Si të shikoni Blue Planet 2 në internet në SHBA ose Kanada

Si të shikoni Blue Planet 2 në SHBA ose Kanada


Të ngazëllyer për të parë Blue Planet 2, por jetojnë jashtë MB? Basti juaj më i mirë është të përdorni iPlayer BBC për të zbuluar se çfarë u ngrit Sir David Attenborough në sezonin e dytë popullor të Planeti blu. Sidoqoftë, iPlayer i BBC-së nuk është i disponueshëm në SHBA ose Kanada. Kështu që nëse doni të shikoni Blue Planet 2, do t’ju duhet ndihma e një VPN.

Nëse keni provuar të shikoni Blue Planet 2 nga SH.B.A., Kanada, Australia ose vende të tjera jashtë MB, mund të keni hasur në këtë mesazh: “IPlayer i BBC punon vetëm në Mbretërinë e Bashkuar. Na vjen keq, kjo është për shkak të çështjeve të të drejtave.”

Gjeo-kufizim iPlayer i BBC-së

Kjo do të thotë që keni nevojë për një VPN me serverë në Mbretërinë e Bashkuar. Duke u lidhur me një server në Mbretërinë e Bashkuar, do t’ju caktohet një adresë IP në Mbretërinë e Bashkuar. Trafiku i pajisjes suaj do të kodohet dhe drejtohet përmes një prej serverëve të VPN, duke bërë që të duket sikur po kërkoni nga Mbretëria e Bashkuar. Kjo jo vetëm që ju ndihmon të zhbllokoni përmbajtjen e kufizuar nga gjeo, si psh Planeti blu 2 në iPlayer BBC, ai gjithashtu mund të përmirësojë privatësinë tuaj në internet në këtë proces.

Si të shikoni Blue Planet 2 në SHBA ose Kanada me një VPN

Në mënyrë që të shikojnë Planeti blu 2 jashtë vendit, do t’ju duhet një VPN me serverë në Mbretërinë e Bashkuar. Mos u shqetësoni, procesi është i shpejtë dhe i lehtë, edhe nëse nuk keni përdorur kurrë një VPN më parë.

Ja se si të shikoni Blue Planet 2 në SHBA ose Kanada me një VPN:

 1. Regjistrohuni me një nga shërbimet VPN të listuara më poshtë – ne rekomandojmë veçanërisht ExpressVPN.
 2. Shkarkoni programin VPN për sistemin tuaj operativ. Ju ka të ngjarë të keni një zgjedhje midis aplikacioneve për desktop dhe celular ose ndoshta edhe një zgjatje të shfletuesit.
 3. Hapni aplikacionin VPN ose zgjerimin e shfletuesit dhe lidheni me një server në Mbretërinë e Bashkuar.
 4. Pastroni cache dhe cookie-t e shfletuesit tuaj përpara se të ngarkoni përsëri iPlayer në BBC. Kjo siguron që adresa dhe vendndodhja juaj e mëparshme të harrohet.
 5. Hapni iPlayer BBC dhe zgjidhni një Planeti blu 2 video e cila tani duhet të zhbllokohet.

Vini re se do t’ju duhet gjithashtu një llogari iPlayer e BBC – është e lirë të regjistroheni, por kërkon që ju të vendosni një kod postar në Mbretërinë e Bashkuar (ndonjë do të funksionojë). Ju do të duhet gjithashtu një licencë për TV në Mbretërinë e Bashkuar, megjithëse iPlayer nuk e vërteton këtë.

Zgjedhja e VPN-ve më të mira për transmetimin e Blue Planet 2 jashtë vendit

Zgjedhja e një VPN kërkon kohë, veçanërisht kur konsideroni se jo të gjithë VPN-të funksionojnë me iPlayer të BBC-së. Ne kemi shqyrtuar opsionet dhe e kemi ngushtuar në 5 VPN që plotësojnë kriteret e mëposhtme:

Kriteret për zgjedhjen e VPN-ve më të mira

 • Mund të zhbllokoni iPlayerin BBC
 • Serverë të shpejtë në Mbretërinë e Bashkuar për transmetim Planeti blu 2
 • Niveli i lartë i sigurisë me politikën e kriptimit dhe mos-logs
 • Shërbim i lehtë për t’u përdorur me aplikacione miqësore për përdoruesit
 • Mbështetja e klientit me një veçori të bisedës live
 • Përfshinë një garanci pa kthim të parave nga rreziku

Në rast se nuk keni kohë për të lexuar rishikimet, këtu është një përmbledhje e shpejtë e VPN-ve më të mira për shikim Planeti blu 2 në iPlayer BBC:

VPN më të mirë për të parë Blue Planet 2 në iPlayer BBC

 1. ExpressVPN: Zgjedhja jonë # 1. Zhbllokon luajtësin e BBC-së dhe ka serverë të shpejtë për transmetim Planeti blu 2. Mbi 3,000 servera në 94 vende. Gjithashtu zhbllokon Netflix. Aplikacione miqësore për përdoruesit, mbështetje 24/7 të klientit, dhe të mbushura me karakteristika të sigurisë, përfshirë kodimin.
 2. NordVPN: Buxheti më i mirë VPN. 660 serverë në Mbretërinë e Bashkuar dhe në gjendje të zhbllokojnë BBC iPlayer dhe Netflix. Lidhni deri në 6 pajisje. Karakteristikat 24/7 mbështetje live chat, aplikacione për t’u përdorur lehtë dhe siguri të fortë me serverë specialiteti.
 3. Cyberghost: Serverë të shpejtë dhe të besueshëm, mbi 300 prej të cilëve janë në Mbretërinë e Bashkuar. Siguroni deri në 7 pajisje njëkohësisht. Shumëllojshmëri aplikacionesh përfshirë për Amazon Fire TV dhe Fire Stick. I sigurt për t’u përdorur me kriptim dhe një politikë të rreptë të mos-logs.
 4. PrivateVPN: Shërbim me shpejtësi të lartë për shikim Planeti blu 2 në SHBA ose Kanada. Përdorni deri në 6 pajisje. Zhbllokon iPlayerin BBC dhe Netflix. Aplikacione për desktop dhe celular. Karakteristikat e sigurisë përfshijnë çelësin e shifrimit dhe vrasjes.
 5. Surfshark: Të lejon të shikosh Planeti blu 2 duke zhbllokuar iPlayerin BBC. Zhbllokon shumicën e shërbimeve streaming, përfshirë Netflix. Lejon lidhje të pakufizuara. Politika e mos-logs dhe 24/7 mbështetje live chat.

VPN më të mirë për të parë Blue Planet 2 në internet

Këtu është lista jonë e VPN-ve më të mira për shikim Planeti blu 2 në SHBA ose Kanada:

1. ExpressVPN

ExpressVPNJan 2020un bllokon bbciplayerTested Jan 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

ExpressVPN punon shumë mirë me iPlayer të BBC-së, duke e bërë atë ideal për shikim Planeti blu 2.  Serverët e saj në Mbretërinë e Bashkuar janë po aq të besueshme sa janë të shpejtë, duke lejuar transmetim të qetë pa ndonjë vonesë të dukshme ose buffering. Ky shërbim ka një rrjet prej më shumë se 3000 serverash në 94 vende dhe është shumë i mirë për të zhbllokuar përmbajtjen e kufizuar nga gjeo. Për shembull, ExpressVPN gjithashtu mund të zhbllokojë shërbimet e transmetimit popullor si Netflix, Amazon Prime Video dhe Sky Go.

Aty ku veçohet ExpressVPN është në aplikacionet e saj të dizajnuara mirë të cilat janë shumë të shpejtë dhe të lehtë për t’u lundruar. Ju nuk duhet të keni probleme për t’u lidhur me një server ose rregullimin e cilësimeve, por ka nevojë për mbështetje të klientëve të biseduar live 24/7 nëse ju nevojitet. Shërbimi ndaj klientit i ofruar nga ExpressVPN është i shpejtë, miqësor dhe me siguri më i miri i çdo shërbimi VPN.

Ky shërbim VPN ka selinë në Ishujt e Virgjër Britanikë, ku nuk i nënshtrohet asnjë ligji për ruajtjen e të dhënave. Pavarësisht, ExpressVPN deklaron se nuk mban ndonjë regjistër që mund të identifikojë përdoruesit e tij. Përveç kësaj, ExpressVPN siguron të dhënat tuaja me 256-bit encryption AES, funksionalitetin e tunelit të ndarë, një ndërprerës vrasjeje dhe mbrojtje ndaj rrjedhjeve IPv6 dhe DNS, duke e bërë ExpressVPN një nga VPN-të më të sigurta në dispozicion sot.

Aplikacionet ExpressVPN janë të disponueshme për desktop (Windows, Mac dhe Linux), celular, (Android dhe iOS) dhe për ruterat. Zgjatjet e shfletuesit Chrome dhe Firefox janë gjithashtu të disponueshme.

Pros:

 • Ju lejon të shikoni Blue Planet 2 duke zhbllokuar iPlayer BBC
 • Serverët janë të shpejtë dhe të qëndrueshëm për transmetim pa vonesa
 • Sigurt me kriptimin dhe veçorinë e ndërrimit të vrasjeve
 • Gjithashtu zhbllokon Netflix, Amazon Prime Video dhe Sky Go
 • Aplikacione miqësore dhe zgjerimet e shfletuesit
 • Mbështetja e bisedës live është në dispozicion 24/7

Cons:

 • Disi më i kushtueshëm se VPN-të e tjera në këtë listë

VPN M B E MIR P TOR T NDIKUAR PLANET BLU: ExpressVPN është rekomandimi ynë kryesor. Ka serverë të shpejtë në Mbretërinë e Bashkuar për transmetim Planeti blu 2. Zhbllokon iPlayerin BBC, Netflix dhe Amazon Prime Video. Servers në 94 vende. Mbështetje 24/7 dhe e sigurt me kriptim. Provoni pa rrezik, falë garancisë 30-ditore për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN.

ExpressVPN KuponKërkesa Speciale – merrni 3 muaj shtesë DEALKuponi shtesë që aplikohet automatikisht

2. NordVPN

NordVPNzhbllokon bbciplayerTested Jan 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.NordVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

NordVPN ka 660 serverë në Mbretërinë e Bashkuar në kohën e shkrimit, dhe rreth 5,000 në total në 60 vende. Kjo ju lejon të shikoni Planeti blu 2 me lehtësi dhe jo vetëm që zhbllokon iPlayerin e BBC-së, por gjithashtu punon me Netflix, Amazon Prime Video dhe HBO Go. NordVPN ofron serverë specialiteti si VPN të dyfishtë dhe IP të përkushtuar, duke e bërë atë një mundësi të madhe për vlera, veçanërisht kur mendoni se mund ta përdorni për të lidhur deri në 6 pajisje njëkohësisht.

Lidhja me një server NordVPN është e lehtë falë disponueshmërisë së të dy aplikacioneve miqësore me përdoruesit dhe shtesat e shfletuesit. NordVPN gjithashtu ofron një angazhim mbresëlënës për sigurinë tuaj në internet. Me qendër në Panama, ky VPN ka përparësinë të jetë në një vend pa ligje të detyrueshme për ruajtjen e të dhënave. Ajo mbron privatësinë tuaj me politikën e rreptë të mos-logs dhe karakteristikat e përparuara të sigurisë, duke përfshirë encryption 256-bit AES, mbrojtje rrjedhje DNS dhe një ndërprerës të personalizueshëm vrasës.

Ju mund të përdorni NordVPN përmes aplikacioneve që janë në dispozicion për Windows, Mac, Linux, Android, iOS dhe Android Android. Ekziston edhe opsioni i zgjerimeve të shfletuesit për Chrome dhe Firefox. Sidoqoftë, ruterat kërkojnë konfigurim manual.

Pros:

 • Mbi 600 serverë në Mbretërinë e Bashkuar për shikimin e Blue Planet 2 në iPlayer BBC
 • Zhbllokoni shërbimet e transmetimit përfshirë Netflix dhe HBO Go
 • Shumë karakteristika të sigurisë duke përfshirë serverë specialiteti
 • Përdorni deri në 6 pajisje
 • Karakteristikat 24/7 mbështetje live chat

Cons:

 • Shpejtësia dhe qëndrueshmëria e serverëve mund të ndryshojnë

VPN me vlera të mëdha: NordVPN ofron vlerë të shkëlqyeshme me rreth 660 serverë në Mbretërinë e Bashkuar. Kjo ju lejon të shikoni Planeti blu 2 duke zhbllokuar iPlayerin BBC. Gjithashtu zhbllokon Netflix. Përdorni deri në 6 pajisje. Mbështetje 24/7, aplikacione miqësore për përdoruesit dhe siguri e shkëlqyeshme me një politikë pa log. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë në NordVPN.

Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

3. CyberGhost

Cyberghostzhbllokon bbciplayerTested Jan 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Cyberghost.com

Garancia për kthimin e parave: 45 DITA

Cyberghost është një VPN e shpejtë dhe e sigurt që zhbllokon iPlayerin BBC, duke ju lejuar të transmetoni Planeti blu 2 në SHBA ose Kanada. Ajo ka mbi 300 servera në Mbretërinë e Bashkuar që ofrojnë lidhje të shpejtë dhe të qëndrueshme për transmetim pa çështje të performancës. Në kohën e shkrimit, CyberGhost ka më shumë se 3,700 servera në gjithsej 59 vende, duke ju lejuar të zhbllokoni përmbajtjen e kufizuar me të gjithë botën. Për më tepër, mund ta përdorni për të siguruar njëkohësisht deri në 7 pajisje.

Ky shërbim VPN ia vlen të provoni pasi vjen me një garanci bujare të kthimit të parave prej 45 ditësh (shumica e VPN-ve ofrojnë vetëm deri në 30 ditë). Zgjedhja e aplikacioneve të CyberGhost do të thotë që ju mund të transmetoni Planeti blu 2 përmes iPlayer BBC në desktop, celular dhe Amazon Fire TV dhe Fire Stick. CyberGhost gjithashtu ofron mbështetje të klientit përmes një veçorie të bisedës live. Për sa i përket sigurisë, CyberGhost ofron siguri të fortë me 256-bit encryption AES, një ndërprerës vrasës dhe mbrojtje nga rrjedhjet e DNS. Ekziston gjithashtu një politikë pa log-e që siguron që privacia juaj të mbetet e paprekur.

Mund të përdorni CyberGhost përmes aplikacioneve për Dritare, Mac, Android, iOS, Android TV dhe Amazon Fire Stick dhe Fire TV. Zgjatjet e shfletuesit janë në dispozicion për Chrome dhe Firefox. Vendosja manuale kërkohet për Linux dhe ruterat.

Pros:

 • Zhbllokon iPlayerin BBC për transmetimin e Blue Planet 2
 • Serverë të shpejtë me mbi 300 në Mbretërinë e Bashkuar dhe 3.700 në të gjithë botën
 • Ju mban të sigurt në internet me politikën e kriptimit dhe mos-logs
 • Lidhje të njëkohshme në deri në 7 pajisje
 • Përfshinë një garanci prej 45 ditësh për kthimin e parave

Cons:

 • Në kundërshtim me zhbllokimin e disa shërbimeve të transmetimit

SPEED DHE SIGURIMI: CyberGhost është një VPN e shkëlqyeshme gjithëpërfshirëse, që ofron serverë të sigurt dhe me shpejtësi të lartë në MB. Lidhu deri në 7 pajisje. Shumëllojshmëri aplikacionesh përfshirë për Amazon Fire TV. Karakteristikat thelbësore të sigurisë përfshijnë kriptimin dhe ndërprerësin e vrasjes. Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për CyberGhost.

Kuponi CyberGhost VITI I RI SPECIALE: KUJDES 80% në planet 3-vjeçare + 2 muaj falasGJYQIMI me zbritje VETIT aplikohet automatikisht

4. PrivateVPN

PrivateVPNzhbllokon bbciplayerTested Jan 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.PrivateVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

PrivateVPN lejon transmetimin pa tel të Planeti blu 2 në SH.B.A., Kanada ose kudo tjetër në botë. Mund të zhbllokoni iPlayer-in e BBC-së, Netflix-in dhe Amazon Prime Video, PrivateVPN është i shkëlqyeshëm për transmetimin. Me serverë të shpejtë në Manchester dhe Londër, PrivateVPN është në gjendje të transmetojë përmbajtje në 1080p pa asnjë buffering ose vonesë. Ju mund të përdorni PrivateVPN në deri në 6 pajisje njëkohësisht, duke ju lejuar të siguroni gjithçka nga kompjuteri juaj desktop në celularin tuaj.

Ky shërbim VPN është veçanërisht i përshtatshëm për fillestarët falë modelimit miqësor të aplikacioneve të tij. Një tipar i disponueshëm është VPN vjedhurazi që maskon trafikun VPN si trafik të rregullt, duke siguruar një privatësi edhe më të madhe dhe duke ju lejuar të përdorni shërbimin në rrjetet ku VPNs janë zakonisht të bllokuara. Me seli në Suedi, PrivateVPN është një shërbim pa llogari VPN që përdor 256-bit encryption AES, IPv6 dhe DNS mbrojtje, dhe një ndërprerës automatik vrasjeje për të mbrojtur të dhënat tuaja.

PrivateVPN është në dispozicion përmes aplikacioneve për Windows, Mac, Android dhe iOS. Linux dhe ruterët kërkojnë konfigurimin manual.

Pros:

 • Serverë të shpejtë për shikimin e Blue Planet 2 në iPlayer të BBC-së
 • Gjithashtu zhbllokon Netflix dhe Amazon Prime Video
 • Përdor kriptimin dhe një ndërprerës vrasës për të siguruar të dhënat tuaja
 • Lidhni deri në 6 pajisje

Cons:

 • Rrjet i vogël me rreth 100 servera
 • Nuk ka oferta shtesë të shfletuesit

IDEAL P STR STREAMING: PrivateVPN ka serverë me shpejtësi të lartë në Mbretërinë e Bashkuar për transmetim Planeti blu 2. Zhbllokon shumicën e shërbimeve që vijnë duke përfshirë iPlayer-in e BBC-së dhe mund të përdoren në të njëjtën kohë deri në 6 pajisje. Politika e kriptimit dhe mos-logs siguron të dhënat tuaja. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë PrivateVPN.

Kontribut privatVPN KuponSpecial – kurseni 83% në planin 2 vjeçar GET DEALDiscount aplikuar automatikisht

5. Surfshark

SurfShark VPNzhbllokon bbciplayerTested Jan 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Surfshark.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

Surfshark ka mbi 800 servera në 50 vende, përfshirë Britaninë e Madhe. Ajo funksionon mirë në zhbllokimin e iPlayer të BBC-së, si dhe pëlqimet e Netflix dhe Amazon Prime Video. Serverët ofrojnë shpejtësi të respektueshme dhe të besueshme që janë më shumë se të mjaftueshme për përmbajtjen e transmetimit në definicion të lartë. megjithatë, me sa duket tipari kryesor i Surfshark është që ju lejon të lidhni një numër të pakufizuar pajisjesh, duke e bërë këtë një mundësi të shkëlqyeshme për familjet.

Një avantazh tjetër i Surfshark është se është i lehtë për t’u përdorur. Lidhja me një server zgjat vetëm disa sekonda dhe ka mbështetje bisede live 24/7 në rast të pamundur që të hasësh ndonjë problem. Karakteristikat e tjera përfshijnë një bllokues reklamash dhe një listë të bardhë për zgjedhjen e faqeve të internetit dhe aplikacionet që mund të anashkalojnë VPN. Surfshark është me seli në Ishujt e Virgjër Britanikë. Përdor kriptimin e AES me 256-bit, mbrojtjen e rrjedhjes së DNS, një ndërprerës vrasës dhe politikën e mos-logave për të siguruar që të dhënat tuaja të qëndrojnë të sigurta në çdo kohë.

Surfshark ofron aplikacione për sa vijon: Windows, Mac, Android, iOS dhe Amazon Fire TV dhe Fire Stick. Zgjatjet e shfletuesit Chrome dhe Firefox janë gjithashtu të disponueshme. Linux dhe ruterët kërkojnë konfigurim manual.

Pros:

 • Zhbllokon Netflix, Amazon Prime dhe iPlayer të BBC për Blue Planet 2
 • Lidhni një numër të pakufizuar pajisjesh
 • Përdor encryption dhe një politikë pa logs për të siguruar sigurinë tuaj
 • Mbështetje 24/7 përmes bisedës live dhe emailit

Cons:

 • Disa servera kanë shpejtësi relativisht të ngadaltë
 • Rrjet më i vogël serverash sesa pëlqimet e ExpressVPN dhe NordVPN

PAJISJET E PALUARA: Surfshark është i përsosur për familjet pasi ju lejon të lidhni sa më shumë pajisje që dëshironi. Zhbllokon Netflix dhe Amazon Prime Video si dhe iPlayer të BBC-së për Planeti blu 2. Ofron mbështetje për biseda të drejtpërdrejta 24/7 dhe një politikë pa log. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për Surfshark.

Surfshark Coupon Marrëveshje speciale – kurseni 83% + 3 muaj MJETET FALASETDuke zbritur aplikuar automatikisht

A mund të përdor një VPN falas për të parë Blue Planet 2 në SHBA ose Kanada?

Fatkeqësisht, me siguri nuk do të keni mundësi të përdorni një VPN falas për të parë Planeti blu 2 në SHBA ose Kanada. Kjo është për shkak shumica e VPN-ve falas nuk punojnë me iPlayer të BBC-së. Edhe nëse jeni me fat të mjaftueshëm për të gjetur një VPN falas që punon me iPlayer të BBC-së, do të gjeni gjithashtu që performanca është shumë e dobët. Kjo varet për të lira VPN që kanë shumë përdorues dhe shumë pak servera, duke rezultuar në ngarkesë të lartë të serverëve, gjerësi bandë të kufizuar dhe shumë vonesa dhe buffering!

Një fushë tjetër në të cilën VPN-të e lirë bien shumë larg VPN-ve më të paguara për të Planeti blu 2 është siguria. Disa VPN falas regjistrojnë aktivitetin tuaj dhe ua shesin të dhënat palëve të treta. Edhe atyre që nuk e bëjnë këtë ende u mungojnë veçoritë themelore të sigurisë, siç janë shifrimi 256-bit dhe një ndërprerës vrasës. Në të kundërt, një VPN me cilësi të paguar ofron serverë të shpejtë dhe siguri të fortë me një politikë pa log.

Elsefarë tjetër mund të shikoj në iPlayer BBC?

BBC iPlayer është shtëpi për një gamë të gjerë të përmbajtjes BBC e cila është në dispozicion të drejtpërdrejtë, kapëse ose sipas kërkesës. Kjo përfshin përmbajtje nga kanalet televizive dhe radio vijuese:

 • BBC Një
 • BBC Dy
 • Radio 1
 • BBC Tre
 • BBC Katër
 • CBBC
 • BBC Skoci
 • lajmet BBC
 • CBeebies
 • Parlamenti i BBC-së
 • BBC Alba
 • S4C

Përdorimi i një VPN për të zhbllokuar iPlayerin BBC ju lejon të shihni Planeti blu 2 dhe shumë programe të tjera televizive, përfshirë këtu:

 • Planeti i ngrirë
 • Linja e detyrës
 • Ky vend
 • Ari i Bardhë
 • Luther
 • EastEnders
 • Mungon
 • Trupat
 • Ndeshja e ditës
 • Graham Norton Show
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map