Si të merrni një adresë IP të SH.B.A.-së në 5 hapa të thjeshtë (akoma funksionon në vitin 2020)

Si të merrni një adresë IP të SH.B.A.


Mënyra më e lehtë dhe më efikase për të marrë një adresë IP të SH.B.A. është të regjistroheni për një ofrues të përshtatshëm VPN. Në këtë artikull, ne do t’ju mësojmë se si të merrni një adresë IP Amerikane për të hyrë në përmbajtje dhe shërbime të disponueshme vetëm në SH.B.A. Kjo metodë funksionon për pajisjet më të njohura përfshirë PC-të e desktopit Mac dhe Windows, smartphone dhe tableta Android, iPhone dhe iPad, iPhone Fire Stick dhe TV Fire, plus shumë më tepër.

Si të merrni një adresë IP të SH.B.A.

Marrja e një adrese IP të SHBA është e lehtë, thjesht ndiqni këto hapa:

 1. Regjistrohuni për një rrjet Virtual Private (VPN). Rekomandojmë ExpressVPN.
 2. Regjistrohuni për shërbimin dhe shkarkoni programin ose aplikacionin VPN
 3. Pastroni cookies dhe rivendosni pajisjen tuaj për të hequr identifikuesit e vjetër të vendndodhjes
 4. Hyni në ofruesin tuaj VPN dhe lidheni me një server në SH.B.A.
 5. Qasuni në faqen tuaj në SHBA si zakonisht do ta bëni

Si të merrni një VPN falas për 30 ditë

Nëse thjesht keni nevojë për qasje për një kohë të shkurtër, për shembull për një udhëtim jashtë vendit, mund të përdorni pa pagesë VPN-në tonë të rangut më të lartë. Nëse regjistroheni për ExpressVPN këtu, kjo lidhje përfshin një garanci të kthimit të parave 30 ditë. Do të duhet të paguani për pajtimin, megjithatë, mund të përdorni VPN deri në 30 ditë dhe të anuloni për një rimbursim të plotë. Policyshtë një politikë e anulimit ‘pa quibbles’ dhe ne ende nuk kemi dëgjuar për këtë që nuk po nderohet.

Pse të merrni një adresë IP amerikane?

Njerëzit mund të dëshirojnë të marrin një adresë IP të SH.B.A.-së për disa arsye. Banorët amerikanë që udhëtojnë jashtë vendit mund ta përdorin atë për të parë shërbime të kufizuara gjeo-kufizuese si Netflix ose Hulu. Netflix kufizon katalogun e tij në varësi të vendit nga ku keni hyrë, kështu që është një zgjedhje e mirë nëse dëshironi të merrni gamën e plotë të filmave dhe shfaqjeve televizive. Kjo është e ngjashme me mënyrën se si funksionojnë HBO GO dhe Vudu, kështu që një VPN është një mjet i mirë për ata gjithashtu.

Të tjerët mund të duan të mbajnë kontakte me sporte të drejtpërdrejta, si Major League Baseball (MLB), Shoqata Kombëtare e Basketbollit (NBA), ose National League League (NFL) duke transmetuar ESPN.

Me një adresë IP të SH.B.A.-së, gjithashtu mund të keni akses në bankingun në internet dhe shërbime të tjera që bllokojnë përdoruesit jo-SH.B.A..

Cila është VPN më e mirë për të marrë një adresë IP të SHBA?

Në këtë pjesë, ne do t’ju marr me listën tonë të asaj që ne mendojmë se janë VPN-të më të mira që do t’ju japin një lidhje të shpejtë dhe të qëndrueshme me një server amerikan.

Do të mbulojmë në detaje VPN-të më të mira për të marrë një adresë IP të SH.B.A.-së. Nëse nuk doni të lexoni të gjithë artikullin këtu është lista jonë përmbledhëse nga 7 VPN më të mira për të marrë një IP të SH.B.A.-së:

 1. ExpressVPN Zgjedhja jonë # 1! Dhjetra servera super të shpejtë në vende të ndryshme në të gjithë SHBA. Zhbllokon pothuajse të gjithë përmbajtjen që transmeton jashtë vendit. Përfshin garanci 30-ditore për kthimin e parave.
 2. Cyberghost Ofruesi më i mirë i buxhetit me qindra servera në SH.B.A. Aplikimet janë të lehta për tu instaluar dhe përdorur.
 3. NordVPN Mirë i gjithanshëm me qindra serverë të pikturuar në të gjithë SHBA. Shpejtësitë janë të mira për transmetim dhe aplikacionet janë të sigurta.
 4. IPVanish Preferuar nga përdoruesit e Kodi për ndërfaqen e tyre e cila funksionon mirë me telekomandat. Serverë të shpejtë.
 5. VyprVPN Ofrues i besueshëm me serverë të sigurt dhe privatë që veprojnë në SH.B.A. Opsione më të lira në këtë listë.
 6. Surfshark Asnjë kufi në numrin e pajisjeve që mund të lidheni në një llogari, e bën këtë ofrues të shkëlqyeshëm për familjet.
 7. Mburoja e nxehtë Lidhje dhe servera me shpejtësi të lartë në 27 qytete të SH.B.A. Aplikacione të lehtë për t’u përdorur dhe aftësi e fortë zhbllokimi.

Kriteret për zgjedhjen e VPN-ve më të mira për të marrë një adresë IP për SH.B.A.

 • Gama e madhe e lokacioneve të serverëve në SH.B.A.
 • Shpejtësia dhe qëndrueshmëria e lidhjes
 • Protokollet e kriptimit të ngurtë kështu që vendndodhja juaj mbetet e fshehur
 • Lehtësinë e përdorimit
 • Aplikacione për Android, iOS, Windows dhe MacOS

Pa ado më tej, këtu janë përmbledhur VPN-të më të mira për adresat IP të SH.B.A.-së:

1. ExpressVPN

ExpressVPNJanar 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

ExpressVPN është një shërbim i patëmetë VPN që është i thjeshtë për tu vendosur dhe vjen me një dizajn të thjeshtë. Shërbimi paketon një grusht kur vlerësohet në të dy standardet e shpejtësisë dhe të enkriptimit. SH.B.A. zë pjesën më të madhe të vendndodhjeve të serverëve të ExpressVPN me mundësi në 13 qytete. Në përgjithësi, ka mbi 3,000 serverë në 94 vende dhe 160 lokacione të përhapura në të gjithë botën.

Kompania ka një politikë të deklaruar për të mos ruajtur ndonjë përdorues ose regjistër trafiku, kështu që ajo shënon shënime të larta edhe nga një kënd privatësie. E vetmja e dhënë minimale që nxjerr është “data (jo koha) e lidhjes, zgjedhja e vendndodhjes së serverit dhe gjerësia e bandës totale të përdorur”. Kjo përdoret për të përmirësuar standardet e cilësisë së shërbimit. Shtë e rëndësishme të theksohet se adresa juaj personale IP nuk do të regjistrohet.

Nëse akoma po ndjeheni të skalitur, ju rekomandojmë të regjistroheni për shërbimin përmes një llogarie me email të djegies dhe të paguani përmes Bitcoin. Do të bëhet jashtëzakonisht e vështirë për gjurmën tuaj dixhitale të gjurmohet tek ju.

Standardet e kriptimit janë të gradës ushtarake. Shërbimi nxit protokollet 256-bit AES-CBC, si dhe vërtetimin e HMAC dhe sekretin perfekt përpara. Përfshihet një ndërrues i vrasjes në internet, të cilin ExpressVPN i referohet si një “bllokim të rrjetit”. Kjo veçori do të thotë që i gjithë trafiku në internet do të ndalet përkohësisht nëse lidhja bie.

Shërbimi është në gjendje të zhbllokojë përmbajtjen gjeo-të kufizuar në Netflix. Ajo zhbllokon si Hulu ashtu edhe HBO Go.

Ka aplikacione për Android dhe iOS, si dhe klientë desktop për Windows, MacOS dhe Linux.

Pros:

 • Siguri e forte
 • Shpejtësi të shpejtë, të qëndrueshme
 • Shumë serverë
 • E shkëlqyeshme për transmetimin e përmbajtjes nga kudo
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave

Cons:

 • Pak më e shtrenjtë

Rezultati ynë:

4.5 jashte 5

VPN më e mirë për të marrë një adresë IP të SHBA: ExpressVPN është zgjedhja jonë # 1. Një zgjedhje e shpejtë dhe e besueshme që flakëron. E shkëlqyeshme për zhbllokimin e të gjitha shërbimeve kryesore të kufizuara gjeo-kufizuese. Karakteristikat kryesore të intimitetit dhe nuk mban asnjë regjistër. Provoni pa rrezik, me garancinë e kthimit të parave 30-ditore.

Këtu është shqyrtimi ynë i thelluar i ExpressVPN.

ExpressVPN KuponKërkesa Speciale – merrni 3 muaj shtesë DEALKuponi shtesë që aplikohet automatikisht

2. CyberGhost

Cyberghost

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Cyberghost.com

Garancia për kthimin e parave: 45 DITA

Cyberghost do t’u bëjë thirrje përdoruesve fillestarë që duan një VPN relativisht të lirë. Ofron të dy shpejtësinë dhe sigurinë, si dhe mundësinë për të zhbllokuar faqet e transmetimit si Netflix dhe Amazon Prime Video.

Kompania është me seli në Rumani, që do të thotë se nuk kërkohet të ruani asnjë informacion të përdoruesit, kështu që mban regjistrat zero.

Ju mund të zgjidhni serverin tuaj sipas vendndodhjes ose sipas asaj që dëshironi të bëni në internet, të tilla si zhbllokimi i një siti streaming ose paraqitja e filmit P2P.

Aplikacionet janë të disponueshme si për Android ashtu edhe për iOS, si dhe për mbështetje të desktopit për Windows, macOS dhe Linux.

Standardet e kriptimit janë ndër më të mirat në biznes. Përfshihet një ndërrues i vrasjes në internet.

Pros:

 • Zhbllokon shumë site streaming
 • shpejt
 • Siguri e madhe
 • Shkrime Zero

Cons:

 • Jo i përshtatshëm për përdoruesit në Kinë

Rezultati ynë:

4 jashte 5

VPN BUXHETI më i mirë: CyberGhost ka një set të thjeshtë dhe është i lehtë për t’u përdorur. Transmeton video HD me besueshmëri. E kufizuar në përdorim me disa site të njohura të transmetimit. Garanci e kthimit të parave 45-ditore.

Lexoni rishikimin tonë të plotë të CyberGhost.

Kuponi CyberGhost VITI I RI SPECIALE: KUJDES 80% në planet 3-vjeçare + 2 muaj falasGJYQIMI me zbritje DETYRIM aplikohet automatikisht

3. NordVPN

NordVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.NordVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

NordVPN është një mundësi e shkëlqyeshme për përdoruesit e përparuar që duan opsione të personalizuara shoqëruar me shërbimin e nivelit 1.

NordVPN ju lejon të zgjidhni serverët bazuar në kërkesat tuaja specifike – siç janë anti-DDoS, transmetimi i videove, VPN i dyfishtë, Tor mbi VPN ose P2P. NordVPN operon më shumë se 5000 serverë në total, dhe një pjesë e madhe e tyre janë në SH.B.A..

’Shtë në gjendje të kapërcejë ndalimin e Netflix VPN me lehtësi, si dhe zhbllokimin e përmbajtjes nga Hulu dhe BBC iPlayer.

NordVPN përdor standardin e enkriptimit të protokollit 256-bitësh AES nga parazgjedhur i shoqëruar me çelësa SSL 2,048 bit. Mbrojtja e rrjedhjes DNS është e aktivizuar. Ai mban të dhëna zero të përdoruesit – kjo përfshin zakonet e shfletimit, afatet kohore dhe informacionin e serverit.

Ka aplikacione për Windows, MacOS, iOS dhe Android.

Pros:

 • Asnjë politikë shkrimesh
 • Siguri e forte
 • Ton servera

Cons:

 • Aplikacioni i desktopit është pak i ngadaltë

Rezultati ynë:

4.5 jashte 5

T ST GJITHA-RRUGOR: NordVPN është një zgjedhje me vlerë të mirë që funksionon mirë për transmetim dhe përrua. Lejon deri në 6 pajisje të njëkohshme. Mban asnjë regjistër. Garancia e kthimit të parave 30-ditore.

Këtu është shqyrtimi ynë i plotë i NordVPN.

Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

4. IPVanish

IPVanish

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.IPVanish.com

Garancia për kthimin e parave: 7 DITE

Shpejtësitë e shpejta dhe kriptimi i fortë janë shtyllat e IPVanish. Completelyshtë krejtësisht e logjikshme, do të thotë se nuk do t’i ruajë kurrë të dhënat e përdorimit të çfarëdo natyre.

Protokollet e kriptimit janë të vështira. Kompania nxjerr shifrimin e shifrimit 256-bit në protokollin OpenVPN si parazgjedhje, vërtetimin e SHA512 dhe një shkëmbim çelësash DHE-RSA 2,048 bit me sekret të përsosur përpara. Karakteristika e fundit do të thotë që edhe nëse një entitet ndërhyrës depërton në llogarinë tuaj, do të jetë e pamundur që ai të deshifrojë të dhënat e sesionit të kaluar. IPVanish përfshin një ndërprerës të vrasjeve në internet dhe mbrojtje të rrjedhjeve.

Serverat ofrojnë shpejtësi të mëdha dhe janë të qëndrueshëm dhe të sigurt. Vendndodhjet e serverëve amerikanë numërojnë në qindra, të cilët përbëjnë pjesën më të madhe mbi 1.000 serverë në të gjithë globin.

Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS, Android dhe Amazon Fire TV.

IPVanish është e njohur për përdoruesit e Kodi sepse i lejon ata të shkarkojnë APK Android direkt në pajisjen e tyre. Ndërfaqja është gjithashtu me telekomandë miqësore për pajisjet Kodi që i mungon tastiera dhe miu.

Pros:

 • Shumë shpejt
 • Siguri e forte
 • Shkrime Zero
 • Kodi-compatible

Cons:

 • Nuk do të zhbllokojë të gjitha faqet e transmetimit

Rezultati ynë:

4 jashte 5

Rrjeti i madh: IPVanish mund të lidhë deri në 10 pajisje dhe është i shkëlqyeshëm për familjet. Rekomandoni për standardin e tyre të lartë të intimitetit, por vazhdoni të bëni blerje nëse doni të zhbllokoni Netflix. Garanci e kthimit të parave 7-ditore.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për IPVanish.

IPVanish KuponSAVE 60% në planin vjetor GAL DEALDiscount aplikuar automatikisht

5. VyprVPN

VyperVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

VyprVPN është një ofrues i pjekur VPN që ka rreth për më shumë se shtatë vjet. Mbrojtësit e intimitetit e duan atë sepse është një nga të paktët që është në gjendje të anashkalojë Firewall-in e Madh të Kinës. Kompania operon serverë në tetë qytete amerikane.

Duke thënë këtë, disa përdorues mund të shqetësohen nga fakti se kompania zgjedh të ruajë të dhënat e përdoruesit. Në mënyrë të veçantë, të dhënat që janë ruajtur janë “adresa IP e burimit të përdoruesit, adresa IP e VyprVPN e përdorur nga përdoruesi, koha e fillimit dhe e ndalimit të lidhjes dhe numri i përgjithshëm i bajtëve të përdorur.” Por VyprVPN insiston që të ruhet vetëm për një periudhë prej 30 ditësh dhe përdoret për zgjidhjen e problemeve.

Trafiku sigurohet nga protokolli OpenVPN, shifrimi 256-bit AES, çelësat RSA 2,048-bit pa sekret të përsosur përpara, dhe vërtetim SHA256. VyprVPN gjithashtu zotëron të gjitha qendrat e të dhënave dhe nuk mbështetet fare te operatorët e palëve të treta fare. Kjo e ndihmon atë të sigurojë trafik.

Aplikacionet janë në dispozicion si për Android ashtu edhe për iOS, si dhe për mbështetje desktopi për Windows dhe MacOS.

VyprVPN mund të zhbllokojë përmbajtjen në Netflix, Hulu dhe BBC iPlayer.

Pros:

 • Shumë e sigurt
 • Punon në Kinë
 • Zhbllokon Netflix

Cons:

 • Shkruan adresën IP të përdoruesit

Rezultati ynë:

4 jashte 5

P USRDORIMI I PAJEKTUAR i T D DHNAVE: VyprVPN është miqësore për përdoruesit. Shpejtësi të mirë dhe uptime pasi të gjithë serverët janë në pronësi të VyprVPN. Jo opsioni më i lirë. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë të VyprVPN.

VyprVPN CouponShikoni 81% në planin 2 vjeçar DEALDiscount aplikuar automatikisht

6. Surfshark

SurfShark VPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Surfshark.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

Surfshark operon serverët VPN në 11 qytete amerikane. ’Shtë ofruesi i vetëm në këtë listë që lejon përdoruesit një numër të pakufizuar të lidhjeve në një plan të vetëm. Ai shkëlqen në zhbllokimin e përmbajtjes së bllokuar nga rajoni, përfshirë Netflix, SHBA Prime Video, dhe Hulu, ndër të tjera. Illelsat Kill futen të integruar si në aplikacionet mobil ashtu edhe në desktop, kështu që kurrë nuk duhet të shqetësoheni për rrjedhjen e adresës tuaj të vërtetë IP.

Mbështetja për bisedë të drejtpërdrejtë ka personel gjatë gjithë kohës. Surfshark përdor encryption të fortë dhe nuk mban asnjë regjistër. Lejohet torrenti.

Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android.

Pros:

 • Zhbllokon Netflix, Hulu dhe Amazon Prime Video
 • Pajisjet e pakufizuara

Cons:

 • Rrjet relativisht i vogël i serverëve
 • Server i ngadaltë i rastit

Rezultati ynë:

4 jashte 5

PAJISJET E PALUAR: Merrni një IP të SH.B.A.-së për aq pajisje sa dëshironi me Surfshark, plus një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për Surfshark.

Surfshark Coupon Marrëveshje speciale – kurseni 83% + 3 muaj MJETET FALASETDuke zbritur aplikuar automatikisht

7. Mburoja e pikave të nxehta

Mburoja e nxehtë

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android

Faqja e internetit: www.Hotspotshield.com

Garancia për kthimin e parave: 45 DITA

Mburoja e nxehtë ka rreth 3,200 serverë në 70+ vende në të gjithë botën, përfshirë SHBA. Për më tepër, ky VPN zhbllokon lehtësisht shërbimet kryesore të bllokuara nga rajoni si Netflix, Hulu dhe Sling TV, kështu që ka shumë pak kufizime në ato që mund të shikoni. Deri në pesë pajisje mund të lidhen menjëherë, duke ju lejuar të transmetoni të dy në shtëpi dhe në lëvizje.

Ky VPN mban të sigurt trafikun tuaj duke përdorur encryption 256-bit, një ndërprerës vrasës dhe mbrojtje kundër rrjedhjeve DNS dhe IPv6. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të kodoni vetëm trafikun në faqet e internetit të veçanta, për shembull, nëse keni dashur të zhbllokoni Netflix SH.B.A. jashtë vendit, por prapë të përdorni shërbime që janë vetëm në dispozicion në vendin tuaj. Mbështetja 24/7 është në dispozicion përmes bisedës live në rast të ndonjë problemi.

Hotspot Shield ofron aplikacione për pajisjet Windows, Android, iOS dhe MacOS.

Pros:

 • Lidhje të shpejta, të besueshme
 • Zhbllokon një gamë të gjerë të platformave gjeo-bllokuese
 • I fortë në siguri

Cons:

 • Ka pasur çështje të intimitetit në të kaluarën

Rezultati ynë:

4.5 jashte 5

STREAMING LAG-FALAS: Hotspot Shield është mjaft i shpejtë për transmetim të drejtpërdrejtë të drejtpërdrejtë, në gjendje të zhbllokojë shërbimet kryesore të transmetimit dhe shumë të vetëdijshëm për sigurinë. Akoma më mirë, ajo vjen me një garanci të kthimit të parave prej 45 ditësh.

Hotspot Shield Coupon Marrëveshja Speciale – kurseni 75% në planin 3 vjeçar GET DEALDuke vlerësuar aplikuar automatikisht

A duhet të përdor një VPN falas?

VPN falas janë reklamuar shumë në internet dhe disa përdorues mund të joshen të regjistrohen. Sidoqoftë, shumë shërbime të tilla kanë një rekord të dobët për të ndikuar në të drejtat e përdoruesve duke vjedhur të dhënat e tyre dhe duke i shitur ato tek reklamuesit e palëve të treta.

Në fund të fundit, edhe VPN falas janë biznese të regjistruara. Prandaj ata duhet të fitojnë para për të paguar pagat e stafit, mirëmbajtjen e serverëve dhe shpenzimet e përgjithshme të zyrave. Kjo është arsyeja pse rruga për fitim parash bëhen përdoruesit vetë.

Edhe nëse të dhënat tuaja nuk janë vjedhur, prisni rrëzimin e gjerësisë së bandës, standarde të dobëta të kriptimit dhe kapele të të dhënave. Pra, ka të ngjarë që ju të nxiteni nëse transmetoni Netflix për një orë apo më shumë. Ton të reklamave invazive janë gjithashtu të zakonshme, me rrezik të vërtetë për kontraktimin e një infeksioni malware. Ne ju rekomandojmë të shmangni VPN-të e rastësishme në internet.

Shiko gjithashtu: 

 • VPN-të më të mira për SH.B.A.
 • VPN më të mira për TV amerikan

Disa VPN për të shmangur

Nëse po përpiqeni të merrni një adresë IP të SH.B.A.-së, është e rëndësishme që privatësia dhe anonimiteti juaj të sigurohen në çdo kohë. VPN-të e përmendura në këtë listë nuk kanë një histori të dorëzimit të të dhënave të përdoruesve, por ka disa të tjera të paskrupull. Ne mendojmë se duhet të ktheni shpinën atyre.

Këtu janë dy raste të tilla:

1. PureVPN

Ka prova që sugjerojnë që ofruesi VPN PureVPN bashkëpunoi me agjencitë e zbatimit të ligjit për të ndihmuar në identifikimin e një prej përdoruesve të tij.

PureVPN dhe FBI bashkuan forcat pasi një grua 24 vjeçare pa emër paraqiti një ankesë se binte pre e një komploti shantazhi në internet. Ajo dyshoi shokun e saj të dhomës, Ryan Lin, të jetë fajtor.

FBI gjurmoi aktivitetin përsëri në PureVPN, i cili më pas përdori regjistrat e tij për të identifikuar fajtorin. Ryan u arrestua. PureVPN insiston që ajo të mos regjistronte përmbajtjen e komunikimeve, por ai kishte një politikë ‘jo-logs’ në vend. Ekziston një shenjë e vërtetë pyetjes se si mund të ishin vepruar etikët. 

2. HolaVPN

Hola me bazë në Izrael, një zgjerim i njohur VPN për Chrome, përdori bazën e tij të konsiderueshme të përdoruesve prej gati 50 milion për qëllime të paligjshme. Kompania e shndërroi këtë masë kritike në një botnet masiv në vitin 2015, duke përdorur bandën e brezit individual të përdoruesve për t’u angazhuar në Shpërndarjen e Refuzimeve të Shërbimeve dhe shpërndarjen e materialit të mbrojtur nga të drejtat e autorit. Përdoruesit ishin plotësisht në errësirë.

Kam shkarkuar një VPN. Farë të bëj më pas?

Pas regjistrimit dhe regjistrimit të një prej shërbimeve VPN që ne kemi rekomanduar në këtë artikull, është një çështje e thjeshtë e shkarkimit të softuerit të klientit dhe instalimit të tij në pajisjen tuaj (Windows, MacOS, Android ose iOS).

Sapo të ketë mbaruar, lëvizni në listën e vendeve të disponueshme të serverit derisa të hasni opsione për SH.B.A. Siç u përmend më parë, secili VPN në këtë listë ka një numër të konsiderueshëm të lokacioneve të përmendura, kështu që kjo nuk duhet të jetë një detyrë veçanërisht e rëndë.

Ata më të lartë në listë duhet të jenë ato më të shpejtë, kështu që shkoni për ata nëse mundeni. Pasi të jetë vendosur lidhja me sukses, një ikonë e gjelbër duhet të shfaqet në shiritin e detyrave. Kjo do të thotë që tani jeni gati të kërkoni në internet në mënyrë anonime dhe me një adresë IP të SH.B.A..

Përdorni një server amerikan DNS

Pothuajse po aq e rëndësishme sa adresa juaj IP është serveri që pajisja juaj përdor për të kërkuar adresat IP të faqeve të ndryshme të internetit dhe përmbajtjeve të tjera në internet. DNS, ose Domain Name System, funksionon si një libër telefoni në të cilin emrat (domenet) përputhen me numrat e telefonit (adresat IP). Kur përpiqeni të zhbllokoni përmbajtjen e mbyllur gjeo-bllokuar, shumë faqe në internet jo vetëm që kontrollojnë se nga po telefononi, por nga është vendosur libri i telefonit.

Edhe kur keni një adresë IP amerikane, nëse një kërkesë DNS i dërgohet një serveri jashtë SH.B.A.-së për të kërkuar një adresë IP, faqja e internetit ose aplikacioni mund ta shikojë këtë dhe ende ju bllokon. Prandaj, është e rëndësishme që serveri DNS që përdorni është në të njëjtin vend me adresën tuaj IP. Në këtë rast, ju nevojitet një server DNS brenda SH.B.A..

Të gjithë VPN-të në listën e mësipërme kanë aplikacione që kujdesen për këtë për ju. Kur lidheni me serverin VPN, kërkesat tuaja DNS dërgohen edhe përmes tunelit të koduar. VPN të mira, si ato që ne rekomandojmë, të përdorin serverat e tyre privatë DNS, kështu që kërkesat tuaja DNS nuk mund të përdoren për të gjurmuar cilat faqe në internet vizitoni nga ISP-ja juaj ose nga një ofrues tjetër serveri DNS. Ju mund të duhet ta ndryshoni këtë opsion në cilësimet e aplikacionit VPN.

Disa VPN mediokër do të dërgojnë kërkesat tuaja DNS përmes tunelit, por më pas përdorni një shërbim publik DNS si Google DNS në anën tjetër. Kjo do t’ju lejojë të përdorni serverët DNS në SH.B.A., por Google do të jetë në gjendje të regjistrojë se cilat faqe në internet vizitoni dhe kur, e cila nuk është ideale për intimitetin. VPN-të e tjera nuk arrijnë të tunelojnë kërkesat e DNS-së.

Nëse ofruesi juaj VPN nuk e trafikon DNS trafikun për ju, mund të konfiguroni manualisht serverët DNS në shumicën e pajisjeve. Ne ju rekomandojmë një shërbim si OpenNIC, i cili ofron serverë DNS falas në vende specifike përfshirë SH.B.A. Procesi i saktë për ndryshimin e serverëve DNS ndryshon midis pajisjeve, por zakonisht mund të shtoni serverët DNS fillorë dhe sekondarë diku në cilësimet e konfigurimit të rrjetit tuaj.

Përdoruesit e Windows 10 në veçanti duhet të jenë të vetëdijshëm që sistemi i tyre operativ shpesh dërgon kërkesa të tilla në të njëjtën kohë, një mbi protokollin IPv4 dhe një mbi IPv6. Windows përdor cilindo të kthehet më shpejt, megjithatë, kërkesat IPv6 shpesh dërgohen jashtë tunelit VPN. Nëse VPN juaj nuk ofron mbrojtje nga rrjedhja IPv6, mund t’ju duhet të çaktivizoni IPv6 krejtësisht në cilësimet e wifi.

Cilat janë mënyrat e tjera për të marrë një adresë IP të SH.B.A.-së?

Ekziston mundësia e përdorimit të shfletuesit Tor. Ky është një shërbim falas i disponueshëm për të gjithë në internet dhe i dizajnuar për të siguruar kriptimin dhe anonimatin. Shumë njerëz, përfshirë gazetarë, aktivistë të të drejtave të njeriut, dhe informatorë përdorin Tor për të mbajtur identitetin e tyre të fshehur në internet.

Shtë e mundur të përvetësoni një adresë IP të SH.B.A.-së me Tor, por procesi është pak i komplikuar dhe kërkon hapa të shumëfishtë. Ky udhëzues e zbërthen në detaje. Pasi të keni thënë këtë, shpejtësitë në shfletuesin Tor janë më të gabuara, kështu që nëse po kërkoni të shkarkoni ose transmetoni video HD, ky nuk është një opsion i përshtatshëm. Në vend të kësaj, të shkoni më mirë me një VPN.

Mundësia e fundit e mundshme është përdorimi i një serveri me prokurë falas. Por këto funksionojnë në një mënyrë të ngjashme me shërbimet VPN falas. Ka kapele shkarkimesh dhe politika të paqarta të intimitetit. Jini të gatshëm për t’u përzgjedhur vetëm në gjysmën e rrugës në episodin tuaj të House of Cards. Proxies HTTP dhe SOCKS shpesh nuk janë të koduara, dhe ato drejtojnë vetëm trafikun nga disa aplikacione, siç është shfletuesi juaj i internetit.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map