Opera VPN e ndërprerë, këtu janë alternativa më e mirë e Opera VPN (falas dhe e paguar)

opera vpn ka ndërprerë alternativat


Opera po mbyll shërbimin e saj të pavarur VPN, Opera VPN, kompania e njoftuar muajin e kaluar. Shuttering Opera VPN do të prekë vetëm përdoruesit e aplikacioneve iOS dhe Android. Nuk do të ndikojë në VPN të integruar të përfshirë me Shfletuesin e Operas.

Opera VPN po blihet nga SurfEasy, një kompani VPN që Opera e fitoi në vitin 2017 dhe më vonë u shit në firmën e sigurisë kibernetike Symantec. SurfEasy ende operon VPN të integruar të Opera Browers si një shërbim me etiketa të bardha.

Opera VPN ndërpreu përgjithmonë shërbimin në 30 Prill 2018. Rekomandon përdoruesit të kalojnë në SurfEasy, i cili gjithashtu operon shërbimin e tij të pavarur VPN. SurfEasy ofron nivele të lira dhe të paguara, por nëse jeni në treg për një VPN të re, opsione më të mira janë në dispozicion.

Ofruesit e tjerë VPN ofrojnë shpejtësi më të shpejtë, siguri më të mirë dhe më shumë akses në përmbajtje të censuruar dhe të mbyllur me gjeo-bllokim sesa SurfEasy. Në këtë artikull, ne do të rendisim alternativat më të mira të Opera VPN bazuar në kriteret e mëposhtme:

 • Aplikacione për pajisje dhe platforma të shumta
 • Shpejtësi të shpejtë
 • Siguri e forte
 • Asnjë regjistër trafiku
 • Mbështetje e shpejtë dhe kompetente e klientit

Alternativa falas VPN Opera VPN

1. Xhepi xham

WindscribeJanar 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android

Faqja e internetit: www.windscribe.com

Garancia për kthimin e parave: 3 DITË

Windscrib ofron një shkallë falas, pa skadim të shërbimit të saj VPN të kufizuar në 10 GB transferime të të dhënave në muaj. Kjo është shkarkimet më të mira që do të merrni nga çdo ofrues me reputacion falas VPN. Ju mund të zgjidhni nga tetë vendet e serverit, dhe regjistrimi i bashkimit P2P lejohet në disa prej tyre. Ju mund të zgjidhni nga aplikacioni vendas më i sigurt VPN ose një shtesë më pak e sigurt, por më e përshtatshme e shfletuesit, ose t’i kombinoni të dyja për intimitetin maksimal.

Pavarësisht se është falas, Windscrib nuk mban asnjë regjistër. Kriptimi i shkallës ushtarake dhe sekreti i përsosur përpara janë të mundësuara në të gjitha lidhjet. Versioni i paguar i jep mundësinë e përdorimit të më shumë serverave, lidhjeve më të njëkohshme dhe aftësisë për të zhbllokuar përmbajtjen e mbyllur gjeo-bllok si Netflix të SHBA.

Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për Windscrib.

2. Tuneli

TunnelBear VPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • mushama
 • IOS
 • android

Faqja e internetit: www.Tunnelbear.com

Garancia për kthimin e parave: 7 DITE

Tunnelbear është një ofrues i VPN i ndërgjegjshëm për jetën private dhe me nivele të paguara dhe falas në dispozicion. Versioni falas nuk skadon kurrë por vetëm ju jep 500MB në muaj për të punuar me të, që është me të vërtetë i mjaftueshëm vetëm për shfletim të rastësishëm në internet. Në anën plus, përdoruesit e lirë kanë qasje në 19 lokacione.

Të gjitha lidhjet mbrohen me kriptim të fortë dhe fshehtësi të përsosur përpara. Tunnelbear nuk mban regjistra dhe nuk përdor asnjë gjurmues ose injeksion reklamash. Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android.

3. Shpejtësoni

Speedify

Aplikacionet e disponueshme:

  Speedify nuk përdor një protokoll tradicional VPN dhe në vend të kësaj përdor një version shtëpiak të kriptimit TLS të quajtur ChaCha. Speedify thotë se kjo është më e shpejtë dhe më e përshtatshme për pajisjet e lëvizshme. Të dhënat përfshihen në 1 GB në muaj në versionin falas, dhe 35 lokacione të serverëve janë në dispozicion. Kjo është më shumë se një ofertë e shërbimeve të paguara.

  Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android, por kompania përqendrohet në platformat e lëvizshme.

  4. Fsheh.me

  Fsheh.me VPN

  Aplikacionet e disponueshme:

   Hide.me ofron nivele të lira dhe të paguara. Lloji pa skadim është një mundësi solide por imponon një kapak të dhënash prej 2 GB në muaj. Përdoruesit e paguar marrin përparësi në shpejtësinë, por Hide.me garanton përdoruesit falas të paktën 3 norma të shkarkimit Mbps, të mjaftueshme për të transmetuar video me përcaktim standard në shumicën e rasteve. Hide.me nuk ruan asnjë regjistër identifikues dhe përdor 256-bit encryption AES.

   Përdoruesit e lirë janë të kufizuar në tre lokacione të serverit dhe lejohet përrua. Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android.

   Lexoni rishikimin tonë të plotë Hide.me.

   Alternuar VPN Opera VPN

   1. ExpressVPN

   ExpressVPN

   Aplikacionet e disponueshme:

   • PC
   • mushama
   • IOS
   • android
   • Linux

   Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

   Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

   ExpressVPN është një shërbim premium VPN që kushton pak më shumë sesa shumica, por jep në të gjitha frontet. Shpejtësitë janë vazhdimisht mbi mesataren. Standardet kryesore të sigurisë përbëhen nga kriptimi i shkallës ushtarake, fshehtësia e përsosur përpara, dhe mbrojtja nga rrjedhja hermetike. Kompania nuk regjistron aktivitetin tuaj online ose adresën tuaj IP.

   Netflix, Hulu, iPlayer të BBC dhe Amazon Prime Video janë të gjitha të arritshme me ExpressVPN. Thjesht kontaktoni mbështetjen e bisedës live 24/7 për të pyetur se cilët serverë punojnë me cilin kanal streaming.

   Aplikacionet janë të disponueshme për Windows, MacOS, iOS, Android, Linux, Amazon Fire TV dhe disa ruterë wifi.

   VPN ALTERNATIVE M B E MIR OPERA: ExpressVPN është zgjedhja jonë kryesore. Drejton rrugën me përdorimet e saj të lehta për t’u përdorur pa bujë. Ka një rrjet të gjerë të serverëve që është i optimizuar për lidhje me shpejtësi të lartë. Vështirë të mposhtet intimiteti dhe siguria. Punon me të gjitha shërbimet kryesore të transmetimit përfshirë Netflix. Ekziston një garanci e kthimit të parave pa 30-ditë, në mënyrë që të mund ta provoni pa rrezik.

   Lexoni rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN.

   ExpressVPN KuponKërkesa Speciale – merrni 3 muaj shtesë DEALKuponi shtesë që aplikohet automatikisht

   2. NordVPN

   NordVPN

   Aplikacionet e disponueshme:

   • PC
   • mushama
   • IOS
   • android
   • Linux

   Faqja e internetit: www.NordVPN.com

   Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

   NordVPN lejon deri në gjashtë lidhje të njëkohshme në një pajtim të vetëm. Ju keni qasje në një rrjet të madh të serverëve në të gjithë botën. Kompania mban absolutisht asnjë regjistër të veprimtarisë së përdoruesit ose metadata të lidhjes. Të dhënat tuaja janë të mbrojtura me kriptim të nivelit të lartë, mbrojtje nga rrjedhjet dhe një ndërprerës vrasës të veçantë për aplikacionin.

   NordVPN zhbllokon Netflix, Hulu, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe përmbajtje të tjera gjeo-bllokuara. Ju mund të kërkoni mbështetjen e klientit ose thjesht të kërkoni bazën në internet të njohurive të kompanisë për të zbuluar se me cilët serverë të lidheni.

   Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android.

   BP BUXHETI VPN: NordVPN është vlerë e madhe. Një pretendent i vërtetë në të gjitha kategoritë, ka karakteristika të forta sigurie dhe lejon që deri në 6 pajisje të përdoren njëkohësisht nga një llogari. Përfshin një garanci të kthimit të parave 30-ditore.

   Lexoni rishikimin tonë të plotë në NordVPN.

   Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

   3. IPVanish

   IPVanish

   Aplikacionet e disponueshme:

   • PC
   • mushama
   • IOS
   • android
   • Linux

   Faqja e internetit: www.IPVanish.com

   Garancia për kthimin e parave: 7 DITE

   IPVanish ofron shpejtësi të jashtëzakonshme në rrjetin e tij të serverëve në mbarë botën. Kompania i përmbahet një politike të rreptë të mos-logs dhe përdor vetëm standardet më të fundit dhe më të mëdha të sigurisë. Kjo përfshin fshehtësi të përsosur përpara dhe encryption 256-bit AES. Një ndërprerës vrasës dhe bllokim trafiku mund të aktivizohen në aplikacione.

   IPVanish nuk është aq i shkëlqyeshëm për zhbllokimin e siteve streaming si Netflix, por është i preferuari midis përdoruesve të Kodi. Nëse jeni një përdorues i Firestick në veçanti, IPVanish e vendos aplikacionin e saj në dispozicion në dyqanin e aplikacionit Fire TV. Aplikacionet janë me kontroll të largët dhe punojnë me të gjitha shtesat Kodi.

   Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS, Android dhe Fire TV.

   Rrjeti i madh: IPVanish është i shkëlqyeshëm për familjet. Mirë në zhbllokimin e përmbajtjes më të kufizuar gjeografike. Rekomandoni për standardin e tyre të lartë të intimitetit. Mund të bëjë me një mundësi mbështetjeje live. Garanci e kthimit të parave 7-ditore.

   Lexoni rishikimin tonë të plotë për IPVanish.

   IPVanish KuponSAVE 60% në planin vjetor GAL DEALDiscount aplikuar automatikisht

   4. CyberGhost

   Cyberghost

   Aplikacionet e disponueshme:

   • PC
   • mushama
   • IOS
   • android
   • Linux

   Faqja e internetit: www.Cyberghost.com

   Garancia për kthimin e parave: 45 DITA

   Cyberghost është një ofrues me bazë në Rumani që ka zgjeruar me shpejtësi shërbimin e tij gjatë vitit të kaluar. Ju mund të zgjidhni nga një rrjet global i serverëve bazuar në mënyrën se si planifikoni të përdorni VPN, në vend se të zgjidhni thjesht një vendndodhje. Këto raste përdorimi përfshijnë faqet e zhbllokimit si Netflix, BBC iPlayer dhe Amazon Prime Video.

   CyberGhost është i armatosur me standarde të fshehta të encryption dhe të nivelit të lartë, duke përfshirë një ndërprerës vrasës dhe mbrojtje të rrjedhjes DNS. Shërbimi shënon në mënyrë rutinore afër krye të testeve tona të shpejtësisë, kështu që do të jeni të sigurt për të gjetur një lidhje të shpejtë.

   Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android.

   ZGJEDHJA E FILLUESIT: CyberGosti është i lehtë për t’u përdorur. Një zgjedhje buxheti. Mirë për privatësinë. Transmeton video HD me besueshmëri. Goditi dhe humbas lidhjet me disa site të njohura të transmetimit. Garanci e kthimit të parave 45-ditore.

   Lexoni rishikimin tonë të plotë për CyberGhost.

   Kuponi CyberGhost VITI I RI SPECIALE: KUJDES 80% në planet 3-vjeçare + 2 muaj falasGJYQIMI me zbritje DETYRIM aplikohet automatikisht

   5. PrivateVPN

   PrivateVPN

   Aplikacionet e disponueshme:

   • PC
   • mushama
   • IOS
   • android
   • Linux

   Faqja e internetit: www.PrivateVPN.com

   Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

   PrivateVPN është një i ardhur relativisht në hapësirën e VPN, por kjo nuk e ka penguar atë të konkurrojë me rivalët e saj veteranë. Ju merrni sigurinë dhe shpejtësinë në të njëjtën kohë me ofruesit e VPN më të mëdhenj dhe më të vjetër, duke përfshirë fshehtësinë e përsosur përpara, një ndërprerës vrasjeje dhe mbrojtjen e rrjedhjes DNS. Shpejtësitë janë vazhdimisht ndër më të shpejtë që kemi regjistruar. Kompania nuk mban shënime të aktivitetit ose lidhjeve tuaja.

   PrivateVPN është e shkëlqyeshme në zhbllokimin e përmbajtjes së bllokuar gjeo-bllok. Netflix, Hulu, iPlayer të BBC dhe Amazon Prime Video janë të gjitha të arritshme, ndër të tjera. Mund të lidhni deri në gjashtë pajisje njëherësh në një llogari të vetme.

   Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android.

   SHPENZIMET E MIRA: PrivateVPN është një zgjedhje e mirë familjare. E mirë për transmetimin HD. Lejon deri në 6 pajisje në të njëjtën llogari. Mund të bëjë me të pasur më shumë serverë dhe i mungon mbështetja 24/7. Garancia e kthimit të parave 30-ditore.

   Lexoni rishikimin tonë të plotë PrivateVPN.

   Kontribut privatVPN KuponSpecial – kurseni 83% në planin 2 vjeçar GET DEALDiscount aplikuar automatikisht

   Pse të mos përdorni vetëm shfletuesin SurfEasy dhe Opera?

   Nëse jeni një pajtimtar i Opera Gold, SurfEasy po ofron një azhurnim falas në SurfEasy Ultra, një ofertë e ngjashme premium. Për të gjithë të tjerët, kalimi në SurfEasy ndoshta nuk ia vlen kohën tuaj.

   Versioni falas i të dhënave të kapakëve të SurfEasy në 500MB në muaj, i cili nuk do t’ju marrë larg. Opsioni premium nuk është gjithçka i keq, por do të merrni më shumë siguri, shpejtësi dhe karakteristika me alternativat e rekomanduara më lart, dhe shpesh me një çmim më të ulët. Kurseni për IPVanish, të gjithë VPN-të në listën tonë janë më të mirë në zhbllokimin e përmbajtjeve të bllokuara gjeo-bllok si Netflix sesa SurfEasy.

   Përdoruesit e desktopit që përdorin VPN të integruar në Opera Browser nuk preken vërtet nga ndryshimet e fundit, por megjithatë duhet të marrin parasysh opsionet e tjera. Opera posedon dhe operon një rrjet reklamimi, dhe ai rrjet reklamimi varet nga mbledhja e të dhënave të përdorimit në mënyrë që të fitojë. Kur përdorni shfletuesin e integruar të Operës VPN, kompania ende gjurmon atë që bëni në internet dhe i përdor ato të dhëna për të shitur reklama, në veçanti duke përdorur ID-në unike të pajisjes së shfletuesit..

   Për më tepër, VPN e Shfletuesit Opera nuk është madje një VPN e vërtetë. Shtë një përfaqësues i koduar që vetëm tunelizon trafikun në dhe nga shfletuesi juaj i internetit. Kjo do të thotë që aplikacionet dhe proceset e tjera nuk janë të mbrojtura, dhe kërkesat tuaja DNS gjithashtu mund të dërgohen jashtë tunelit të koduar, kështu që ISP-ja dhe hakerat tuaj mund të gjurmojnë se cilat faqe në internet vizitoni.

   Shpjeguan Opera, SurfEasy dhe Symantec

   Nëse nuk i ndiqni ofruesit e VPN dhe shitësit e tjerë të softuerit aq afër sa ne, implikimet e mbylljes së Opera VPN mund të jenë pak konfuze. Për të pastruar gjërat, ne kontaktuam Operën për t’u pyetur për marrëdhëniet midis këtyre tre kompanive.

   • Opera Software ASA e fitoi SurfEasy në vitin 2015. Ajo i dha Operës zgjidhje VPN të përdorura në të dy aplikacionet celular Opera VPN dhe si një shfletues zgjidhje VPN në shfletuesin e desktopit..
   • Në Nëntor 2016, Opera Software shiti aksionet e saj në SurfEasy tek Symantec, një firmë udhëheqëse e sigurisë në internet.
   • SurfEasy vazhdoi të sigurojë shërbimin e shfletuesit VPN në Opera deri në dhjetor 2017.
   • SurfEasy do të vazhdojë t’u sigurojë përdoruesve fundorë aplikacionin Opera VPN deri më 1 maj 2018, në këtë pikë do të përpiqet të migrojë përdoruesit në shërbimin e tij të vetë-markuar.

   SurfEasy sot është në pronësi të Symantec dhe nuk është i lidhur me Opera.

   Një zëdhënës për Opera i tha Comparitech në një email:

   Mbyllja e aplikacionit Opera VPN për Android dhe iOS nuk ka asnjë implikim për shërbimin e integruar të shfletuesit VPN brenda shfletuesve të Opera. Ky shërbim falas dhe pa hyrje i integruar VPN do të vazhdojë të jetë pjesë e shfletuesit Opera.

   Kim Martin Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map