע פשעי רשת..

בארה”ב, אירופה ובמדינות אחרות, פשעי סייבר רבים הוצאו מחוץ לחוק – המשקף קונצנזוס שגניבה אינה נכונה.

בארה”ב החוקים הפדרליים נגד פשעי רשת:

 • מעשים או נוהגים לא הוגנים או מתעתעים
 • הונאת כרטיסי אשראי
 • הונאה בקשר למסמכי זיהוי ומידע
 • הונאה בקשר למכשירי גישה
 • הונאה בקשר למחשבים

חוקים אלה הופכים את זה ללא חוקי לפלוש לפרטיותו של מישהו על מנת לגנוב מהם. אבל הם גם פורשים פריצה שאינה זדונית.

מוסר ההאקינג

במאי 2014 דיווח הגרדיאן כי כמה מחוקרי האבטחה הטובים בעולם נמצאים תחת איום בכתב אישום בגין מאמציהם לחשוף פגיעויות בתשתיות אינטרנט.

חוק ההונאה וההתעללות האמריקאית מחוקק פורץ פריצות או פריצות לרשתות ומערכות פרטיות. אך מומחי אבטחת אינטרנט משתמשים בפרויקטים של פריצה בכדי לחשוף ליקויים באבטחה מתוך כוונה לתקן אותם. לדוגמה, פרויקט Critical.IO גילה חולשה בפרוטוקול UPnP שעמד בסכנה של עד 50 מיליון מחשבים ותיקן אותו – על ידי פריצה למחשבים פרטיים.

בגלל אירועים רבים ודומים רבים, אנשים רבים מאמינים כי יש לקחת בחשבון חוקים לפשעי רשת הכוונה שמאחורי פריצה, ולא רק המעשה עצמו.

גורם השרץ

האיומים על פרטיות באינטרנט אינם באים רק מפושעים. אנו גם מוותרים ברצון על הנתונים האישיים שלנו על בסיס יומי, לשירותים מקוונים כמו פייסבוק וגוגל.

במקרים אלה, הנתונים שלנו לא נגנבים, אך חששות ציבוריים רבים התעוררו ביחס לתאגידים המשתמשים במידע. עבור פייסבוק, החזקת הנתונים האישיים של מאות מיליוני משתמשים יצרה ציפייה בקרב אותם משתמשים כי החברה צריכה להשתמש בהם באופן סביר ולהגן על פרטיותם. בשנים האחרונות העלו משתמשים תלונות על:

 • שיתוף המידע הפרטי שלהם בפייסבוק באמצעות אתרי אינטרנט ואפליקציות של צד שלישי, שיכולים לשמש לכריית נתונים
 • בלבול בין הגדרות פרטיות שמנע ממשתמשים רבים את היכולת לשלוט באופן יעיל על פרטיותם
 • באגים שאפשרו לצדדים שלישיים לפלוש לפרטיות המשתמשים, כולל כאלה שאפשרו פרסום לקיר של כל משתמש בפייסבוק

באף אחד מהמקרים האלה הפרו פייסבוק לא חוקי פרטיות. אבל בכל מקרה, משתמשים גילו שהמידע שלהם נעשה שימוש בצורה שלא ציפו לה ולא אהבו. שימושים מטרידים ובלתי צפויים אלה בנתונים שלנו ידועים כ”גורם הזחילה “.

גורם הזחילה מדגים שכדי שחברות ישתמשו בנתונים פרטיים מבחינה אתית, עליהן להיות מאוד ברורות לגבי מה הם עושים עם זה – אפילו אם מה שהם עושים איתם זה חוקי. אחרת, אנשים קצת זוחלים.

חופש מידע או זכות לשכוח?

מאפיין מרכזי באינטרנט המשפיע על פרטיותנו הוא חוסר היכולת לשכוח. דפי אינטרנט העוסקים באנשים לעתים קרובות נשארים ברשת ומחפשים ללא הגבלת זמן, דבר שעלול להשפיע על המוניטין של הנושא.

במאי 2014, האיחוד האירופי קבע כי לאזרחיה יש “זכות להישכח” ואמר לגוגל עליה למחוק דפים “לא מספיקים, לא רלוונטיים או שאינם רלוונטיים יותר” מתוצאות החיפוש שלה..

המקרה הוביל לוויכוחים בין אלה המאמינים שפרטיות היא זכות אדם וכאלה העדיפים חופש מידע.

החיסרון באנונימיות באינטרנט

אמנם בעיות רבות בנושא פרטיות באינטרנט נוגעות לחשיפת זהויות, אך ניתן להשתמש בשירותים מקוונים רבים באופן אנונימי. ולעיתים קרובות, אנונימיות זו משמשת לרוע.

Doxxing הוא פעולת פריצה של המידע האישי של מישהו (כולל כתובת, פרטי קשר ופרטי בנקאות) והפרסום באופן אנונימי ברשת. באוגוסט 2014 פרסמו האקרים מידע על ביטוח לאומי, פרטי PayPal ומידע פרטי אחר השייך למפתח המשחק פיל פיש. בהמשך הודיע ​​פיש כי יעזוב את ענף המשחקים.

קורבנות אחרים של השתתפות כללו את מל גיבסון ומפקד משטרת LAPD. מבצעים עשויים לטעון כי האנשים האלה קיבלו את המגיע להם, אך קשה להגן על מעשיהם.

מעקב ממשלתי: הכרחי או רע?

ממשלות מרבית המדינות, כולל ארה”ב והמדינות באירופה, מנקדות בתעבורת האינטרנט כחלק מתוכניות הביטחון הלאומי.

בעוד שגילויים על מעקב NSA בארה”ב הביאו לחששות בנושא פרטיות ודיבורים על “מדינת מעקב”, חושבים הוגים רבים שמרנים כי “אנו זקוקים ל- NSA פולשני” כדי להגן מפני פריצות סייבר..

כמו בכל הסוגיות המוסריות הנוגעות לפרטיות באינטרנט, ישנם שני צדדים בסיפור – זה של האדם שמוותר על הנתונים הפרטיים שלו, ושל האדם המאחסן אותם..

מה המחשבות שלך על מעקב באינטרנט ופרטיות באינטרנט? האם אי פעם יש סיבה טובה לממשלה לרגל אחרי אזרחיה? או שמא כולם צריכים להשאיר אותנו לבד?

ספרו לנו בתגובות למטה!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map