Si të jailbreak një TV Firestick ose Amazon Fire (mënyra më e lehtë)

Si ta lehtësoni me lehtësi jailbreak një TV zjarri në Amazon ose Firestick


Dëshironi të jailbreak tuaj Amazon Firestick? Në këtë postim, ne do të sqarojmë se si ju mund të shpejt dhe me lehtësi të burgosni pajisjet tuaja TV Fire Amazon, në mënyrë që të instaloni cilindo aplikacione që ju dëshironi. Ne do t’ju tregojmë gjithashtu se si të instaloni një Rrjet Virtual Privat (VPN) në Firestick tuaj, në mënyrë që të mund të transmetoni në mënyrë të sigurt dhe të përdorni qasje në platformat gjeo-bllokuara nga jashtë.

Dyqani i aplikacioneve Amazon Fire TV ofron një përzgjedhje të mirë, por ka ndoshta aplikacione që dëshironi të instaloni të cilat nuk janë të disponueshme. Për fat të mirë, ka mënyra për të anashkaluar plotësisht dyqanin dhe instaluar aplikacione nga vende të ndryshme. Mos u shqetëso: kjo është shumë më lehtë sesa tingëllon. Më poshtë, ne do t’ju ecim nëpër tërë procesin hap pas hapi.

Përgjegjësia: Comparitech nuk inkurajon ose nuk lejon përdorimin e aplikacioneve anësore ose një VPN për të transmetuar përmbajtje në mënyrë të paligjshme. Ne ju këshillojmë të hulumtoni ligjet e vendit tuaj dhe kushtet e përdorimit për platforma specifike të transmetimit përpara se të përdorni një VPN për të hyrë në përmbajtjen e tyre.

Si të jailbreak një Amazon Firestick ose zjarr TV: versioni i shkurtër

 1. Aktivizoni instalimin e aplikacioneve nga burime të panjohura në menunë e cilësimeve.
 2. Instaloni aplikacionin Downloader.
 3. Vendosni URL-në e skedarit .APK që dëshironi të instaloni.
 4. Ndiqni udhëzimet për të instaluar aplikacionin tuaj të zgjedhur.

Vazhdoni të lexoni për mësimin e detajuar i cili përfshin pamje të ekranit.

E rëndësishme: Gjithmonë përdorni një VPN kur transmetoni

A e dini se Ofruesi i Shërbimit tuaj të Internetit (ISP) dhe administratorët e rrjetit mund të shohin se çfarë jeni duke bërë në internet? Më keq, disa ISP-të kanë qenë të njohura për të kufizuar shpejtësinë e klientëve që rrjedhin shumë. Sidoqoftë, mund t’i mbani aktivitetet tuaja private, të transmetoni në mënyrë të sigurt dhe të zhbllokoni platformat gjeo-kufizuar duke përdorur një VPN.

shkop zjarri ipvanish

Ne ju rekomandojmë të përdorni IPVanish; është një VPN e njohur me siguri të shkëlqyeshme, mbështetje të jashtëzakonshme për shumë platforma dhe një rrjet të gjerë të serverëve për të zgjedhur (1000+ serverë që mbulojnë më shumë se 60 vende). Për më tepër, IPVanish është shumë i lehtë dhe ka një ndërfaqe miqësore me telekomandë, duke e bërë atë një zgjedhje të fortë për pajisjet e TV Fire.

IPVanish lejon deri në dhjetë lidhje të njëkohshme, kur shumica e rivalëve të saj lejojnë midis tre dhe gjashtë. Kjo do të thotë që ju mund të mbroni të gjitha pajisjet tuaja me një llogari të vetme. Ky shërbim madje vjen me një gjykim shtatë-ditor falas, kështu që ju mund ta provoni atë dhe të kërkoni një rimbursim të plotë nëse nuk jeni të kënaqur.

REZULTATI I LEXIMIT: Lexuesit e krahasimit mund të kursejnë deri në 60% në planet IPVanish me zbritjen tonë ekskluzive.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për IPVanish.

Farë është burgosja?

Duket se ka ndonjë konfuzion në lidhje me atë që është vërtet jailbreaking. Tradicionalisht, jailbreaking (nganjëherë quhet rrënjëzim) është kur fitoni akses të administratorit në një sistem përmes shfrytëzimeve ose firmware me porosi. Kjo ju lejon të anashkaloni kufizimet dhe të instaloni softuer që zakonisht nuk lejohen në një pajisje të caktuar.

Nëse nuk dëshironi të modifikoni pamjen ose funksionalitetin thelbësor të TV Fire Amazon ose Firestick tuaj, nuk ka vërtet nevojë për ta rrënjosur atë. Përkundrazi, ajo që ne do të bëjmë është të gjejmë një mënyrë për të anashkaluar dyqanin e aplikacioneve dhe instaluar aplikacione nga burime të panjohura. Ky është një proces i quajtur sideloading, dhe mund të rrisë shumë shkathtësinë e pajisjes tuaj TV Fire pa rrezikun që ta bëtë aksidentalisht të papërdorshme.

Si të bëni jailbreak TV tuaj Firestick ose Fire

Hapi 1: Vendosja fillestare

Para se të fillojmë, do të duhet t’i themi Firestick që të lejojë instalimin e aplikacioneve nga burime të panjohura. Kjo është shumë e thjeshtë: thjesht lundroni te menuja Cilësimet dhe klikoni pajisje.

zjarrtë e zjarrit 1

Nga këtu, futu në Opsionet e zhvilluesit dhe mundësojnë Aplikacione nga burime të panjohura opsion. Ndërsa shumë udhëzues të tjerë në internet ju tregojnë se mundësoni rregullimin e ADB këtu, kjo nuk është e nevojshme nëse nuk doni të merrni fotografi nga TV Fire tuaj ose Firestick.

firestick jailbreak 2

Hapi 2: Instalimi i aplikacionit Downloader

Ekziston një aplikacion i disponueshëm në dyqanin Amazon Fire që ju lejon të shkarkoni skedarë direkt nga interneti, pa përdorur një prej shfletuesve të paracaktuar. Quhet Shkarkues, dhe ne do ta përdorim për të rrëmbyer skedarët .APK (ekuivalenti Android i skedarëve .EXE në një PC ose .APP në Mac).

Për të gjetur këtë aplikacion, mbani shtypur butonin e mikrofonit në telekomandë dhe thoni “Shkarkues”; ju duhet të merrni menjëherë atë. Nëse i largëti juaj nuk përfshin funksionalitetin e kërkimit të zërit, mund të shtypni majtas në ekranin fillestar dhe të shkruani “Downloader” (pa thonjëza) në vend të kësaj.

jailbreak zjarri 3

Tani, thjesht shtypni butonin qendror për të parë faqen e instalimit të aplikacionit dhe klikoni Shkarko.

jailbreak zjarri 5

Hapi 3: Përdorni Downloader për të instaluar aplikacione nga burime të panjohura

Pasi të keni instaluar Downloader, hapeni atë. Ne do të tregojmë se sa e lehtë është të anashkalosh dyqanin e aplikacioneve duke instaluar një aplikacion që nuk është i disponueshëm si paracaktuar: Kodi.

Do të shihni një shirit adresash me “http: //” tashmë të futur; shtoni “kodi.tv/download” (pa thonjëza) dhe klikoni në Go butoni në fund të djathtë të tastierës.

Uebfaqja Kodi do të hapet. Nga këtu, klikoni në ikonën Android dhe zgjidhni versionin 32-bit në ekranin e mëposhtëm.

jailbreak zjarri 6

Kodi do të fillojë të shkarkohet. Pasi të përfundojë, do t’ju kërkohet të aprovoni lejet e tij. Nëse jeni dakord, klikoni instaloj në të djathtën e poshtme. Më pas mund të zgjidhni ta hapni menjëherë pasi të keni instaluar, nëse dëshironi.

jailbreak zjarri 7

Nuk është vetëm Kodi që mund ta instaloni: çdo skedar .APK që është në internet është lojë e drejtë. Ka disa gjëra për të parë, megjithatë. Së pari, TV Firesticks dhe Fire TV përdorin një arkitekturë 32-bit, kështu që aplikacionet 64-bit nuk do të funksionojnë.

Së dyti, duhet të siguroheni që shkarkoni vetëm nga burime me reputacion. Ka qindra site që rakordojnë skedarët ekzistues .APK me adware ose malware të tyre. Në fakt, një studim i kohëve të fundit tregoi se nga më shumë se 1.200 mostra që përmbajnë malware .APK, 86% pretenduan të ishin versione legjitime të aplikacioneve ekzistuese. Nëse krijuesi i aplikacionit nuk ju lejon të shkarkoni skedarin .APK direkt nga faqja e internetit e tyre, mund të gjeni një version të verifikuar, të ligjshëm dhe të ligjshëm të pritur në APKMirror.com.

Hapi 4: Instalimi i aplikacioneve që nuk janë në dispozicion në internet

Le të themi se jeni duke zhvilluar një aplikacion Android dhe dëshironi të shihni nëse funksionon në pajisjet e TV Fire Amazon. Zakonisht, njerëzit rekomandojnë që të instaloni Kutinë e Zhvillimit të Programeve Android (SDK) dhe Android Debug Bridge (ADB) në PC tuaj.

Ka disa probleme me këtë qasje. Së pari, instalimi dhe konfigurimi i mjeteve për zhvilluesin e Android është një proces i ndërlikuar dhe përtej zonës së rehatisë së një përdoruesi fillestar. Së dyti, kjo qasje kërkon dy ekrane, që do të thotë se do të duhet të lëvizni nga dhoma në dhomë sa herë që duhet të përdorni pajisjen tjetër.

Ekziston një mënyrë shumë më e thjeshtë për të hyrë në këto aplikacione në Firestick tuaj. Së pari, në pajisjen tuaj TV Fire, instaloni një aplikacion të quajtur ES File Explorer. Edhe pse kjo aplikacion mund të jetë e vështirë për të lundruar, do të na çojë drejtpërdrejt në skedar në hapin tjetër, kështu që kjo nuk do të jetë çështje.

Thjesht ngarkoni skedarin .APK të aplikacionit tuaj në llogarinë tuaj Dropbox. Ky është një shërbim i lirë për ruajtjen e reve, dhe regjistrimi zgjat vetëm disa minuta. Pasi të jeni regjistruar dhe skedari juaj të jetë ngarkuar, klikoni në Ndani Dosjen butonin në të djathtë dhe zgjidhni Mund të Shikoni në menunë e lëshuar. Pastaj, klikoni në Kopjoni lidhjen opsion për të parë saktësisht se çfarë URL do të duhet të futni në aplikacionin Downloader.

jailbreak zjarri 10

zjarrtë e zjarrit 12

Do të vini re se lidhja që duhet të kopjoni është shumë e gjatë. Kjo është një bezdi e vogël, por është shumë më shpejt që të shkruani këtë sesa të konfiguroni manualisht softuerin ADB. Për të mos pasur nevojë të lundroni Dropbox në Amazon Firestick, sigurohuni që të ndryshoni pjesën e fundit të URL nga “dl = 0” në “dl = 1”. Kur të jeni gati, klikoni Go.

Pajisja juaj e TV zjarrit do të shkarkojë skedarin e aplikacionit dhe do t’ju tregojë se është e ruajtur në një dosje të quajtur “zip_by_token”. Nëse ES File Explorer është instaluar tashmë, do t’ju jepet mundësia të shkoni atje direkt. Kur ta bëni këtë, thjesht klikoni në skedarin e aplikacionit tuaj për të filluar instalimin.

zjarrtë e zjarrit 11

Pyetjet e bëra nga burgu

Jshtë i ligjshëm burgosja?

Në fakt ka shumë pak legjislacion në lidhje me ligjshmërinë e pajisjeve të burgosjes që ju posedoni. Në SH.B.A, Akti i Mbrojtjes së Mijëvjeçarit Dixhital ju lejon të bëni jailbreak pajisjet tuaja për përdorim personal dhe jo-komercial. Kjo u realizua pasi Apple u përpoq, pa sukses, të kundërshtonte një apel për përjashtim të ngritur nga Fondacioni Elektronik Kufitar në 2009.

Në Evropë, bërja e burgut bie nën Direktivën e Këshillit 91/250 / EEC, që thotë “një person që ka të drejtë të përdorë një program kompjuterik nuk duhet të parandalohet të kryejë akte të nevojshme për të vëzhguar, studiuar ose testuar funksionimin e programit, me kusht që këto akte të mos cenojnë të drejtat e autorit në program.“. Thjesht: për sa kohë që nuk po përpiqeni të kopjoni sistemin operativ të Zjarrit TV TV ose të përfitoni nga përmbajtja e mbrojtur me të drejtë të Amazon, është plotësisht e ligjshme të bëni jailbreak pajisjen tuaj.

A e shfuqizon garancia e aparatit tim garancinë?

Nëse e bëni “pseudo-jailbreak” tuaj Amazon Firestick duke përdorur hapat e mësipërm, kjo nuk do të ndikojë në garancinë tuaj në asnjë mënyrë. Mbi të gjitha, ne thjesht instaluam disa aplikacione nga dyqani i parazgjedhur.

Sidoqoftë, nëse vendosni të ndryshoni firmware standardin e një pajisjeje duke përdorur skriptet ose programin e palëve të treta, dhe më pas nuk mund ta ktheni atë në gjendjen e saj të fabrikës, ju mund të jeni duke hequr dorë nga garancia. Kjo varet tërësisht nga politika e garancisë së kompanisë, kështu që është një ide e mirë ta lexoni plotësisht këtë para se të përpiqeni të rrënoni ndonjë gjë.

A po ia vlen ta fusni burgun TV zjarri?

Nëse mund të gjeni gjithçka që dëshironi të përdorni ndonjëherë në dyqanin e aplikacioneve Amazon Fire, nuk ka nevojë të ndiqni hapat e mësipërm: thjesht mund të instaloni aplikacionet e kërkuara dhe të filloni transmetimin. Sidoqoftë, duke shkelur pajisjen tuaj, mund të instaloni aplikacione nga kudo, edhe nëse ato nuk janë të disponueshme si parazgjedhje.

Kjo zgjeron në mënyrë të konsiderueshme zgjedhjet tuaja dhe ju lejon të instaloni aplikacione të sapohapura përpara se ato madje të futen në dyqanin Amazon. Këta faktorë e bëjnë vetëm aplikacionin Downloader që ia vlen të instalohet.

Sa zgjat jailbreaking një Firestick?

Mund të shkoni duke bërë të mundur Instalimi nga burimet e panjohura për të transmetuar brenda dhjetë minutash. Natyrisht, koha e marrë do të rritet nëse keni një lidhje veçanërisht të ngadaltë në internet, ose nëse po përpiqeni të shkarkoni një skedar jashtëzakonisht të madh, por shumica e aplikacioneve duhet të shkarkojnë brenda dy minutave më së shumti.

Cilat janë rreziqet e bërjes jailbreaking Firestick tim?

Nuk ka asnjë, për sa kohë që ju ndiqni udhëzuesin tonë. Nëse vendosni që nuk dëshironi ndonjë prej aplikacioneve që keni instaluar me metodën tonë, thjesht mund të shtypni Butoni i menusë në telekomandë dhe çinstaloni ato siç do të bëni ndonjë aplikacion tjetër.

Në rastin më të keq, një aplikacion i instaluar mund të rrëzojë Firestick ose TV Fire. Nëse kjo ndodh, është më shumë se sa ka të ngjarë që aplikacioni nuk është koduar siç duhet, ose keni instaluar aksidentalisht një version 64-bit në vend të 32-bit. Vetëm rindizni pajisjen tuaj, çinstaloni aplikacionin dhe instaloni sërish versionin e saktë dhe gjithçka duhet të funksionojë siç është menduar.

Shtë e rëndësishme të theksohet se ju jeni përgjegjës për të verifikuar aplikacionet që bëni anash në Firestick. Aplikacionet në dyqanin Amazon kontrollohen për legjitimitet, por nëse instaloni aplikacione nga një burim i ndryshëm, nuk ka mbrojtje të tilla. Ju mund të zvogëloni rrezikun duke instaluar vetëm aplikacione me reputacion të pritur në platforma të besueshme si APKMirror.com.

Si të zhbllokoni aplikacionet me kufizime gjeo-kufitare me një VPN

Disa platforma e bëjnë vetëm përmbajtjen e tyre në dispozicion të njerëzve në vende të veçanta. Për fat të mirë, me një VPN ju mund të prishni vendndodhjen tuaj dhe të merrni akses. Ja si:

 1. Së pari, regjistrohuni për një shërbim të përshtatshëm VPN. Rekomanduam IPVanish më lart, por ExpressVPN do të bënte një alternative të shkëlqyeshme.
 2. Instaloni versionin Android të klientit tuaj VPN, ose direkt nga dyqani i aplikacionit Amazon Fire TV, ose duke ndjekur procesin më poshtë.
 3. Vendosni në cilën aplikacion dëshironi të zhbllokoni dhe të zbuloni se në cilat vende është në dispozicion.
 4. Lidhuni me një nga serverët tuaj VPN në vendndodhjen e kërkuar.
 5. Provoni të përdorni aplikacionin. Duhet të zbuloni që përmbajtja ngarkohet pothuajse menjëherë, pa ndonjë gabim. Vini re se ju mund të duhet të rindizni aplikacionin dhe të pastroni skedarin e tij të parë.

Shiko gjithashtu:
VPN-të më të mira për Amazon Firestick dhe TV TV
Si të instaloni një VPN në Amazon Fire Stick / TV Fire

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map