A janë të ligjshme VPN në Kinë? Një udhëzues i sensit të përbashkët

A janë legal VPNS në Kinë - Një udhëzues i sensit të zakonshëm


Kina nuk ka ligje për librat që ndalojnë individët privatë që të përdorin VPN. Nuk ka asnjë precedent që dikush të akuzohet për një krim thjesht për përdorimin e një VPN.

E thënë kjo, autoritetet kineze e bëjnë të vështirë për të marrë duart tuaja në një VPN pune. Uebfaqet e ofruesit të VPN janë bllokuar. Aplikacionet VPN janë hequr nga dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Android. Dhe shumë VPN thjesht nuk punojnë në vend për shkak të listave të zeza të serverëve dhe teknologjisë së zbulimit VPN të përdorur në Firewall të Madh.

Do të hyjmë në detaje mbi ligjshmërinë e VPN në Kinë, por nëse thjesht po kërkoni një që mund të anashkalojë Firewall-in e Madh dhe zhbllokimin e faqeve të internetit dhe aplikacioneve, këtu është një përmbledhje e shpejtë e VPN-ve më të mira për Kinë.

VPN-të më të mira për Kinën (6 që funksionojnë në 2019):

 1. ExpressVPN: Zgjedhja jonë kryesore për Kinën. Me siguri anashkalon Firewall-in e Madh dhe ka shpejtësi të shpejtë dhe siguri të fortë.
 2. Mburoja e nxehtë: Shpejtësi e denjë, një çmim i ulët dhe funksionon në Kinë.
 3. NordVPN: Një ofrues buxheti me siguri të fortë që funksionon në Kinë.
 4. Surfshark: Zhbllokon faqet e internetit dhe faqet e transmetimit nga brenda Kina.
 5. PrivateVPN: Moda vjedhurazi funksionon në Kinë.
 6. VyprVPN: Një ofrues veteranësh që u shërben përdoruesve gjatë në Kinë.

Ne kemi zgjedhur këto VPN bazuar në kriteret e mëposhtme:

 • Sigurisht anashkalon Firewall-in e Madh të Kinës për të hyrë në faqet e internetit, aplikacionet dhe shërbimet e bllokuara
 • Shpejtësi të shpejtë
 • Siguri e forte
 • Asnjë regjistër që mund të identifikojë një përdorues ose veprimtarinë e tyre
 • Zgjedhja e madhe e serverëve
 • Mbështetje e drejtpërdrejtë e klientit

Vini re se ky artikull nuk është këshillë juridike profesionale.

VPN më e mirë për Kinën

Këtu keni një përmbledhje më të detajuar të VPN-ve më të mira për Kinën:

1. ExpressVPN

ExpressVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

ExpressVPN është rekomandimi ynë kryesor për përdoruesit në territorin e Kinës. Kompania ka shërbyer për një kohë të gjatë si klientët e mëparshëm ashtu dhe klientët vendas kinezë, dhe ka një rekord yjor. Ajo zhbllokon të gjitha aplikacionet dhe faqet e internetit nga Kina dhe e bën atë më shpejt se çdo VPN tjetër që kemi testuar. Siguria është e papërballueshme, duke ofruar encryption të fortë dhe mbrojtje rrjedhje. ExpressVPN nuk ruan asnjë regjistër identifikues. Ndihma për klientët është në dispozicion përmes bisedës live 24 orë në ditë.

Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS, Android, Linux, Amazon Fire TV dhe disa ruterë wifi. Mund të lidhni deri në pesë pajisje menjëherë. ExpressVPN operon servera në më shumë se 90 vende.

Pros:

 • Punon në Kinë
 • Shpejtësi të lartë për shkarkim dhe transmetim video
 • Karakteristikat gjithëpërfshirëse të sigurisë dhe intimitetit
 • 24/7 mbështetje chat live
 • Aplikacione miqësore për përdoruesit për një sërë sistemesh operative

Cons:

 • Pak më e shtrenjtë se disa rivalë

Rezultati ynë:

4.5 jashte 5

MIREST P CHR Kinë: ExpressVPN, zgjedhja jonë # 1 zhbllokon lajmet, mediat sociale, aplikacionet chat, faqet e datimit, transmetimet e videove, dhe më shumë ndërsa ndodhen në Kinë. Provojeni atë me një garanci të kthimit të parave pa 30 rrezik.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN.

ExpressVPN KuponKërkesa Speciale – merrni 3 muaj shtesë DEALKuponi shtesë që aplikohet automatikisht

2. Mburoja e pikave të nxehta

Mburoja e nxehtë

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android

Faqja e internetit: www.Hotspotshield.com

Garancia për kthimin e parave: 45 DITA

Mburoja e nxehtë tani punon në Kinë. Aplikacionet e përdorimit të lehtë janë të disponueshme për Windows, MacOS, iOS dhe Android, së bashku me një shtesë të shfletuesit për Chrome. Ju mund të lidhni sa më shumë pajisje që dëshironi në një plan të vetëm, duke e bërë atë një mundësi të mirë për një familje ose një grup të të afërmve. Shpejtësitë janë mjaftueshëm të duhura për të transmetuar video në HD.

Mbështetja e bisedës live është në dispozicion 24/7. Hotspot Shield ka trajtuar disa shqetësime për privatësinë në të kaluarën, por që atëherë ajo ka aktualizuar politikat e saj në mënyrë që të mos mbajë më ndonjë regjistër identifikues. Ju keni më shumë se 70 vende për të zgjedhur.

Pros:

 • Punon në Kinë
 • Shpejtësi të shpejtë, të besueshme
 • Shumë serverë për të zgjedhur
 • Zhbllokon shërbimet kryesore të transmetimit

Cons:

 • Asnjë mbështetje chat live
 • Asnjë mbështetje Linux

Rezultati ynë:

4.5 jashte 5

Opsioni më i mirë për buxhetin: Do të jesh në Kinë për më shumë se një muaj? Hotspot Shield po u ofron përdoruesve të rinj një garanci bujare të kthimit të parave prej 45 ditësh.

Lexoni rishikimin tonë të plotë të Hotspot Shield.

Hotspot Shield Coupon Marrëveshja Speciale – kurseni 75% në planin 3 vjeçar GET DEALDuke vlerësuar aplikuar automatikisht

3. NordVPN

NordVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.NordVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

NordVPN është një ofrues me kosto të ulët që punon në Kinë. Megjithë çmimin e tij të ulët, NordVPN nuk zvogëlohet për privatësinë ose sigurinë. Ajo mban shkrime zero dhe përdor mbrojtje të fortë për encryption dhe rrjedhje. NordVPN është i shkëlqyeshëm për zhbllokimin e përmbajtjeve të bllokuara nga rajoni, duke përfshirë faqet e transmetimit të videove si Netflix, Hulu dhe Amazon Prime Video.

Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS, Android, Linux dhe Amazon Fire TV. Mund të lidhni deri në gjashtë pajisje në një plan. Mbështetja për biseda live është gati për tërë kohën për t’ju ndihmuar.

Pros:

 • Punon në Kinë, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite
 • Mbështetje bisede gjatë gjithë orës
 • E mirë për transmetim, madje edhe me shpejtësi HD
 • Zgjedhje e ngurtë gjithëpërfshirëse dhe buxhetore

Cons:

 • Disa serverë jo të besueshëm
 • Aplikacioni iOS nuk funksionon në Kinë

Rezultati ynë:

4.5 jashte 5

T ST GJITHA RRUGSIT: NordVPN është një VPN e rrumbullakosur mirë që punon në Kinë dhe hyn me një çmim të ulët. Përfshinë një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë në NordVPN.

Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

4. Surfshark

SurfShark VPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Surfshark.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

Surfshark tani punon në Kinë dhe shkëlqen në zhbllokimin e ofruesve të videove nga jashtë. Nëse jeni duke kërkuar për një VPN që funksionon në Kinë dhe zhbllokon pëlqimet e Netflix dhe Hulu, atëherë kjo është një mundësi e fortë. Më e mira nga të gjitha, ju merrni një numër të pakufizuar të lidhjeve të njëkohshme, duke e bërë atë një mundësi të shkëlqyeshme për një grup të të afërmve ose një familje.

Shpejtësitë janë të përshtatshme dhe siguria është e ngushtë. Surfshark nuk ruan asnjë regjistër që mund të identifikojë përdoruesit. Torrenti lejohet dhe aplikacioni përfshin një ndërprerës vrasjeje. Versionet e softuerit janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android.

Pros:

 • Punon në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kinë
 • Lejon pajisjet e pakufizuara
 • 24/7 chat live
 • Mban asnjë regjistër çfarëdo

Cons:

 • Rrjet relativisht i vogël i serverëve
 • Server i ngadaltë i rastit

Rezultati ynë:

4 jashte 5

LIDHJE TL PAVARUR: Surfshark ju lejon të lidhni sa më shumë pajisje që dëshironi në një plan të vetëm. Ajo vjen me një garanci 30-ditore të kthimit të parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për Surfshark.

Surfshark Coupon Marrëveshje speciale – kurseni 83% + 3 muaj MJETET FALASETDuke zbritur aplikuar automatikisht

5. PrivateVPN

PrivateVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.PrivateVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

PrivateVPN-së aplikacionet përfshijnë një tipar “mode vjedhurazi” që lejon përdoruesit të anashkalojnë Firewall-in e Madh dhe të përdorin faqet e bllokuara. PrivateVPN gjithashtu zhbllokon faqet e transmetimit si Netflix, Hulu, dhe iPlayer të BBC nga jashtë. Ky VPN me përdorim të thjeshtë ju lejon të lidheni deri në gjashtë pajisje menjëherë. Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, Android dhe iOS.

PrivateVPN përdor kriptimin në shkallë ushtarake për të parandaluar rrjedhjet e të dhënave. Ajo nuk ruan asnjë regjistër në lidhje me aktivitetin ose identitetin e përdoruesit. Ju mund të kontaktoni ekipin e mbështetjes së bisedave të drejtpërdrejta nëse ndonjë problem shfaqet. Megjithëse rrjeti i serverëve të tij është më i vogël se të tjerët në këtë listë, ne zbuluam se ofron shpejtësi të krahasueshme.

Pros:

 • “Moda vjedhurazi” funksionon në Kinë
 • Karakteristikat e forta të sigurisë dhe mbrojtjes së intimitetit
 • Zhbllokon Netflix SH.B.A., MB, dhe të tjerët

Cons:

 • Numër i vogël i serverëve për të zgjedhur
 • Mbështetje e bisedës live jo 24/7

Rezultati ynë:

4.5 jashte 5

KINA VPN e besueshme: PrivateVPN po fiton tërheqje si një VPN e besueshme në Kinë. Ajo vjen me një garanci 30-ditore të kthimit të parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë PrivateVPN.

Kontribut privatVPN KuponSpecial – kurseni 83% në planin 2 vjeçar GET DEALDiscount aplikuar automatikisht

6. VyprVPN

VyprVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.VyprVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

VyprVPN ka shërbyer për një kohë të gjatë te njerëzit në Kinë duke kërkuar të anashkalojnë censurën e vendit. Ai zotëron dhe administron të gjithë serverët e vet në vend se t’i marrë me qira nga palët e treta. Kjo garanton një nivel më të lartë të intimitetit dhe sigurisë, si dhe shpejtësi të besueshme. Ajo zhbllokon Netflix si dhe disa site të tjera transmetimi. Mbështetja e bisedës live mund të kontaktohet në faqen e internetit.

Pro niveli i lejon përdoruesit të përdorin protokollin Chameleon, i cili maskon trafikun VPN si të dhëna normale, të pakriptuara, ndërsa kalon përmes Zbulimit të Madh të Zbuluar. VyprVPN gjithashtu pranon Alipay, i cili është i dobishëm për njerëzit në Kinë pa mundësi të tjera pagese.

Pros:

 • Punon në Kinë
 • Lidhje të shpejta dhe të sigurta
 • Aftësi të mira zhbllokimi

Cons:

 • Në anën e kushtueshme
 • Modaliteti i vjedhjes “Kameleon” kushton shumë

Rezultati ynë:

4 jashte 5

KINA VETERAN VPN: VyprVPN ka një përvojë të pasur kur është fjala për t’u shërbyer përdoruesve në Kinë. Ajo ofron një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për VyprVPN.

VyprVPN CouponShikoni 81% në planin 2 vjeçar DEALDiscount aplikuar automatikisht

Ne kemi një udhëzues edhe më të gjerë për të cilin VPN-të funksionojnë në Kinë dhe të cilat nuk bazohen në testimin e 59 shërbimeve të ndryshme.

Përdorimi i një VPN në Kinë është i ligjshëm, pavarësisht raporteve në të kundërt

Kina bën atë që mundet për të ndërprerë mundësinë e përdorimit të VPN-ve dhe t’i parandalojë ata të punojnë, por nuk ka shkuar aq larg sa të ndëshkojë njerëzit që përdorin VPN.

Në vitin 2017, raportet shfaqën një ndalim të ardhshëm për të gjithë VPN-të në Kinë. Kjo histori, e raportuar për herë të parë nga Bloomberg, deklaroi se tre ofruesit e shërbimit të internetit të drejtuar nga shteti në vend do të bllokojnë qasjen në të gjitha VPN-të e përdorura për të anashkaluar Firewall-in e Madh në shkurt 2018.

Ky raport mashtrues çoi në shumë panik midis përdoruesve të VPN në Kinë, por u zhvendos nga Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit nga Kina si e rreme. Shkurt 2018 u rrotulluan dhe përdoruesit e VPN vazhduan me biznesin si zakonisht.

Kjo nuk ishte e vetmja herë që media perëndimore humbi shenjën në rregulloren VPN në Kinë. Në Janar 2017, shumë media njoftuan keqinterpretonin një njoftim të qeverisë duke njoftuar një fushatë për të goditur VPN-të. Ky njoftim nuk thoshte që përdorimi i një VPN është një krim, megjithëse shumë raporte sensacionaliste e portretizuan atë në atë mënyrë.

Në realitet, autoritetet kineze hodhën vetëm çekiçin tek ofruesit vendas VPN – operatorët kinezë që ofrojnë VPN të mëdha që godasin Firewall për përdoruesit kinezë. Shumica e VPN-ve, përfshirë të gjitha ato që rekomandojmë, nuk kanë ndonjë prani zyrtare në Kinë dhe nuk janë nën juridiksionin kinez; ata thjesht kanë përdorues atje. Prandaj, ky ligj nuk vlen për shumicën e ofruesve të VPN dhe ato vazhdojnë t’u shërbejnë përdoruesve në Kinë si gjithmonë.

Ndalimet e dyqaneve të aplikacioneve

Megjithëse përdorimi i një VPN nuk është i paligjshëm në Kinë, autoritetet bëjnë gjithçka munden për të kufizuar qasjen në to. Një mënyrë për ta bërë këtë është duke hequr aplikacionet VPN nga dyqanet e aplikacioneve.

Si me të gjitha shërbimet e Google, Google Play është bllokuar në Kinë. Përdoruesit Android në Kinë duhet të përdorin dyqanet vendase të aplikacioneve, të cilat janë pastruar nga VPN me urdhër të qeverisë.

Dyqani i Apple App është ende i arritshëm në Kinë, por aplikacionet VPN janë hequr. Apple pranoi të bëjë presion nga qeveria kineze dhe hoqi aplikacionet VPN nga versioni kinez i dyqanit App në 2017. ’shtë e mundur të ndryshoni vendndodhjen e një llogarie Apple për të anashkaluar këtë, por kërkon një formë lokale pagese në vendin tjetër.

Nëse po udhëtoni për në Kinë dhe doni të përdorni internetin falas në telefonin tuaj, sigurohuni të shkarkoni aplikacionin tuaj VPN përpara kohe.

Hong Kong, Tajvani dhe Makau

Firewall i Madh shtrihet vetëm në territorin e Kinës. Hong Kongu, Tajvani dhe Macau mbajnë qasje të lirë dhe të hapur në internetin global. Do të jeni akoma në gjendje të përdorni të gjitha mediat tuaja të preferuara sociale, lajmet, aplikacionet e bisedës dhe faqet e transmetimit nga ato vende pa një VPN.

 • VPN-të më të mira për Hong Kong

Duke u thënë kështu, ne ende rekomandojmë të përdorni një VPN për të mbrojtur privatësinë tuaj dhe zhbllokuar përmbajtjen e bllokuar nga rajoni si Disney Plus dhe Netflix.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map