Si të merrni një adresë IP për Malajzinë në vitin 2020

Si të merrni një adresë IP për Malajzinë


Një VPN siguron një mënyrë të thjeshtë për të marrë një adresë IP të Malajzisë. Ne do t’ju tregojmë se si.

Pra, çfarë është një VPN? Epo, një VPN ose “Virtual Private Network” është një shërbim që kodon trafikun tuaj të internetit, duke e ridrejtuar atë përmes një serveri VPN. Duke vepruar kështu, VPN fsheh adresën dhe vendndodhjen tuaj të vërtetë, duke mbrojtur privatësinë tuaj nga ofruesi i shërbimit tuaj të internetit (ISP), qeveria dhe snoopers. Kjo do të thotë që ju mund të lidheni me serverat në të gjithë botën dhe të shfletoni sikur të ishit në ato vende.

Pjesa më e madhe e përmbajtjes së sotme në internet është e kufizuar nga gjeografia. Duke u lidhur me një server në Malajzi, ju mund të zhbllokoni faqet e internetit dhe shërbimet e Malajzisë me kufizime gjeo-kufitare, qoftë banka juaj në internet apo faqja juaj e preferuar e lajmeve. Do të keni mundësi të transmetoni kanale televizive nga Malajzia dhe të zhbllokoni shërbimet e transmetimit si psh Iflix dhe Tonton për të parë shfaqje TV dhe filma në Malajzi. Me pak fjalë, një VPN ju lejon të keni më shumë përmbajtje në internet dhe të keni siguri më të madhe në internet.

Si të merrni një adresë IP për Malajzinë

VPN-të janë relativisht të lehta për tu vendosur, kështu që mos u shqetësoni nëse nuk e keni përdorur më parë.

Këtu janë hapat që duhet të ndiqni në mënyrë që të merrni një adresë IP për Malajzinë:

 1. Zgjidhni një VPN me serverë në Malajzi – ne rekomandojmë veçanërisht ExpressVPN.
 2. Shkarkoni aplikacionin përkatës ose shtrirjen e shfletuesit.
 3. Hapni aplikacionin VPN ose shtesën e shfletuesit dhe lidheni me një server në Malajzi.
 4. Provo të lidhesh me përmbajtjen e kufizuar gjeo-malore në Malajzi. Tani duhet të zhbllokohet.
 5. Shijoni një akses të pakufizuar në faqet e internetit dhe shërbimet e Malajzisë!

Këshillë: SI T TO BNI NJ V VPN P PAR T PAVARUR: Nëse keni nevojë për një VPN për një periudhë të shkurtër kohe, është në interesin tuaj më të mirë të përfitoni nga ExpressVPN 30 ditë garanci për kthimin e parave. Do të duhet të bëni një pagesë parakohshme, por pagesa do të kthehet nëse kërkohet brenda 30 ditëve të para. Ka një politikë ‘pa pyetje’ në vend, duke e bërë atë një mundësi pa rrezik.

VPN ndryshojnë në shumë mënyra të ndryshme siç janë madhësia e rrjetit të tyre, shpejtësia e serverëve të tyre dhe niveli i sigurisë. Kjo e bën zgjedhjen e një VPN disi sfiduese dhe kërkon shumë kohë. Kjo është arsyeja pse ne kemi kryer hulumtime në mënyrë që të gjejmë VPN më të mirë për të marrë një adresë IP për Malajzinë.

Ndërsa shqyrtojmë opsionet e ndryshme në thellësi në këtë artikull, këtu është një përmbledhje e shkurtër e VPN-të më të mira për të marrë një adresë IP për Malajzinë:

 1. ExpressVPN: Zgjedhja jonë kryesore për të marrë një adresë IP Malajziane. Shpejtësi të lartë, serverë të besueshëm në Malajzi dhe zhbllokon Netflix, Iflix dhe Tonton. Karakteristika të forta sigurie dhe mbështetje bisede live 24/7.
 2. NordVPN: Mundësia më e mirë e buxhetit. Rrjet i madh i serverëve të shpejtë në Malajzi dhe në mbarë botën. Zhbllokon pjesën më të madhe të përmbajtjes gjeo-kufizuar përfshirë Netflix, Iflix dhe Tonton. Shumë i sigurt me opsionin e serverave specialiteti.
 3. Cyberghost: 10 servera në Malajzi. Shërbim i shpejtë dhe i sigurt me një politikë pa shkrime. Përdorni njëkohësisht deri në 7 pajisje.
 4. IPVanish: Shërbim i shpejtë VPN me serverë në Malajzi. Lejon deri në 10 lidhje të njëkohshme dhe të siguruar me kriptim.
 5. PrivateVPN: Serverë të shpejtë në Malajzi për transmetimin e Netflix, Iflix dhe më shumë. Aplikacione miqësore për përdoruesit dhe regjistrim dhe pagesa anonime.

Shërbimet VPN janë të pranishme në një numër të madh nëpër internet. Por kjo nuk do të thotë se të gjithë ofrojnë të njëjtin nivel shërbimi.

Për t’u konsideruar, VPN-të duhej të plotësonin kriteret e mëposhtme:

 • Serverë të shpejtë dhe të besueshëm në Malajzi
 • Rrjeti i serverëve në të gjithë botën
 • Zhbllokoni përmbajtjen e kufizuar me gjeo të tilla si Netflix
 • Karakteristikat e forta të sigurisë përfshirë kriptimin
 • Një politikë pa logs për të mbrojtur privatësinë tuaj
 • Mbështetja e klientit me një veçori të bisedës live
 • Aplikacione miqësore për përdoruesit për platforma të shumta

VPN më të mirë për të marrë një adresë IP për Malajzia

Bazuar në kriteret tona këto janë VPN-të më të mira për marrjen e një adrese IP Malajziane.

1. ExpressVPN

ExpressVPNJanar 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

ExpressVPN kombinon shpejtësinë mbresëlënëse me sigurinë e fortë, duke e bërë atë zgjedhjen tonë të lartë për një adresë IP të Malajzisë. ExpressVPN ka më shumë se 3000 servera në 94 vende që është një nga rrjetet më të mëdha VPN përreth. Në gjendje të zhbllokojë gjithçka nga Netflix dhe Amazon Prime Video tek Iflix dhe Tonton, ExpressVPN është VPN e përsosur për transmetim. Gjerësia e pakufizuar e bandës pa asnjë goditje siguron shpejtësi të shpejtë, të qëndrueshme pa absolutisht asnjë buffering ose vonesë.

Një tjetër gjë që veçanërisht na pëlqen në lidhje me ExpressVPN është gamë e gjerë e aplikacioneve dhe shtesave të shfletuesve që ofrohen. Këto janë veçanërisht të lehta për t’u lundruar ndërsa lidheni me një server ose rregulloni preferencat tuaja nuk mund të jenë më të thjeshta. Përkundër natyrës miqësore të këtij VPN, ekziston një mbështetje e shkëlqyeshme për biseda live 24/7 nëse ju nevojitet. Në të vërtetë, nëse keni dyshime në lidhje me këtë shërbim, gjithmonë mund ta provoni pa rrezik pasi përfshin një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

E fundit, ExpressVPN është shumë e sigurt. Kjo sepse përdor 256-bit encryption AES për të mbrojtur të dhënat tuaja. Duke ofruar mbrojtje për rrjedhje nga DNS dhe lPv6, ExpressVPN gjithashtu përmban një ndërprerës vrasës dhe tunele të ndarë. ExpressVPN nuk mban asnjë regjistër identifikues të përdoruesve të tij dhe është i vendosur në Ishujt e Virgjër të Britanisë ku nuk i nënshtrohet ligjeve për ruajtjen e të dhënave.

Aplikacionet ExpressVPN janë në dispozicion për sa vijon: Windows, Mac, Android, iOS, Linux dhe ruterat. Zgjatjet e shfletuesit Chrome dhe Firefox janë gjithashtu të disponueshme.

Pros:

 • Servers në 94 vende, përfshirë Malajzinë
 • Zhbllokon përmbajtjen më të kufizuar me gjeo
 • Shpejtësi të shpejtë dhe të qëndrueshme për transmetimin
 • Gama e gjerë e aplikacioneve miqësore me përdoruesit dhe zgjerimet e shfletuesit
 • Mbështetje 24/7 e klientit përmes bisedës live
 • Karakteristika të forta sigurie përfshirë një ndërprerës vrasjeje

Cons:

 • Pak më e shtrenjtë se VPN-të e tjera në këtë listë

VPN më e mirë për Malajzinë: ExpressVPN është zgjedhja jonë kryesore. Shtë i shpejtë, i besueshëm dhe shumë i sigurt. Servers në 94 vende, përfshirë Malajzinë. Zhbllokon Netflix, Inflix, Tonton dhe më shumë. Një garanci 30-ditore për kthimin e parave do të thotë që ju mund të provoni ExpressVPN pa rrezik.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN.

ExpressVPN KuponKërkesa Speciale – merrni 3 muaj shtesë DEALKuponi shtesë që aplikohet automatikisht

2. NordVPN

NordVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.NordVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

NordVPN ka gjashtë servera në Malajzi dhe një 5000 mbresëlënës mbresëlënës globalisht. Me serverë në 61 vende, ju do të jeni në gjendje të zhbllokoni të gjitha llojet e përmbajtjeve gjeo-kufizuar. Veçanërisht, NordVPN punon me Netflix, Amazon Prime Video dhe iPlayer të BBC-së, si dhe shërbime të transmetimit të Malajzisë si Iflix dhe Tonton. Shpejtësitë për shfletim dhe transmetim janë shumë të mira dhe fakti që ka kaq shumë serverë do të thotë që pothuajse gjithmonë do të gjesh një që i përshtatet nevojave tuaja.

Duke lëvizur për të lehtësuar përdorimin, aplikacionet e NordVPN janë shumë të arritshme. Nëse ndodh që të hasni ndonjë problem, NordVPN ofron mbështetje për biseda të drejtpërdrejta 24/7, për të cilën kemi gjetur shumë të shpejtë dhe efikas. NordVPN përdor 256-bit encryption AES dhe siguron mbrojtje nga rrjedhjet e DNS. Përveç një veçori të ndërprerë vrasës, servera të ndryshëm specialiteti përfshijnë serverë të hutuar, VPN të dyfishtë dhe IP të përkushtuar. NordVPN është me seli në Panama dhe nuk ka një politikë log.

NordVPN ofron aplikacione për Windows, Mac, Android, iOS, Linux dhe Android TV. Zgjatjet e shfletuesit janë në dispozicion për Chrome dhe Firefox.

Pros:

 • Rrjet i madh me 5,000+ serverë
 • Shpejtësi të shpejtë për shfletim dhe transmetim
 • Zhbllokon Netflix, Iflix, Tonton dhe më shumë
 • Aplikacione të aksesueshme dhe shtesa të shfletuesit
 • Sigurt me opsionin e serverave specialiteti

Cons:

 • Asnjë aplikacion për ruterat

MIMI KOMBTAR: NordVPN ka një rrjet prej mbi 5,000 serverash, disa prej të cilëve janë në Malajzi. Zhbllokon Netflix, Amazon Prime Video dhe Iflix ndër të tjera. Siguri e përgjithshme e përgjithshme me një politikë pa shkrime. Përfshinë një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë në NordVPN.

Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

3. CyberGhost

Cyberghost

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Cyberghost.com

Garancia për kthimin e parave: 45 DITA

Cyberghost ka rreth 3.500 serverë në 60 vende. Po aq mbresëlënëse, CyberGhost ka më shumë serverë në Malajzi sesa shumica e VPN-ve në treg me gjithsej 10. Përveç të qenit i shpejtë, serverët e CyberGhost janë konsistent, gjë që e bën transmetimin pa stres me pak ose pa buffering ose vonesë. Me CyberGhost, ju do të jeni në gjendje të zhbllokoni shërbimet e transmetimit përfshirë Netflix SH.B.A. dhe Amazon Prime Video. Ne mendojmë se kjo VPN ofron vlerë të mirë, veçanërisht duke marrë parasysh që mund ta përdorni njëkohësisht deri në shtatë pajisje.

Vlen të përmendet se CyberGhost ka zgjeruar gamën e saj të aplikacioneve dhe shtesave të shfletuesve, të gjitha janë të këndshme dhe të thjeshta për t’u përdorur. Ashtu si me të gjitha VPN-të shumë më të mira, CyberGhost ofron mbështetje të klientit me një veçori bisede live në dispozicion 24/7. Ky është një nga VPN-të më të sigurta që mund të përdorni falë përdorimit të 256-bit encryption AES, mbrojtjes së rrjedhjeve DNS dhe ndërprerës automatik vrasës. Me qendër në Rumani, CyberGhost ka një politikë të rreptë pa log, duke mbrojtur privatësinë tuaj.

Aplikacionet CyberGhost janë në dispozicion për Windows, Android, Mac dhe iOS si dhe Android TV dhe Amazon Fire Stick. Zgjatjet e shfletuesit Chrome dhe Firefox janë ofruar edhe pse Linux dhe ruterët kërkojnë konfigurim manual.

Pros:

 • 10 servera në Malajzi dhe mbi 3.500 në të gjithë botën
 • Përdorni deri në 7 pajisje njëkohësisht
 • Aplikacione të dizajnuara mirë dhe shtesat e shfletuesit
 • Mbështetje e shpejtë dhe miqësore 24/7 chat live
 • Shumë e sigurt me kriptim dhe një politikë pa shkrime

Cons:

 • Asnjë aplikacion për Linux ose ruter
 • Jo gjithmonë zhbllokon disa shërbime të njohura të transmetimit

10 SH SERVRBIMET N M Malajzi: CyberGhost ka 10 servera në Malajzi dhe mijëra në të gjithë botën. 24/7 mbështetje live chat dhe të sigurt me kodimin dhe pa politikë logs. Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për CyberGhost.

Kuponi CyberGhost VITI I RI SPECIALE: KUJDES 80% në planet 3-vjeçare + 2 muaj falasGJYQIMI me zbritje VETIT aplikohet automatikisht

4. IPVanish

IPVanish

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.IPVanish.com

Garancia për kthimin e parave: 7 DITE

IPVanish është një VPN me qendër në SHBA që ka rreth 1100 serverë në të gjithë botën në 60 vende, përfshirë Malajzinë. I lansuar në vitin 2012, IPVanish është një mundësi e besueshme falë shpejtësisë dhe sigurisë që ofron. Në testimin tonë, gjetëm shpejtësi të jenë më se të mjaftueshme për transmetim. Në të vërtetë, IPVanish është në gjendje të zhbllokojë shërbimet e njohura të streaming në Malajzi, si dhe pëlqimet e iPlayer të BBC-së dhe Amazon Prime Video.

IPVanish ka mbështetje të shpejtë dhe miqësore ndaj klientit e cila është në dispozicion 24/7 përmes bisedës live. Ju mund të përdorni IPVanish në deri në 10 pajisje në të njëjtën kohë, që është një tjetër plus i madh pasi shumica e VPN lejojnë vetëm deri në gjashtë. Në përgjithësi, niveli i sigurisë së ofruar nga IPVanish është mbresëlënëse. Ka një politikë pa log dhe përdor 256-bit encryption AES. Ekziston gjithashtu mbrojtje nga rrjedhjet e DNS si dhe një ndërprerës që parandalon rrjedhjen e të dhënave tuaja nëse lidhja VPN do të bjerë për ndonjë arsye.

IPVanish është në dispozicion në Windows, Android, Mac, iOS dhe Amazon Fire TV. Linux dhe ruterët kërkojnë konfigurimin manual.

Pros:

 • Shërbim i shpejtë dhe i besueshëm
 • Deri në 10 lidhje të njëkohshme
 • Mbështetje chat live në dispozicion 24/7
 • Sigurt me encryption dhe një politikë pa logs

Cons:

 • Asnjë mundësi për të paguar në Bitcoin / cryptocurrency
 • Me seli në SH.B.A.

10 LIDHJET SIMULTANE: IPVanish ka serverë të shpejtë në Malajzi dhe lejon deri në 10 lidhje të njëkohshme. Megjithëse është e sigurt, ajo është me seli në SH.B.A. Garanci 7-ditore e kthimit të parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për IPVanish.

IPVanish KuponSAVE 60% në planin vjetor GAL DEALDiscount aplikuar automatikisht

5. PrivateVPN

PrivateVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.PrivateVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

PrivateVPN është një nga VPN-të më të shpejta në treg sot, duke e bërë atë ideal për të transmetuar shfaqjet dhe filmat tuaj të preferuar nga Malajzia. Ndërsa është një shërbim më i vogël VPN me rreth 100 server, këta janë të vendosur në 59 vende. Kjo do të thotë që nuk ka gjasa të keni probleme kur bëhet fjalë për zhbllokimin e përmbajtjes së kufizuar nga gjeo. Testimi ynë i PrivateVPN me shërbime streaming si Netflix ishte pozitiv me absolutisht asnjë çështje të vonesës ose buffering.

Pavarësisht nëse është hera e parë që përdorni një VPN ose jeni një përdorues më me përvojë VPN, do të vlerësoni aplikacionet PrivateVPN. Të dizajnuara mirë dhe të lehtë për të lundruar, ato ofrojnë menu të thjeshtë dhe të avancuar. Me seli në Suedi, PrivateVPN deklaron se ka një politikë zero të prerjeve të të dhënave. Cfare ka me shume, madje mund të regjistroheni në PrivateVPN në mënyrë anonime dhe të paguani në Bitcoin. Masat mbrojtëse të mëtejshme përfshijnë encryption 256-bit AES, mbrojtje rrjedhje DNS dhe një ndërprerës vrasës.

Aplikacionet PrivateVPN janë në dispozicion për Windows, Mac, Android dhe iOS. Vendosja manuale është e nevojshme kur bëhet fjalë për Linux dhe ruterat.

Pros:

 • Serverë me shpejtësi të lartë për transmetim
 • Zhbllokon Netflix, Iflix dhe më shumë
 • Aplikacionet janë të lehta për t’u përdorur për fillestarët
 • Regjistrimi dhe pagesa anonime

Cons:

 • Pak aplikacione dhe asnjë shtesë të shfletuesit
 • Rrjet relativisht i vogël i serverëve

STREAMING I SHPEJT HIGHS S HIGH LART: PrivateVPN është një VPN me shpejtësi të lartë për transmetimin e Netflix, Iflix dhe Tonton. Lehtë për t’u përdorur dhe e sigurt por me një rrjet të vogël të serverëve. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë PrivateVPN.

Kontribut privatVPN KuponSpecial – kurseni 83% në planin 2 vjeçar GET DEALDiscount aplikuar automatikisht

A janë legal VPN në Malajzi?

Po, VPN-të janë të ligjshme në Malajzi. Ne veçanërisht inkurajojmë përdorimin e një VPN në Malajzi për shkak të pranisë së censurimit në internet në vend. Duke përdorur një VPN, ju mund të zhbllokoni përmbajtjen e kufizuar me gjeo dhe të mbroni intimitetin tuaj nga ISP dhe qeveria juaj.

Pse më duhet një adresë IP për Malajzinë?

Një adresë IP për Malajzinë ju lejon të zhbllokoni uebfaqet dhe shërbimet me kufizime gjeo-kufitare nga Malajzia, pavarësisht nga vendndodhja juaj. Më shumë se kjo, një VPN me një rrjet të madh të serverëve ju lejon të përdorni përmbajtje të bllokuar nga vendet në të gjithë botën. Për shembull, një VPN me serverë në SHBA mund t’ju lejojë të zhbllokoni shërbimet e transmetimit të tilla si Netflix dhe Amazon Prime Video.

Nëse jetoni në Malajzi ose jeni atje me pushime ose për punë, një adresë IP për Malajzia përmes një VPN mund të mbrojë privatësinë tuaj. Sipas Freedom House, Liria e internetit e Malajzisë është vetëm “Pjesërisht e Lirë” dhe pësoi një rënie të vogël në vitin 2018. Në veçanti, prezantimi i Aktit Fake News të vitit 2018 i cili pa përdoruesit e internetit të arrestuar dhe ndjekur penalisht për fjalimin në internet. Duke mbuluar ndonjë gjë nga lajmet tek imazhet dhe regjistrimet, Akti Fake News e bën një ofendim edhe të posedosh lajme që janë plotësisht ose pjesërisht të rreme.

Në vitin 2017, u raportua që Komisioni i Komunikimeve dhe Multimedia i Malajzisë (MCMC) kishte bllokuan mbi 5,000 faqe interneti. Ndërsa shumica e këtyre ishin të lidhura me pornografi, bixhoz dhe pirateri, të tjerët ishin uebfaqe lajmesh përfshirë Kronikë e Malajzisë dhe Insajderi i Malajzisë. Një censurë e tillë madje është shtrirë në faqet e internetit ndërkombëtare, përfshirë platformën e botimit në internet Medium dhe botimin Asia Sentinel në janar 2016. Ndërsa disa prej këtyre kufizimeve janë hequr që atëherë, një VPN siguron që të mund të hyni në site të tilla në çdo kohë.

Si mund ta shikoj TV Malajzinë jashtë vendit me një VPN?

Nëse ju mungojnë shfaqjet tuaja të preferuara televizive nga Malajzia, VPN-të më të mira për Malajzinë me siguri mund të ndihmojnë. Duke u lidhur me një server në Malajzi, ju do të jeni në gjendje të shikoni kanale televizive Malajzia kudo në botë. Kjo përfshin përmbajtje nga kanalet tokësore të tilla si TV3. Cfare ka me shume, ju do të jeni në gjendje të transmetoni shërbime të njohura të transmetimit në Malajzi, përfshirë Iflix dhe Tonton.

Për ta bërë këtë, thjesht duhet të lidheni me një server VPN në Malajzi. Ju mund të duhet gjithashtu të pastroni cookies e shfletuesit tuaj në mënyrë që faqja e internetit ose shërbimi në fjalë të harrojë adresën tuaj të vërtetë IP. Duke u zhvendosur në serverë në vende të tjera të tilla si SH.B.A. ose MB, do të keni mundësinë të zhbllokoni shërbimet e transmetimit përfshirë Netflix, BBC iPlayer, Amazon Prime Video dhe ESPN.

A mund të përdor një VPN falas për të marrë një adresë IP për në Malajzi?

Fatkeqësisht, jo shumë VPN të lira kanë serverë në Malajzi. Për më tepër, ato që priren të jenë me cilësi mjaft të dobët. Arsyeja për këtë është se VPN falas kanë shumë përdorues, por nuk kanë shumë serverë. Transmetimi i filmave dhe shfaqjeve televizive në Malajzi mund të jetë i vështirë me shumë buffering dhe vonesa. Cfare ka me shume, përvoja jonë me VPN falas na ka mësuar që ata shpesh nuk mund të zhbllokojnë përmbajtje të caktuar të kufizuara gjeo-të tilla si Netflix dhe Iflix.

Ndërsa shumë njerëz përdorin VPN falas për të zhbllokuar përmbajtjen e kufizuar, disa njerëz përdorin VPN në një përpjekje për të qëndruar më të sigurt në internet. VPN-të e lirë janë rrallë të sigurta për t’u përdorur pasi atyre shpesh u mungon kriptimi i sigurt dhe veçoritë si psh. Këto karakteristika janë veçanërisht të rëndësishme për ata që duan të përdorin një VPN për përrua.

Akoma me keq, disa VPN të lira me vetëdije shkelin privatësinë tuaj duke shitur të dhënat tuaja dhe aktivitetin online në ofertuesin më të lartë. Thjesht, disa VPN falas mund t’i afrohen cilësisë së VPN-ve më të paguara.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map