Si të anashkaloni blloqet VPN për Netflix, Amazon Prime, Hulu dhe të tjerët

Si të anashkaloni blloqet VPN për Netflix, Amazon Prime dhe të tjerët


Shërbimet më të njohura të transmetimit janë pothuajse gjithmonë të kyçura në rajon, domethënë ato janë të disponueshme vetëm në rajone të veçanta. Disa, si Netflix, e bëjnë këtë një hap më tej, duke ofruar përmbajtje të ndryshme nga një vend në tjetrin. Lajmi i mirë është që ju mund të prishni vendndodhjen tuaj duke u lidhur me një VPN, e cila ju lejon të përdorni shërbime të bllokuara nga rajoni nga kudo. Në përpjekje për të parandaluar këtë, platformat kryesore të rrjedhës kanë zbatuar tipare të zbulimit VPN, por këto nuk janë të pagabueshme. Më poshtë, do t’ju bëjmë të ditur se si të anashkaloni blloqet VPN në shërbime si Netflix, Amazon Prime Video dhe BBC iPlayer.

Pra, si e njeh një shërbim transmetimi në cilin vend ku je? Shumica e platformave gjeo-të kufizuara kontrollojnë adresën tuaj të IP-së, duke ju lejuar juve të përdorni nëse jeni në një vend të mbështetur dhe ju pengojnë të përdorni shërbimin nëse nuk jeni. Kur lidheni me një server VPN, do t’ju jepet një adresë IP e re, specifike për rajonin që korrespondon me vendndodhjen e këtij serveri. Tani, në platformat e bllokuara nga rajoni, do të duket se jeni të vendosur në të njëjtin rajon me serverin tuaj të zgjedhur VPN, kështu që ju mund të përdorni shërbimin.

Ja se si të anashkaloni blloqet VPN në Netflix dhe platformat e tjera

Ironikisht, gjithçka që ju duhet të bëni në mënyrë që të anashkaloni blloqet VPN është të përdorni një VPN më të mirë. Më poshtë, ne do t’ju ndjekim procesin hap pas hapi.

Ja se si të merrni rreth blloqeve VPN në Netflix dhe të gjitha shërbimet tuaja të preferuara të transmetimit:

  1. Së pari, regjistrohuni për një VPN që mund të zhbllokojë një gamë të gjerë shërbimesh streaming. Ne veçanërisht rekomandojmë ExpressVPN, por NordVPN dhe CyberGhost janë të dy alternativa të forta, me kosto të ulët.
  2. Shkarkoni versionin e duhur të aplikacionit për pajisjen tuaj, pastaj kyçuni.
  3. Lidhu me një server VPN në vendin e kërkuar. Për shembull, do të përdorni një server amerikan për të zhbllokuar Netflix SHBA ose një server britanik për iPlayer në BBC.
  4. Më në fund, luani një video në shërbimin tuaj të zgjedhur. Ai duhet të fillojë menjëherë, por nëse jo, pastroni cookies dhe cache të shfletuesit tuaj, atëherë rifarkoni përsëri faqen. Nëse problemet vazhdojnë, kontaktoni ekipin e ndihmës së klientit të VPN për të parë nëse ekziston një server specifik që duhet të përdorni.

Si i zbulojnë dhe bllokojnë shërbimet VPN-të?

Ka disa mënyra për të thënë nëse një përdorues është i lidhur me një VPN ose përfaqësues, dhe metodat e reja janë duke u dizajnuar gjatë gjithë kohës. Më poshtë, ne kemi mbuluar disa nga më të zakonshmet:

Përdorimi i të dhënave GPS

bota botërore

Zhbllokimi i shërbimeve të bllokuara nga rajoni si Netflix është shumë më e vështirë nëse përdorni një celular ose tabletë. Kjo për shkak se pajisjet e lëvizshme ruajnë një informacion të pasur që kompjuterat desktop nuk i përfshijnë, përfshirë këtu vendndodhjen tuaj aktuale GPS. Nëse GPS dhe IP adresa juaj të dy thonë se jeni në SH.B.A., ka të ngjarë të jeni. Nga ana tjetër, nëse keni një adresë IP amerikane por të dhënat tuaja GPS thonë se jeni në Francë, ju me siguri po përdorni një VPN.

Kontrollimi i një liste të zezë të njohur VPN

Shumica e platformave të transmetimit mbajnë një listë të adresave IP që i përkasin serverëve të njohur VPN. Ky lloj bllokimi tenton të jetë më efektiv kundër VPN-ve falas ose atyre me rrjete të vogla pasi është një dhuratë e vdekur kur e njëjta adresë IP përdoret për të hyrë në qindra llogari Netflix në një periudhë të vetme 24-orëshe.

megjithatë, Lista e zezë e adresave IP bën shumë pak për të ndaluar ofruesit kryesorë të VPN. Me mijëra serverë, përdoruesit zakonisht mund të gjejnë një server pune pa ndonjë telashe. Më tej, fakti që një VPN e mirënjohur mund të zhbllokojë një shërbim famëkeq kokëfortë madje mund të tërheqë më shumë klientë.

Bllokimi i trafikut nga portet specifike

Kur shfletoni internetin, ju po dërgoni të dhëna në serverin e çfarëdo uebsajti në të cilin jeni. Ky server ka porte të ndryshme të konfiguruara për të pranuar lloje të ndryshme të trafikut, për shembull, shumica e pranojnë trafikun HTTP në portin 80, ose trafikun HTTPS përmes portit 443. Sidoqoftë, disa protokolle VPN kanë portet e tyre specifike. Kjo do të thotë, për shembull, nëse nëse një faqe në internet dëshiron të bllokojë plotësisht lidhjet PPTP, gjithçka që duhet të bëni është të bllokoni portën që përdor protokolli PPTP: porti 1723.

Sigurisht, ka mënyra për bllokimin e porteve. Disa VPN ofrojnë veçori që përhapin të dhënat tuaja dhe maskojeni atë si trafik të rregullt HTTP, duke e zënë hapin anash këtë problem të tërë. Për më tepër, shërbimet do të duhet të bllokojnë porte të shumta për t’u kujdesur për të gjithë protokollet e mundshme VPN, dhe kjo mund të parandalojë përdoruesit e ligjshëm nga mundësia për të hyrë në shërbim.

Inspektimi i thellë i paketave

Kjo metodë nuk është përdorur me të vërtetë nga shërbimet e transmetimit. Në vend të kësaj, ajo përdoret më së shumti nga Ofruesit e Shërbimeve të Internetit (ISP) në vendet ku interneti është mjaft i kufizuar ose VPN janë të ndaluara. Në mënyrë efektive, kjo teknologji shqyrton trafikun e internetit të përdoruesit dhe e filtron atë bazuar në rregulla të paracaktuara. Për shembull, nëse po përpiqeni të dërgoni trafik VPN përmes portës standarde HTTP, kjo mund të zbulohet dhe ndalet.

Mënyra më e lehtë për të mposhtur inspektimin e thellë të paketave është të përdorni një VPN që përdor teknologji të përparuar të mashtrimit. VPN kodojnë të dhënat tuaja, do të thotë se askush (madje as qeveria) nuk mund të shohë atë që arrini në internet, dhe tiparet e mashtrimit riformulojnë trafikun tuaj, duke fshehur modelet e të dhënave që tregojnë se po përdorni një VPN dhe ju lejon të anashkaloni inspektimin e thellë të paketave. Sigurisht, nëse një vend përdor inspektim të thellë të paketave, ka të ngjarë që ai gjithashtu bllokon hyrjen në faqet VPN. Si i tillë, është e rëndësishme të instaloni një VPN para se të arrini.

Shihni gjithashtu: Udhëzuesin e inspektimit të paketave të thella

Si e di se një platformë ka zbuluar përdorimin e VPN?

Gabim i proxy Netflix

Ndonjëherë, shërbimet do t’ju tregojnë menjëherë nëse mendojnë se po përdorni një VPN. Për shembull, Netflix ka famëkeqin “Duket se po përdorni një zhbllokues ose përfaqësues“Gabim dhe Amazon Prime Video thotë”Pajisja juaj është e lidhur në internet duke përdorur një shërbim VPN ose proxy.”Megjithatë, më shpesh, do të shihni një gabim gjenerik duke ju bërë të ditur që nuk jeni në vendin e kërkuar, diçka si”IPlayer i BBC punon vetëm në Mbretërinë e Bashkuar“Ose”Sling TV është në dispozicion vetëm në SH.B.A..

Nga ana tjetër, mund të zbuloni se nuk ka gabim, dhe shërbimi thjesht nuk funksionon kur lidhet me një VPN. Videot mund të ndryshojnë pafundësisht, pavarësisht se përdorni një lidhje me shpejtësi të lartë, ose faqja e internetit thjesht mund të ndalojë ngarkimin me rrugëdalje.

Mund ta zhbllokoj Netflix, BBC iPlayer dhe faqe të tjera me një VPN falas?

VPN-të e lira nuk kanë të ngjarë të zhbllokojnë shërbimet kryesore të rrjedhës si Netflix, Amazon Prime Video, dhe iPlayer i BBC. Për të filluar, ata shpesh kanë rrjete shumë të vogla, që do të thotë se nëse edhe një server i vetëm është në listë të zezë, ai mund të ketë një ndikim të madh. Edhe nëse gjeni një shërbim që funksionon, transmetimi me siguri do të jetë akoma i vështirë pasi VPN-të e lirë priren të kenë më shumë përdorues sesa mund të mbështesin rrjetet e tyre, duke çuar në shpejtësi jashtëzakonisht të ngadalta.

Vlen të përmendet gjithashtu se VPN e lirë nuk kanë rekordin më të mirë për sigurinë ose intimitetin. Në fakt, një studim testoi mbi 280 aplikacione falas VPN dhe zbuloi se gati 40% përmbajnë malware. Edhe ato që nuk ishin domosdoshmërisht të sigurta, pasi mbi 80% ishin të prekshëm nga rrjedhjet IPv6 dhe pothuajse një në pesë nuk përdorte fare kriptim. Këto rreziqe nuk kufizohen vetëm në kompani të njohura; në 2015 Hola u kap duke shitur bandën e gjërë të përdoruesve të saj për të lehtësuar një botnet.

Pse nuk i bllokoni më shërbimet e mia VPN?

Nëse VPN juaj ka përdorur zhbllokimin e një shërbimi të caktuar streaming dhe nuk do të funksionojë më, ka të ngjarë që platforma të ketë azhurnuar masat e saj të zbulimit VPN. Lajmi i mirë është që ofruesit kryesorë të VPN krenohen me mundësinë për të zhbllokuar platformat më kokëfortë dhe pothuajse gjithmonë gjejnë një rrugëdalje menjëherë pasi të bllokohen. Në fakt, ndonjëherë, gjithçka që duhet të bëni është të lidheni me një server tjetër. Nëse jeni duke luftuar me të vërtetë, ekipi juaj për mbështetjen e klientëve të VPN duhet të jetë në gjendje të sigurojë ndihmë të mëtejshme.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map