Si të merrni një adresë IP Australiane nga çdo vend në 5 hapa të thjeshtë

Si të merrni një adresë IP Australiane


Të kesh hyrje në një adresë IP Australiane është në listën e përparësive për një numër njerëzish. Ausëve që jetojnë jashtë mund të kenë nevojë për të për të hyrë në shërbimet bankare në internet. Banorët Australianë që përshkojnë globin kërkojnë një adresë IP nga shtëpia për të qëndruar në kontakt me ngjarje sportive si Australian Open ose përmbajtje televizive lokale, siç është ajo e siguruar nga Foxtel dhe 7plus.

Në këtë udhëzues, ne do të shpjegojmë disa metoda se si të merrni një adresë IP nga Australia, përfshirë një metodë falas. Mënyra më e lehtë dhe e shpejtë për ta bërë këtë është duke përdorur një Rrjet Virtual Privat (VPN). Një VPN kodon të gjithë trafikun që rrjedh në dhe nga pajisja juaj dhe e drejton atë përmes një serveri ndërmjetës. Kjo bën që të duket se po hyni në internet nga jashtë vendndodhjes tuaj aktuale. Shumë kompani të nivelit të lartë VPN ofrojnë serverë në Australi, që do të thotë që ju mund të bazoheni kudo në botë dhe akoma të merrni një adresë IP Australiane.

Ne ofrojmë një analizë të thelluar në VPN-të kryesore për një adresë IP Australiane, por nëse jeni me kohë të shkurtër, këtu është një listë përmbledhëse e VPN më të mirë për të marrë një IP Australiane:

 1. ExpressVPN zgjedhja jonë # 1! Serverë shumë të shpejtë që zhbllokojnë faqet më të njohura të transmetimit. Siguri e fortë, pa prerje dhe 30-ditë garanci për kthimin e parave.
 2. Cyberghost Alternativa më e mirë e buxhetit me siguri të lartë, shpejtësi të shpejtë dhe pa log.
 3. NordVPN Ofrues veteran me një rrjet të gjerë serverash. Shkrime zero dhe siguri e patëmetë. Shpejtësi të denjë.
 4. IPVanish Shërbim VPN miqësor për torrent me shpejtësi të mirë, pa shkrime dhe encryption të fortë.
 5. PrivateVPN Shpejtësi mbresëlënëse dhe mund të zhbllokojnë përmbajtjen goxha të bllokuar gjeo-bllok, ndërsa jashtë vendit, përfshirë Netflix.
 6. Mburoja e nxehtë Të shpejtë dhe të sigurt. Një tjetër mundësi e mirë me kosto të ulët.
 7. Surfshark VPN miqësor për Torrent që nuk mban regjistrat dhe lejon një numër të pakufizuar pajisjesh. Punon në Kinë.

Cilat janë hapat për të marrë një adresë IP Australiane?

Metoda më e thjeshtë për të marrë një adresë IP Australiane është të regjistroheni për një shërbim të paguar VPN. Ne do të veçojmë ato të përshtatshme gjatë këtij artikulli. Nuk ka rëndësi se ku jeni vendosur në botë – mund të jenë SH.B.A., Franca, Gjermania, Kanada, Mbretëria e Bashkuar, India, Singapori, Tajlanda, ose gjetkë – procesi për të marrë një adresë IP nga Australia është thjeshtuar me një VPN.

Si të merrni një adresë IP Australiane:

 1. Regjistrohuni për shërbimin VPN dhe shkarkoni aplikacionin e duhur për pajisjen tuaj. Rekomandojmë ExpressVPN.
 2. Pastroni të gjitha cookies dhe rinisni pajisjen tuaj.
 3. Lidhu me aplikacionin VPN celular ose klientin e desktopit.
 4. Zgjidhni një server në Australi dhe prisni për një lidhje të qëndrueshme.
 5. Tani ju posedoni një adresë IP nga Australia dhe mund të gëzoni qasje të pakufizuar në një mori faqesh në internet dhe përmbajtje.

Këshillë: SI T TO BNI NJP VPN të Paguar të Madh PR FALAS: Marrëveshjet më të lira për shërbimet e nivelit të lartë zakonisht kërkojnë angazhime të një viti ose më shumë. Ne jemi të vetëdijshëm që shumë përdorues nuk kanë nevojë për qasje në një VPN për një kohë kaq të gjatë kohore. Nëse jeni në pushimet tuaja vjetore dhe keni nevojë për një shërbim VPN për më pak se një muaj, ju rekomandojmë të përfitoni nga garancia e kthimit të parave të ExpressVPN 30-ditësh. Ju do të duhet të paguani fillimisht fillimisht, por kompania ofron një Rimbursimi “pa pyetje” nëse anullohet brenda 30 ditëve të para. Ne nuk kemi dëgjuar për ndonjë rast kur ky angazhim nuk është respektuar, kështu që është dukshëm pa rrezik. Sigurisht, kjo ofertë është ende e disponueshme nëse jeni një pushues ose jo.

Cila është VPN më e mirë për të marrë një adresë IP Australiane?

Lista jonë e VPN-ve më të mira për adresat IP të Australisë është kuruar bazuar në faktorët e mëposhtëm:

 • Mban disa servera të vendosur në Australi
 • Zhbllokon përmbajtjen gjeo-të kufizuar me lehtësi
 • Përfshinë protokolle të rrepta të kriptimit, në mënyrë që të dhënat tuaja të mbrohen
 • Ofron aplikacione për Android, iOS, Windows dhe MacOS
 • Nuk mban të dhëna për sjelljen e përdoruesit
 • Ofron vlerë për para

1. ExpressVPN

ExpressVPNJanar 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

ExpressVPN është një tifoz i preferuar për shkak të shërbimit të tij të besueshëm, shpejtësive të shpejta dhe modelit minimalist. Për momentin, ExpressVPN ofron më shumë se 3000 servera me shpejtësi të lartë të përhapur në të gjithë globin. Serverët në Australi janë të bollshëm dhe ka mundësi edhe në vendet e afërta, përfshirë Zelandën e Re, Indonezinë dhe Singaporin.

Karakteristika e pamundur e ExpressVPN është aftësia e saj e vazhdueshme për të zhbllokuar përmbajtjen e kufizuar gjeo, përfshirë Netflix, Hulu, iPlayer të BBC, Fox, Sky, dhe më shumë.

Shërbimi përdor protokolet e kriptimit të shkallës ushtarake. Kjo do të thotë që lidhja juaj është e koduar dhe e sigurt në çdo kohë. Në mënyrë të veçantë, ExpressVPN përfshin 256-bit AES-CBC si standardin e paracaktuar të kriptimit, së bashku me vërtetimin HMAC dhe sekretin perfekt përpara. Përfshihet një ndërrues i vrasjes në internet, të cilin i referohet si një “bllokim të rrjetit”. Karakteristika e fundit do të thotë që lidhja juaj do të mbetet e koduar edhe nëse lidhja me një server bie nga blu.

Kompania ka një politikë të mos ruajë ndonjë regjistër të detajuar të trafikut në serverat e saj. Ka pak ruajtje të metadatave, por që në fund të fundit ndihmon përdoruesit pasi përdoren për të përmirësuar nivelet e përgjithshme të cilësisë së shërbimit. Adresat IP individuale nuk do të regjistrohen.

ExpressVPN ofron aplikacione për Windows, MacOS, Android dhe iOS.

Pros:

 • Ka serverë në 94 vende
 • Ka shpejtësi të shpejtë për transmetim
 • Zhbllokon Hulu, Amazon Prime Video dhe iPlayer të BBC-së
 • Ofron një shërbim të sigurt, privat

Cons:

 • Pak më e shtrenjtë se disa rivalë

Rezultati ynë:

4.5 jashte 5

BEST P FORR AUSTRALI: ExpressVPN është zgjedhja jonë e parë. Shtë i shpejtë, i besueshëm, shumë i lehtë për t’u përdorur dhe zhbllokon lehtësisht një ton shërbimesh streaming. Vjen me karakteristika të nivelit të lartë të sigurisë dhe intimitetit. Ekziston një garanci e kthimit të parave pa 30-ditë, në mënyrë që të mund ta provoni pa rrezik.

Lexoni rishikimin tonë të ExpressVPN.

ExpressVPN KuponKërkesa Speciale – merrni 3 muaj shtesë DEALKuponi shtesë që aplikohet automatikisht

2. CyberGhost

Cyberghost

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Cyberghost.com

Garancia për kthimin e parave: 45 DITA

Cyberghost dikur ishte një ofrues i menjëhershëm me një përzgjedhje të kufizuar të serverëve dhe kriptim të dobët. Sidoqoftë, shërbimi është përmirësuar ndjeshëm gjatë vitit të kaluar pas blerjes së tij nga Crossrider – një firmë izraelite e regjistruar në MB. Ka kaluar një fazë rebranding me një investim të qartë në aftësitë e transmetimit, përmirësimin e rrjetit të serverëve dhe vendosjen e standardeve të kriptimit.

Për momentin ofron një zgjedhje prej 104 serverësh në Australi, pjesë e një rrjeti global që numëron më shumë se 5.700 serverë të spërkatur në 89 vende.

CyberGhost arrin të shmangë kufizimet për një mori shërbimesh streaming, përfshirë Netflix. Ajo gjithashtu ofron një bandë të shtesave të mrekullueshme, duke përfshirë një bllokues reklamash, mbrojtje kundër malware dhe anti-tracking.

I gjithë trafiku është i siguruar nga kriptimi 256-bitësh AES në protokollin OpenVPN si parazgjedhje. Kjo shoqërohet me fshehtësi të përsosur përpara. Përfshihet një ndërrues i vrasjes në internet. Kompania është me seli dhe është regjistruar në Rumani, ku ligjet nuk kërkojnë mbajtje të detyrueshme të të dhënave për ofruesit e VPN.

Aplikacionet janë në dispozicion për Android, iOS, Windows, Linux dhe MacOS.

Pros:

 • Shpejtësi të denjë, të besueshme
 • Ofron mbështetje live chat 24/7
 • Vjen me një garanci të kthimit të parave prej 45 ditësh

Cons:

 • Nuk do të punoni në Turqi, Kinë, Arabinë Saudite ose Emiratet e Bashkuara Arabe

Rezultati ynë:

4 jashte 5

CyberGhost ka mijëra servera në të gjithë botën. Paraqet servera me shpejtësi të lartë, mbështetje live chat dhe siguri të shkëlqyeshme. Garanci e kthimit të parave 45-ditore.

Këtu është rishikimi ynë i thelluar i CyberGhost.

Kuponi CyberGhost VITI I RI SPECIALE: KUJDES 80% në planet 3-vjeçare + 2 muaj falasGJYQIMI me zbritje DETYRIM aplikohet automatikisht

3. NordVPN

NordVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.NordVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

NordVPN operon 193 server në Australi. Këto janë një pjesë e një rrjeti global gjithsej me më shumë se 4500 në 62 vende. Shërbimi është i shpejtë, shumë i përshtatshëm dhe vjen me të gjitha këmbanat dhe bilbilat që do të prisnit nga një VPN e ditës moderne.

Ky ofrues është provuar të zhbllokojë përmbajtjen gjeo-të kufizuar me lehtësi. Shtë një nga shërbimet e rralla që punon me Netflix dhe ofron mbështetje edhe për ofruesit e tjerë të transmetimit, gjithashtu. Siç u përmend më herët, NordVPN ofron një mori karakteristikash të personalizueshme. Këto përfshijnë një mundësi për të zgjedhur një server të bazuar në mënyrën specifike të hyrjes në internet, të tilla si TV streaming, intimitet ultra të sigurt, anti-DDoS, dhe më shumë.

Standardet e kriptimit që vendos janë të forta dhe të forta. NordVPN përdor protokollin AES 256-bit nga parazgjedhur i shoqëruar me çelësa SSL 2,048 bit. Mbrojtja e rrjedhjes DNS është e aktivizuar. Shërbimi nuk regjistron të dhënat e përdoruesit ose ndonjë formë të informacionit personalisht të identifikueshëm. Kjo do të thotë që ju mund të qëndroni të fshehur në internet pa ndonjë shqetësim në lidhje me pilferimin e të dhënave.

Aplikacionet janë në dispozicion për Android, iOS, Windows dhe MacOS.

Pros:

 • Siguron një lidhje të sigurt, të koduar
 • Nuk i ndjek të dhënat personale
 • Përdorni deri në gjashtë pajisje njëkohësisht

Cons:

 • Aplikacioni i desktopit është pak i rëndë

Rezultati ynë:

4.5 jashte 5

OPTIONI I MESME: NordVPN është një vendndodhje e fortë gjithëpërfshirëse, që zhbllokon faqet e transmetimit popullor, ka një rrjet të madh të serverëve, shpejtësi të shpejtë dhe mjaft karakteristika të sigurisë. Garancia e kthimit të parave 30-ditore.

Këtu është shqyrtimi ynë i plotë i NordVPN.

Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

4. IPVanish

IPVanish

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.IPVanish.com

Garancia për kthimin e parave: 7 DITE

IPVanish ka gjithsej 61 server në Australi si dhe 4 në Zelandën e Re fqinje. Rrjeti i tij i përgjithshëm global përfshin mbi 1.300 serverë të përhapur në më shumë se 75 vende në të gjithë botën. Shërbimi është i shpejtë, privat dhe ka joproduktive minimale. Ky ofrues thekson shpejtësinë, sigurinë dhe privatësinë, dhe funksionon pa probleme me një bandë shërbimesh streaming. Këto përfshijnë iPlayer të BBC-së, HBO Tani, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Standardet e kriptimit e vendosin IPVanish në mënyrë të vendosur në nivelet më të larta të VPN-ve. Përdor encryption 256-bit në protokollin OpenVPN si parazgjedhje, vërtetimin e SHA512 dhe një shkëmbim çelësash DHE-RSA 2.048 bit me sekret të përsosur përpara. Politika e saj e ruajtjes së të dhënave zero e bën atë një shembull të një ofruesi plotësisht të pa logjikshëm.

Ky shërbim është i popullarizuar për përdoruesit e Kodi sepse u lejon atyre që të shkarkojnë APK Android direkt në pajisjen e tyre. Ndërfaqja është gjithashtu miqësore me telekomandë për pajisjet Kodi që nuk kanë tastierë dhe miun.

Aplikacionet janë në dispozicion për Android, iOS, Windows dhe MacOS.

Pros:

 • Mban asnjë regjistër
 • Shpejtësi shumë të shpejtë
 • Përdorni deri në dhjetë pajisje njëkohësisht

Cons:

 • Nuk pranon bitcoin
 • Mos punoni vazhdimisht me Netflix

Rezultati ynë:

4 jashte 5

I MADH P PRR PRIVACI: IPVanish është një mundësi e mirë për përrua. Me shpejtësi të mirë, dhe 10 pajisje të lidhura të lejuara, IPVanish është i njohur për përdoruesit e përrallave dhe Kodi që duan të ndajnë një pajtim. Mos punoni me disa shërbime streaming si Netflix, Hulu dhe të tjerët. Garanci e kthimit të parave 7-ditore.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për IPVanish.

IPVanish KuponSAVE 60% në planin vjetor GAL DEALDiscount aplikuar automatikisht

5. PrivateVPN

PrivateVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.PrivateVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

PrivateVPN ka një zgjedhje më të vogël të vendndodhjeve të serverit në krahasim me ofruesit e tjerë të listës sonë. Por kjo nuk duhet ta zbrisë ofertën e saj në asnjë mënyrë. Në kohën e shkrimit, kompania ofron një garanci 30-ditore të kthimit të parave në të gjitha paketat.

Në nivel global, PrivateVPN ofron pak më shumë se 80 servera në 56 vende, me një server të vendosur në Australi. Ky ofrues është në gjendje të zhbllokojë shërbimet e njohura të transmetimit, duke përfshirë Netflix, BBC iPlayer, ITV Hub, dhe shumë më tepër. Shpejtësia e saj dhe renditja e intimitetit janë në të njëjtën kohë me ofruesit e tjerë të përmendur në artikull.

PrivateVPN përdor 256-bit encryption AES së bashku me fshehtësi të përsosur përpara në protokollin OpenVPN. Këto janë standarde udhëheqëse të industrisë. Ofrohet gjithashtu një ndërrues i vrasjeve në internet. Shërbimi nuk ruan asnjë regjistër të përdoruesit ose përfshihet në minierat e të dhënave të çfarëdo natyre dhe ofron vlerë mbresëlënëse për para.

Aplikacionet janë në dispozicion për Android, iOS, Windows dhe MacOS.

Pros:

 • Operon një rrjet që përfshin 57 vende
 • Mban asnjë regjistër çfarëdo
 • Pranon bitcoin
 • Punon me Netflix

Cons:

 • Nuk ka bisedë live 24/7
 • Rrjeti më i vogël i serverëve sesa ofruesit e tjerë në këtë listë

Rezultati ynë:

4.5 jashte 5

IDEAL P STR STREAMING: PrivateVPN ka serverë të shpejtë që e bëjnë atë ideal për transmetimin e Netflix, Amazon Prime Video dhe iPlayer të BBC. Garancia e kthimit të parave 30-ditore.

Këtu është shqyrtimi ynë i plotë i PrivateVPN.

Kontribut privatVPN KuponSpecial – kurseni 83% në planin 2 vjeçar GET DEALDiscount aplikuar automatikisht

6. Mburoja e pikave të nxehta

Mburoja e nxehtë

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android

Faqja e internetit: www.Hotspotshield.com

Garancia për kthimin e parave: 45 DITA

Mburoja e nxehtë është i lehtë në portofol, por nuk zvogëlohet në shërbimin e tij. Ajo ka mbledhur një rrjet të konsiderueshëm prej mbi 3000 serverash dhe mund të merrni një adresë IP nga një prej më shumë se 70 vendeve, përfshirë Australinë. Shërbimi është i shpejtë, i sigurt dhe i shkëlqyeshëm për zhbllokimin.

Nëse dëshironi të transmetoni, mund të përdorni Hotspot Shield për të hyrë në shërbimet tuaja të preferuara gjeo-kufizuese. Aplikacionet e përdorimit të thjeshtë e bëjnë të shpejtë dhe të thjeshtë kalimin midis serverëve, në mënyrë që të mund të zhbllokoni me lehtësi përmbajtje nga Australia ose nga të gjithë globin.

Ky shërbim përdor përdorimin e një mbrojtjeje të fortë të kriptimit në protokollin e vet pronësor, të quajtur Catapult Hydra. Ju gjithashtu merrni fshehtësi të përsosur përpara, mbrojtje kundër rrjedhjeve të DNS dhe një ndërprerës të vrasjeve të desktopit (për Windows). Adresat IP ruhen në formën e koduar ndërsa jeni lidhur, por ato janë fshirë sapo të mbarojë seanca. Asnjë informacion personalisht i identifikueshëm nuk ruhet përtej kësaj.

Aplikacionet janë në dispozicion për iOS, Android, Windows dhe MacOS.

Pros:

 • Lidhje të shpejta dhe të sigurta
 • E shkëlqyeshme për zhbllokimin
 • Përdorni deri në pesë pajisje njëherësh

Cons:

 • Mbështetja mund të jetë pak më e mirë
 • Asnjë mbështetje për ruterët ose Linux-in

Rezultati ynë:

4.5 jashte 5

ALTERNATIVI me kosto të ulët: Hotspot Shield është një mundësi solide me kosto të ulët. Ajo zhbllokon platformat më të njohura të transmetimit, krenohet me një rrjet të gjerë të serverëve të shpejtë dhe ka karakteristika të forta sigurie. Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh.

Hotspot Shield Coupon Marrëveshja Speciale – kurseni 75% në planin 3 vjeçar GET DEALDuke vlerësuar aplikuar automatikisht

7. Surfshark

SurfShark VPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Surfshark.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

Surfshark aktualisht ka më shumë se 800 servera në 50 vende, përfshirë disa në Australi dhe Zelandë. Ky VPN zhbllokon platformat kryesore të bllokuara nga rajoni si 7plus, 9Now dhe Netflix Australia pa asnjë problem, dhe shpejtësitë e tij janë mjaft të larta për transmetim pa vonesa. Në kontrast me shumicën e VPN-ve të tjera, Surfshark lejon një numër të pakufizuar të lidhjeve të njëkohshme.

Një nga gjërat më të mira në lidhje me këtë shërbim është angazhimi i saj i fortë ndaj privatësisë tuaj. Mban trafikun tënd të sigurt nga sytë prishës duke përdorur 256-bit kodimin AES, një ndërprerës vrasës dhe mbrojtje ndaj rrjedhjeve WebRTC, DNS dhe IPv6. Ekziston edhe një veçori që bllokon automatikisht reklamat dhe skanimet për malware. Surfshark nuk regjistron ndonjë informacion personalisht të identifikueshëm por nëse shqetësoheni për privatësinë, gjithmonë mund të paguani në cryptocurrency. Mbështetja 24/7 është në dispozicion përmes bisedës live.

Surfshark ka aplikacione për Linux, MacOS, Windows, Android dhe iOS. Mund të konfigurohet manualisht për të punuar me ruterët e rrjetit.

Pros:

 • Ideale për transmetimin e TV Australian jashtë vendit
 • Theks i madh në siguri
 • nuk mban shkrime

Cons:

 • Shpejtësitë e serverit mund të ndryshojnë pak
 • Ka një rrjet mjaft të vogël

LIDHJE TL PAVARUR: Filloni të zhbllokoni faqet e sigurta në të gjitha pajisjet tuaja. Surfshark vjen me një garanci 30-ditore të kthimit të parave.

Surfshark Coupon Marrëveshje speciale – kurseni 83% + 3 muaj MJETET FALASETDuke zbritur aplikuar automatikisht

A mund të përdor një VPN falas për të marrë një adresë IP Australiane?

Kur jeni duke kërkuar në internet në kërkimin e një shërbimi të përshtatshëm VPN, është e pashmangshme që të hasni në ton reklama për VPN falas. Këto shërbime janë joshëse sepse mund të regjistroheni pa një kartë krediti ose ndonjë angazhim afatgjatë. Sidoqoftë, zakonisht këtu përfundon joshja. Përvoja që shërbime të tilla ofrojnë nuk është e besueshme në rastin më të mirë dhe mund të jetë e çiltër ndërhyrëse.

VPN të lira ofrojnë një zgjedhje të vogël të serverëve, vendosin standarde të dobëta të kriptimit dhe mund të sjellin lidhjen tuaj nëse shumë përdorues përpiqen të regjistroheni. Disa VPN falas janë kapur duke vjedhur të dhënat e përdoruesve dhe duke i shitur ato tek reklamuesit. Ju mund të keni fat dhe të jeni në gjendje të lidheni me një server Australian por definitivisht nuk do të jetë pa probleme. Nëse qëllimi juaj është të transmetoni përmbajtje ose të keni qasje të sigurt në shërbimet financiare, atëherë po e vendosni veten në rrezik të madh duke zgjedhur një VPN falas.

Një VPN falas duhet të ngre vetullat sepse patjetër që përfshihet një kapje. Ata po përpiqen të ju përfitojnë disi; kjo mund të shfaqet në reklama popup-shkaktuese të migrenës ose ndërprerje të shpeshta në shërbim, në mënyrë që t’ju bindë që të azhurnoni në një version premium të shërbimit.

Ne nuk besojmë se ofruesit e tillë ia vlen telashet e jashtëzakonshme, të cilat në mënyrë të pashmangshme do t’i bësh vetes. Shtë më mirë të zgjidhni një prej VPN me reputacion të paguar të rekomanduar në listën tonë.

Unë kam vendosur një VPN. Farë të bëj më pas?

Ne ju inkurajojmë të lexoni rishikimet e përdoruesve për secilin shërbim VPN para se të vendoseni te një ofrues. Sapo të bëhet kjo, gjithçka që duhet të bëni është të regjistroheni me informacionin e kartës tuaj të kreditit (një mënyrë e thjeshtë është të klikoni në lidhjet poshtë çdo mini-vlerësimi). Ju duhet të merrni një email konfirmimi me informacionin tuaj të hyrjes dhe lidhjet me aplikacionet përkatëse. Vazhdoni të shkarkoni ato direkt nga faqja e internetit ose dyqani përkatës i aplikacioneve. Rinisni pajisjen tuaj pasi të keni përfunduar instalimi.

Pasi të jenë vërtetuar me sukses informacionet tuaja të hyrjes, shërbimi VPN duhet t’ju pingulojë për një listë të vendndodhjeve të disponueshme të serverit. Shfletoni nëpër ta derisa të gjeni një mundësi për Australinë. Disa ofrues ju lejojnë të zgjidhni një server të bazuar vetëm në vend, ndërsa të tjerët ju lejojnë të zgjidhni sipas qytetit.

Një lidhje e suksesshme normalisht tregohet nga një ikonë e gjelbër në shiritin tuaj të detyrave ose një simbol VPN në krye të ekranit tuaj të smartphone. Tani lidhja juaj do të jetë anonime dhe e sigurt dhe do të kërkoni në internet me një adresë IP Australiane.

Pse më duhet një adresë IP nga Australia?

Organi i avokimit Freedom House thotë se peizazhi i internetit në Australi është “falas”, duke theksuar se “Australianët zakonisht gëzojnë qasje të përballueshme, me cilësi të lartë në internet dhe media të tjera dixhitale.”

Qasja në internet me brez të gjerë është një e drejtë themelore e njeriut nën të. Qeveria nuk censuron përmbajtjen dhe përgjithësisht u lejon qytetarëve të drejtën e fjalës së lirë për sa kohë që nuk bie në kategorinë e shpifjes.

Sidoqoftë, torrentimi i materialit të mbrojtur nga të drejtat e autorit konsiderohet i paligjshëm në vend. Rregulli zbatohet rrallë por është më mirë të jesh i kujdesshëm dhe i sigurt. Në vitin 2016, një gjykatë federale në Australi urdhëroi ISP-të që të bllokonin faqet e gjurmuesve BitTorrent

Një adresë IP nga Australia mund të ndihmojë nëse dëshironi të përdorni internetin falas dhe të hapur. Normalisht, kjo nuk është e disponueshme për qytetarët e vendeve si Irani, Kina, Rusia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, ku shteti dikton se në çfarë përmbajtje mund të hyjnë qytetarët.

Australianët që udhëtojnë jashtë vendit do ta shohin të dobishëm për të marrë një adresë IP nga shtëpia. Kjo ndihmon në përdorimin e përmbajtjeve nga burime të tilla si Foxtel, 7plus, Netflix Australian, ABC dhe SBS. Mund të përdorni gjithashtu përmbajtje të tjera të shkëlqyera nga e gjithë bota, përfshirë Netflix të SH.B.A.-së, iPlayer të BBC-së dhe Sky Go. Nëse jeni duke kërkuar të përdorni një VPN ndërsa jeni aktualisht banor në Australi, atëherë lexoni udhëzuesin tonë të hollësishëm për këtë temë.

Comparitech nuk inkurajon përdorimin e një VPN për të transmetuar përmbajtje në mënyrë të paligjshme. Ju lutemi këshillohuni me ligjet lokale përpara se të vendosni të filloni këtë rrugë. Nëse keni ndonjë pyetje, atëherë është më mirë të bisedoni me një avokat në vendin tuaj të banimit.

Përdorimi i një serveri DNS në Australi

Adresa juaj e IP është vetëm një metodë që përdor faqet e internetit për të përcaktuar vendndodhjen tuaj fizike. DNS, ose Domain Name System, funksionon si një regjistër hibrid ku emrat e uebit (domenet) verifikohen me adresat IP. Kur përpiqeni të përdorni një përmbajtje që është e kufizuar në një vend ose rajon të caktuar, uebfaqja ose aplikacioni në fjalë do të kontrollojë nga e ka origjinën kërkesa DNS. Nëse ka një mospërputhje midis adresës suaj të IP dhe kërkesës DNS, faqja e internetit do t’ju bllokojë. Prandaj, është e rëndësishme që të dy ata të shfaqen nga i njëjti vend.

Disa nga VPN-të e rekomanduara në këtë artikull ofrojnë mbrojtje nga rrjedhja DNS. Të gjithë ata përfshijnë një produkt të fortë, kështu që kërkesat tuaja DNS gjithashtu do të drejtohen përmes të njëjtit tunel të koduar kur lidheni me një server VPN. Këta ofrues operojnë serverët e tyre privatë DNS, kështu që ISP-ja juaj nuk mund të përdorë aktivitetin tuaj në internet duke monitoruar thjesht kërkesat e DNS.

Disa shërbime falas VPN do të dërgojnë kërkesat tuaja DNS përmes tunelit të koduar, por më pas përdorni një shërbim publik DNS nga ana tjetër. Kjo mund të interpretohet si një pushtim i mundshëm i intimitetit.

Shtë e mundur të konfiguroni manualisht serverët DNS në shumicën e pajisjeve. OpenNIC mund të bëjë hile për ju; ofron servera DNS falas në vende të veçanta.

Cilat janë metodat e tjera për të marrë një adresë IP Australiane?

Përvec VPN-ve të paguara, ekziston një mundësi e shkarkimit të shfletuesit Tor. Shtë një produkt i projektit Tor, i cili synon të rrisë përpjekjet globale kundër mbikëqyrjes dhe ndërhyrjes në rrjet.

Shfletuesi Tor është i lirë për ta shkarkuar dhe përdorur. Eredshtë punuar me përpikëri dhe përfshin standarde të sofistikuara të kriptimit dhe anonimitetit. Shtë i popullarizuar me njerëz të tillë si gazetarë, aktivistë të të drejtave të njeriut dhe njoftues për informatat pasi i mban të fshehura në internet.

Por Tor nuk është një mundësi e shkëlqyeshme nëse doni të transmetoni video HD ose të përfshiheni në marrëdhënie financiare në internet. Zakonisht, shpejtësitë do të jenë jashtëzakonisht të mahnitura, e cila nuk është ideale për të parë Anatominë Grays. Mund të zgjidhni akoma të merrni një adresë IP Australiane me Tor nëse dëshironi dhe ky udhëzues do ta shembë atë në më shumë detaje.

Një mundësi e dytë është të angazhoni një server pa proxy. Sidoqoftë, këto janë të ngjashme me VPN të lira pasi ato funksionojnë me kapele të të dhënave, një përzgjedhje të vogël vendndodhjesh dhe politikash me hije të intimitetit. Plus, shumica e ofruesve të transmetimit si Netflix kanë filluar të bllokojnë proxies dhe ka një shans të lartë që ata të mos funksionojnë ashtu siç dëshironi ata gjithsesi. Në të njëjtën kohë, serverët me prokurë nuk e shifrojnë trafikun tuaj ashtu si bën një VPN. Pra, nëse përpiqeni të përdorni shërbime bankare duke përdorur këtë metodë, ju po e lini veten të ndjeshëm ndaj hakerave.

Shiko gjithashtu: Si të shikoni 9Now jashtë vendit me një VPN

“Australia Grunge Flag” nga Nicolas Raymond licencuar me CC BY-SA 2.0

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map