8 mënyra për ta bërë iPhone-provën tuaj FBI

sfond iphone i plasaritur
FBI nuk kërkon më ndihmën e Apple për të deshifruar një iPhone. Falë një burimi “të jashtëm” pa emër, agjensia hoqi çështjen e saj kundër Apple për të ndihmuar në goditjen e pajisjes së revoleve San Bernardino. Burimi besohet të jetë firma izraelite Cellebrite, një kompani e lëvizshme kompjuterike e softuerëve.


Ne nuk e dimë saktësisht se si Cellebrite goditi iPhone, por një teori e spikatur sugjeron që kompania mund të kopjojë kujtesën e koduar nga pajisja në një makinë rezervë. FBI pastaj përpiqet të brutojë forcën e fjalëkalimit në iPhone derisa të fillojë sekuenca vetë-destruktuese. Pasi iPhone shkatërrohet vetë, duke fshirë kujtesën e tij, Cellebrite mund të rivendosë kopjen rezervë përsëri në iPhone. Shpëlajeni dhe përsërisni derisa FBI ta marrë me mend fjalëkalimin e saktë. Kjo quhet pasqyrim NAND.

Ndërsa Apple ka bërë çmos për të mbrojtur përdoruesit e saj nga kriminelët dhe autoritetet ashtu, skenari Cellebrite dëshmon se asgjë nuk është me të vërtetë e paqartë. E thënë kështu, edhe një person mesatar mund ta bëjë plasaritjen e iPhone të tyre shumë më të vështirë dhe kërkon shumë kohë.

Këtu janë 10 mënyra për ta bërë iPhone tuaj më shumë provë FBI:

Bleni një iPhone më të ri

Jo, ne nuk punojmë për Apple një nuk po përpiqemi t’ju bëjmë të shpenzoni më shumë para. Por iPhone i revoleve San Bernardino ishte një 5C, i cili nuk vinte i pajisur me TouchID. IPhone të rinj me TouchID vijnë me një veçori të quajtur Enclave të Sigurt. Ky, në terma shumë themelorë, është një kompjuter i veçantë brenda iPhone që ofron çelësat e kriptimit për disa nga veçoritë e sigurisë së Apple.

Për shkak se Secure Enclave një kompjuter i veçantë, ai nuk mund të manipulohet përmes iOS, kjo është mënyra se si FBI hakoi iPhone 5C të revoleve San Bernardino.

Aktivizo Gjeni iPhone tim

Revole San Berndardino u vra para se të kishte një shans për të fshirë iPhone e tij, por Apple ofron një mënyrë të përshtatshme për të fshirë nga distanca të dhënat e ruajtura në iPhone për të jetuar. Gjeni iPhone im është një shërbim që mundësohet përmes iCloud. Tregtia është se duhet të hiqni dorë nga privatësia e Apple, sepse iCloud dhe Gjeni iPhone tim kërkojnë që shërbimet e vendndodhjes të ndizen.

Me këtë funksion të aktivizuar, tani mund ta fshini plotësisht iPhone-in tuaj dhe ta ktheni atë në cilësimet e fabrikës nga një pajisje tjetër.

Megjithatë, hajdutët e zgjuar dhe zbatimi i ligjit do të dinë të çaktivizojnë sa më shpejt shërbimet e vendndodhjes. Për ta parandaluar këtë, shkoni në seksionin Kufizimet e cilësimeve të përgjithshme të iPhone tuaj dhe trokitni lehtë mbi Vendndodhja. Me gjetjen e vendndodhjes time të ndryshuar, zgjidhni “Mos lejoni ndryshime” në krye të faqes. Tani kërkohet një kodkalim për të fikur cilësimet e vendndodhjes dhe Gjeni iPhone tim.

Përdorni këtë metodë vetëm nëse jeni të sigurt që iPhone juaj nuk mund të rikuperohet, pasi nuk do të keni mundësi të gjeni telefonin pasi të fshihen të dhënat tuaja.

Vendosni një kodkalim dhe vetë-shkatërrim

Kjo është ajo që i dha FBI-së kaq shumë kohë me iPhone-in e revoleve San Bernardino. Një sekuencë rrëshqitëse është më e mirë se asgjë, një numër PIN është më i mirë se një sekuencë rrëshqitëse, dhe një fjalëkalim është më i lartë se një numër PIN.

Në cilësimet e Kyçjes së kodkalimit në iPhone tuaj, aktivizoni opsionin Erase Data. Kjo lejon një maksimum prej 10 përpjekjesh për të provuar kodin paskalimit para se të fshihet iPhone.

Nëse dikush tjetër përdor iPhone-in tuaj, ki kujdes nga mundësia e kësaj metode të rikthehet. Një fëmijë i vogël duke luajtur me iPhone kur nuk jeni duke kërkuar mund të futni kodin e gabuar 10 herë dhe të fshini përmbajtjen e telefonit tuaj.

Aplikacione të koduara të komunikimit

WhatsApp kohët e fundit njoftoi encryption të plotë nga fundi në fund për të gjitha komunikimet e dërguara përmes aplikacionit të saj. Telegrami ka bërë të njëjtën gjë, siç ka edhe iMessage. Përdorimi i aplikacioneve që lejojnë kriptimin nga fundi në fund parandalon që hakerat të anashkalojnë pajisjen krejtësisht dhe në vend të kësaj të hyjnë në serverat e një krijuesi të aplikacioneve, ku shpesh janë rezervuar mesazhe me tekst dhe korrespondencë të tjera.

Përveç aplikacioneve të bisedave, aplikacionet e thirrjeve video dhe telefonike duhet të kontrollohen gjithashtu për vërtetim. Të dy FaceTime dhe Skype përdorin protokollet VoIP me enkriptim të aktivizuar. Sinjali ofron kriptim falas të zërit për thirrjet telefonike normale.

VPN

VPN-të maskojnë adresën IP dhe vendndodhjen e pajisjes tuaj ndërsa gjithashtu shtojnë një shtresë të fortë të kriptimit në lidhjen tuaj të internetit. E gjithë trafiku në internet i përdoruesit është ri-drejtuar përmes një serveri në një vendndodhje të zgjedhjes së përdoruesit. VPN-të pa logjike janë ideale pasi nuk mbajnë shënime të përdorimit tuaj. Kriptimi dhe prishja e vendndodhjes e bëjnë jashtëzakonisht të vështirë për hakerët të gjurmojnë dhe të shfarosin aktivitetin në internet të përdoruesve VPN.

Shërbimet e paguara VPN zakonisht kushtojnë disa dollarë në muaj dhe janë më të besuarit. Ju mund t’i shikoni vlerësimet tona VPN këtu. Nëse dëshironi një mundësi të shpejtë dhe të lehtë falas për iPhone, merrni parasysh Hotspot Shield ose TunnelBear.

Kriptimi i skedarëve dhe diskut

Kur vendosni një kodkalim në iPhone tuaj, e gjithë pajisja është e koduar. Nëse ajo kodkalim është plasaritur, nuk ka mbetur asgjë midis hakerit dhe të dhënave tuaja. Për një shtresë tjetër të sigurisë, disa aplikacione mund të kodojnë skedarë specifikë dhe dosje të zgjedhjes suaj. Cloudfogger, Boxcryptor, Viivo, nCrypt Cloud dhe Sookasa të gjithë i shërbejnë këtij qëllimi. Ju mund të gjeni përshkrime më të hollësishme të secilës në listën tonë të aplikacioneve më të mira për të kriptuar të dhënat tuaja përpara se të ngarkoni në cloud.

Nëse preferoni të kriptoni të gjithë kujtesën në iPhone tuaj duke përdorur një mjet të palës së tretë (jo Apple), merrni parasysh VeraCrypt. VeraCrypt është në të vërtetë format i kriptimit të desktopit, por është përshtatur për iPhone në dy aplikacione: Disk Decipher dhe Crypto Disks. Këto aplikacione encryptojnë të dhëna dhe metadata, dhe madje mund të krijojnë disqe të fshehur të fshehur për bllokime të mëtejshme.

Email i koduar

Email-i është një teknologji shumë e vjetër, dhe si e tillë nuk ka ndonjë kriptim ose mbrojtje të vërtetë nga hakerat. Nëse keni nevojë të dërgoni postë elektronike të ndjeshme, iPhone vjen me kriptim të integruar S / MIME. Kontrolloni mësimin tonë se si të kodoni email këtu.

Rrethi i heshtur

Silent Circle është një shërbim i kriptimit në nivel ndërmarrje, dhe kështu nuk rekomandohet për përdoruesit normalë. Ka për qëllim bizneset me informacion sekret shumë të ndjeshëm. Silent Circle kodon thirrjet telefonike, tekste, postë elektronike dhe thirrje video për 20 dollarë në muaj për pajisje. Ai përdor një sistem të ndërlikuar të kriptografisë së fole dhe të dhënave vetë-shkatërruese, por pa ndërhyrë në funksionet normale të iPhone. Shkrimet e përdorimit ruhen në Kanada dhe Zvicër.

Lexoni më shumë: 75+ mjete falas për të mbrojtur privatësinë tuaj në internet

“Sfond i iPhone i Thyer” nga zacaltman i licencuar nën CC BY-SA 2.0

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map