Si të merrni një adresë IP turke nga kudo me një VPN

Si të merrni një adresë IP për TurqinëPavarësisht nëse po luftoni me censurimin e internetit të Turqisë ose po përpiqeni të hyni në faqet e internetit dhe shërbimet turke nga jashtë, një VPN është mënyra më e lehtë për të marrë një adresë IP turke. Një VPN është një “Rrjet Virtual Privat”. Ai ridrejton trafikun tuaj të internetit përmes një serveri VPN, duke enkriptuar informacionin në proces. Kjo ju lejon të shfletoni në internet në mënyrë anonime ndërsa jeni në gjendje të zhbllokoni përmbajtjen e bllokuar nga rajoni.


Si të merrni një adresë IP të Turqisë

Ju mund të merrni një adresë IP turke sot duke ndjekur këto hapa të shpejtë dhe të thjeshtë.

Ja se si të përdorni një VPN për të marrë një adresë IP për Turqinë

 1. Regjistrohu me një VPN me serverë në Turqi. Sidomos ju rekomandojmë ExpressVPN.
 2. Shkarkoni dhe instaloni një aplikacion VPN ose zgjerim të shfletuesit për pajisjen tuaj.
 3. Pastroni cookies tuaj në mënyrë që faqja e internetit ose shërbimi që dëshironi të përdorni të harrojë adresën dhe vendndodhjen tuaj të vërtetë.
 4. Hapni aplikacionin VPN dhe lidheni me një server në Turqi. Nëse jeni në Turqi dhe doni të përdorni përmbajtjen që është bllokuar në vend, do të duhet të zgjidhni një server në një vend tjetër.
 5. Përmbajtja e bllokuar nga rajoni tani duhet të zhbllokohet! Nëse jo, sigurohuni që të provoni një server tjetër ose të kontaktoni mbështetjen e klientit të VPN tuaj.

Merrni VPN PAGUAR FALAS: Nëse ju nevojitet vetëm një VPN për një periudhë të shkurtër (mbase po shkoni jashtë vendit me pushime), mund të përfitoni nga garancia e kthimit të parave të ExpressVPN 30-ditësh. Edhe pse duhet të paguani përpara, ju mund të anuloni në çdo moment gjatë kësaj periudhe për të kërkuar një rimbursim të plotë, duke ju dhënë efektivisht mbulim falas VPN deri në një muaj.

Ne do të mbulojmë çdo ofrues në thellësi më poshtë. Sidoqoftë, nëse nuk doni të lexoni tërë artikullin, këtu është përmbledhja jonë e shkurtër lista e VPN-ve më të mira për marrjen e një adrese IP të Turqisë:

 1. ExpressVPN: Zgjedhja jonë # 1 për marrjen e një adrese IP turke! Thjesht VPN më e mirë për një adresë IP për Turqinë. Shpejt, e lehtë për t’u përdorur, dhe ofron mbështetje 24/7. Shumë i sigurt me kriptim.
 2. NordVPN: VPN me vlerë të madhe për Turqinë. 18 servera në Turqi dhe 5.700 në nivel global. Ofron mbështetje 24/7 dhe gjashtë lidhje të njëkohshme. Politika e rreptë e mos-logs.
 3. PrivateVPN: Një ofrues më i vogël VPN që ofron shpejtësi të shkëlqyeshme për transmetimin e TV Turk. Zhbllokon Netflix. Aplikacione miqësore për fillestarët për desktop dhe celular.
 4. Surfshark: Lidhje të pakufizuara të njëkohshme. Zhbllokon faqet e internetit me kufizime gjeo-kufitare në Turqi. Mbështetje 24/7 dhe aplikacione miqësore për përdoruesit. Politika e rreptë e mos-logs.
 5. VyprVPN: Një VPN pa log me servera në dhjetëra vende, përfshirë Turqinë. Ofron mbështetje live chat 24/7 dhe zhbllokon Netflix. Shumë karakteristika të sigurisë.

Qeveria turke ka ndaluar shumë VPN në një përpjekje për të parandaluar që popullata e saj të hyjë në vendet dhe shërbimet e ndaluara. Ne kemi arritur t’u ofrojmë shumë ofruesve të ndryshëm VPN për të zbuluar se cilat janë ende duke punuar në Turqi, megjithë bllokimet.

Për tu zgjedhur, secili VPN duhej të plotësonte kriteret e mëposhtme:

 • VPN nuk bllokohet në Turqi
 • Ka një rrjet global të serverëve, përfshirë në Turqi
 • Lidhjet që janë të shpejta dhe të qëndrueshme
 • Karakteristika të forta sigurie si kriptimi
 • Një politikë pa logs për të mbrojtur privatësinë tuaj
 • Mbështetje e shpejtë dhe efikase e klientit
 • Disponueshmëria e programeve në desktop dhe celular

VPN-të më të mira për të marrë një adresë IP të Turqisë

Këtu është lista jonë e VPN-ve më të mira për marrjen e një adrese IP turke:

1. ExpressVPN

ExpressVPNJanar 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

ExpressVPN është basti juaj më i mirë nëse doni të merrni një adresë IP të Turqisë. Ndërsa shumë VPN janë ndaluar në Turqi, ExpressVPN ka shmangur probleme të tilla. Ky është VPN më i mirë për zhbllokimin e përmbajtjeve gjeo-kufizuar në të gjithë botën që nga ajo kohë ajo ka mbi 3000 servera në 94 vende, përfshirë Turqinë. Me ExpressVPN, do të keni mundësi të zhbllokoni të gjitha llojet e shërbimeve popullore të transmetimit, përfshirë Netflix, Amazon Prime Video dhe BBC iPlayer.

Jo vetëm që është ExpressVPN e shkëlqyeshme në zhbllokimin e uebfaqeve dhe shërbimeve të kufizuara, por është gjithashtu shumë shpejt. Ne ishim në gjendje të transmetojmë video HD pa asnjë buffering ose vonesë. Në pjesën më të madhe, serverat janë jashtëzakonisht të besueshëm, më shumë sesa shumica e VPN-ve që kemi testuar (shërbimi garanton 99.9% në kohën e duhur). ExpressVPN gjithashtu ofron mbështetje të shkëlqyeshme për biseda live. Vlen të përmendet se aplikacionet VPN janë shumë të lehta për t’u përdorur dhe shtesat e shfletuesit shtojnë nivelin e lartë të komoditetit.

ExpressVPN encryp trafikun tuaj të internetit me 256-bit encryption AES. Ajo gjithashtu ofron mbrojtje për rrjedhje të DNS dhe IPv6, një ndërprerës të vrasjes dhe tunele të ndara që ju lejon të zgjidhni dhe zgjidhni cilat pajisje ose aplikacione drejtohen përmes VPN. Bazuar në Ishujt e Virgjër Britanikë, ExpressVPN nuk është subjekt i ligjeve për ruajtjen e të dhënave dhe nuk mban asnjë regjistër identifikues të përdoruesve të tij. Në të vërtetë, kapja e një serveri ExpressVPN nga autoritetet turke në vitin 2017 nuk zbuloi ndonjë informacion të dobishëm, duke verifikuar politikën e mos-logave të ExpressVPN.

Mund të shkarkoni aplikacione ExpressVPN për Windows, Android, Mac, iOS, Linux dhe ruter. Nëse keni një tastierë lojrash ose një TV të zgjuar, MediaStreamer i ExpressVPN mund të përdoret. ExpressVPN gjithashtu ofron zgjerime të shfletuesit për Chrome, Firefox dhe Safari.

Pros:

 • Në dispozicion të vazhdueshëm në Turqi
 • Zhbllokon pjesën më të madhe të përmbajtjes gjeo-kufizuar përfshirë Netflix
 • Lidhje të shpejta dhe të qëndrueshme
 • Mbështetje e shkëlqyeshme për biseda live
 • Ofron një nivel të lartë sigurie
 • Aplikacione të dizajnuara mirë për një sërë sistemesh operative

Cons:

 • Jo më e lirë e VPN-ve

VPN MIR PR TURQI: Ka serverë të shpejtë dhe zhbllokon shumicën e faqeve të internetit dhe shërbimeve të gjeo-bllokuara. Aplikacione të shkëlqyera për përdoruesit, mbështetje miqësore 24/7 dhe siguri të fortë me kriptim. Provoni pa rrezik, me garancinë 30-ditore për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN.

ExpressVPN KuponKërkesa Speciale – merrni 3 muaj shtesë DEALKuponi shtesë që aplikohet automatikisht

2. NordVPN

NordVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.NordVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

NordVPN ka 10 servera në Turqi dhe më shumë se 5.700 serverë në të gjithë botën në 60 vende. Të kesh një rrjet kaq të madh do të thotë që gjithmonë duhet të jesh në gjendje të gjesh një server të përshtatshëm të shpejtë. NordVPN është një nga disa VPN që vazhdimisht ka vazhduar të punojë në Turqi. Përveç që ka një numër të lartë të serverëve, NordVPN është e njohur të ofrojë lidhje me cilësi të lartë që janë të shpejtë dhe të qëndrueshëm. Në të vërtetë, ky është një VPN e shkëlqyeshme për zhbllokimin e Netflix, Amazon Prime Video dhe Hulu, për të përmendur disa shërbime transmetimi.

Aplikacionet NordVPN janë të dizajnuara mirë dhe të lehta për këdo që t’i përdorë. Përzgjedhja e një serveri është e thjeshtë. Serverat renditen sipas vendit dhe pastaj vendosen me përparësi nga ngarkesa e serverit ndërsa ju gjithashtu keni mundësinë e favorizimit të serverëve. NordVPN nuk bën kompromis për sigurinë dhe ofron atë që e quan “kriptim të shkallës ushtarake” (AES 256-bit), një ndërprerës automatik vrasjeje dhe mbrojtje të rrjedhjeve DNS dhe IPv6. Serverët e specialitetit përfshijnë Double VPN, i cili kodon dy herë trafikun tuaj të internetit dy herë për një shtresë shtesë sigurie. Me NordVPN, të dhënat tuaja nuk gjurmohen ose mblidhen pasi kanë një politikë të rreptë të mos-logs.

Nëse zgjidhni NordVPN, mund të shkarkoni aplikacione për Windows, Mac, Android, iOS, Amazon Fire TV, Linux dhe madje edhe Android TV. Zgjatjet e shfletuesit Chrome dhe Firefox janë ofruar gjithashtu. Sidoqoftë, ruterët e pajtueshëm kërkojnë konfigurimin manual.

Pros:

 • Shumë serverë në Turqi dhe në mbarë botën
 • Serverë të shpejtë dhe lidhje të qëndrueshme
 • Zhbllokon Netflix, Amazon Prime, dhe më shumë
 • Siguri e fortë përfshirë kriptimin dhe një politikë pa log
 • Ofron aplikacione miqësore për përdoruesit dhe zgjerime të shfletuesit

Cons:

 • Asnjë aplikacion për ruterët që duhet të konfigurohen manualisht

VLERA E MADH: Ka një rrjet të gjerë prej më shumë se 5.700 serverash, 10 prej të cilëve janë në Turqi. Zhbllokon shërbimet më të njohura të transmetimit. No-logs VPN me 24/7 mbështetje. Lejon gjashtë lidhje të njëkohshme. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë në NordVPN.

Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

3. PrivateVPN

PrivateVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.PrivateVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

PrivateVPN është një VPN me qendër në Suedi që ofron shpejtësi shumë të shpejtë, duke e bërë atë ideal për transmetimin në internet. Mund të zhbllokoni gjithçka nga Netflix tek Amazon Prime Video, PrivateVPN ia vlen të merret në konsideratë. Ndërsa ky është një shërbim më i vogël VPN, PrivateVPN ka server në 60 vende në kohën e shkrimit. Kjo përfshin Stambollin, Turqi. Gjerësia e bandës së pakufizuar do të thotë që nuk ka gjasa të hasni buffering kur transmetoni.

Ky është një shërbim veçanërisht i mirë me vlerë VPN sepse ju lejon të lidheni deri në gjashtë pajisje njëkohësisht. Nëse nuk jeni të ri për të përdorur një VPN, ju mund të vlerësoni mirë Aplikimet miqësore për PrivateVPN. Ne veçanërisht na pëlqen disponueshmëria e menutë të thjeshtë dhe të përparuar, duke shtuar një fleksibilitet. Karakteristikat e sigurisë përfshijnë kriptimin e AES me 256-bit, një ndërprerës të integruar vrasës dhe mbrojtjen e rrjedhjeve të DNS dhe IPv6. PrivateVPN ka një politikë pa logs dhe thotë se nuk di se çfarë bëjnë përdoruesit e saj në internet.

Aplikacionet PrivateVPN janë të disponueshme për sistemet e mëposhtme të funksionimit: Windows, Android, Mac dhe iOS. Konfigurimi manual kërkohet për Linux dhe ruterat.

Pros:

 • Shpejtësitë e shpejta e bëjnë atë ideal për transmetimin në internet
 • Zhbllokon Netflix dhe shërbime të tjera të njohura të transmetimit
 • Përdorni njëkohësisht deri në gjashtë pajisje
 • Sigurohuni me një politikë pa log

Cons:

 • Asnjë aplikacion për Linux dhe ruter
 • Biseda live nuk është në dispozicion 24/7

përmbajtje gjeo-të kufizuara siç është Netflix. Përdorni këtë VPN deri në gjashtë pajisje njëkohësisht. Aplikacione për desktop dhe celular miqësore për fillestarët dhe një politikë pa log. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë PrivateVPN.

Kontribut privatVPN KuponSpecial – kurseni 83% në planin 2 vjeçar GET DEALDiscount aplikuar automatikisht

4. Surfshark

SurfShark VPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Surfshark.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

Surfshark është një zgjedhje e shkëlqyeshme për familjet sepse lejon një numër të pakufizuar të lidhjeve të njëkohshme. Përveç serverëve në Turqi, ajo ka një prani serveri në dhjetëra vende, përfshirë SH.B.A., MB dhe Australinë. Kjo do të thotë që ju mund ta përdorni atë për të zhbllokuar përmbajtjen e bllokuar nga rajoni nga pothuajse kudo. Kjo përfshin Netflix dhe iPlayer të BBC-së. Në të vërtetë, Surfshark ofron shpejtësi të mira për transmetim pa ndërprerje.

Shtë e thjeshtë të lidhesh me një server në Turqi falë aplikacioneve të shkëlqyera të Surfshark dhe shtesave të shfletuesit. Nëse hasni ndonjë problem, ky VPN ofron mbështetje live chat 24/7. Për më tepër, madje vjen me një garanci të kthimit të parave 30-ditore. Surfshark është me seli në Ishujt e Virgjër Britanikë dhe operon një politikë të rreptë të mos logjikave. Karakteristikat e mëtutjeshme të sigurisë përfshijnë kriptimin e AES me 256-bit, mbrojtjen e rrjedhjes së DNS dhe IPv6 dhe një ndërprerës të vrasjes.

Ju mund të shkarkoni aplikacione Surfshark për sa vijon: Windows, Mac, Android, iOS dhe Amazon Fire TV. Zgjatjet e shfletuesit Chrome dhe Firefox janë ofruar gjithashtu. Konfigurimi manual është i nevojshëm për t’u përdorur me Linux dhe ruterat.

Pros:

 • Lidhni një numër të pakufizuar pajisjesh njëkohësisht
 • Zhbllokoni faqet e internetit dhe shërbimet në mbi 50 vende, përfshirë Turqinë
 • Aplikacione të thjeshta dhe zgjerime të shfletuesit për fillestarët
 • Niveli i lartë i sigurisë falë kriptimit dhe një politikë pa log

Cons:

 • Rrjet më i vogël prej 800 serverësh
 • Disa servera mund të jenë pak të ngadaltë

LIDHJET SIMULTANE TL PAJEKTUAR: dhe ju lejon të lidhni një numër të pakufizuar pajisjesh njëkohësisht. Ofron mbështetje 24/7 dhe aplikacione miqësore për përdoruesit. Mbron intimitetin tuaj me politikën e kriptimit dhe mos-logs. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për Surfshark.

Surfshark Coupon Marrëveshje speciale – kurseni 83% + 3 muaj MJETET FALASETDuke zbritur aplikuar automatikisht

5. VyprVPN

VyprVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.VyprVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

VyprVPN është një VPN që ende punon në Turqi, megjithë blloqet e ndryshme të VPN. Ka rreth 700 servera në të gjithë botën, përfshirë në Stamboll, Turqi. Në testimin tonë të VyprVPN, e kemi parë të jetë e shpejtë dhe e besueshme. Ne ishim në gjendje të transmetojmë përmbajtje HD në Netflix dhe Amazon Prime Video pa ndërprerje. VyprVPN pozicionon vetveten si një VPN që nuk vendos kufij për shpejtësinë (pa shkelje), gjerësia e bandës, dhe ndërrimi i serverit.

Ky është një shërbim VPN që ofron mbështetje të klientëve për biseda të drejtpërdrejta 24/7. Për sa i përket sigurisë, VyprVPN është me qendër në Zvicër dhe zotëron dhe administron serverat e vet, që do të thotë se palët e treta nuk po i presin të dhënat tuaja. VyprVPN është audituar në mënyrë të pavarur për të provuar se nuk mban shënime. Ajo gjithashtu ofron 256-bit encryption AES, mbrojtje rrjedhje DNS dhe IPv6, dhe një ndërprerës vrasës që bllokon lidhjen tuaj nëse VyprVPN të shkëputet. Kjo parandalon të dhënat tuaja personale të ekspozohen.

Ju mund të përdorni VyprVPN në Windows, Android, Mac, iOS dhe zgjidhni ruterat. Linux kërkon konfigurimin manual.

Pros:

 • Serverë në dhjetëra vende, përfshirë Turqinë
 • Bandwidth i pakufizuar dhe ndërrimi i serverit
 • 24/7 mbështetje chat live
 • Audituar për të provuar se nuk mban shënime

Cons:

 • Asnjë aplikacion për Linux
 • Jo aq i lirë sa disa VPN të tjera në treg

SIGURIA E FUQI: me veçori të forta sigurie. Ajo ofron shpejtësi të mira për shfletim dhe transmetim. Zhbllokon Netflix dhe ofron mbështetje live chat 24/7. Audituar për të provuar se nuk mban ndonjë regjistër. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për VyprVPN.

VyprVPN CouponShikoni 81% në planin 2 vjeçar DEALDiscount aplikuar automatikisht

A mund të përdor një VPN falas për të marrë një adresë IP për Turqinë?

Jo, nuk ka të ngjarë që një VPN falas të funksionojë në Turqi pasi qeveria turke po shkatërrohet për VPN-të. VPN falas shpesh tërheq vëmendjen më të madhe në raste të tilla, për shkak të numrit të madh të përdoruesve që përpiqen të hyjnë në të njëjtët serverë. Per kete arsye, shumë pak VPN falas funksionojnë në Turqi.

Edhe ata zgjedhin disa VPN të lira që kryejnë punë në Turqi kanë tendencë të vuajnë nga çështje të tjera. Veçanërisht, VPN falas ofrojnë performancë inferior. Kjo është për shkak të numrit të lartë të përdoruesve që përdorin shërbimet dhe kufijve të gjerësisë së bandës që janë vendosur si rezultat. Nëse jeni në Turqi dhe kërkoni të shikoni Netflix të SH.B.A.-së, për shembull, mund të prisni shumë buffering dhe të mbeteni me një VPN falas, e cila mund të jetë shumë zhgënjyese.

Përveç faktit se ata shpesh nuk performojnë mirë, shumë VPN falas nuk janë në gjendje të zhbllokojnë faqet dhe shërbimet e njohura gjeo-kufizuara. Shumë site të tillë si Netflix kanë zbatuar masa anti-VPN që VPN pa pagesë zakonisht nuk janë në gjendje të lundrojnë. VPN-të më të paguara vazhdimisht gjejnë mënyra për pengesa të tilla.

E fundit por jo më pak e, VPN falas nuk janë një ide e mirë në Turqi, sepse ato nuk janë aq të sigurta. Turqia ka një nivel të lartë censurimi në internet dhe VPN-ve falas kanë mungesë të veçorive të sigurisë si kriptimi dhe një ndërprerës vrasjeje. Kështu, të dhënat tuaja mund të shpërndahen në ISP-në tuaj. Akoma me keq, disa VPN të lira infektojnë pajisjen tuaj me malware ndërsa disa madje ua shesin të dhënat tuaja palëve të treta. Në përgjithësi, ata thjesht nuk ia vlen të rrezikojnë.

Shiko gjithashtu: VPN-të më të mira për Turqinë

Pse më duhet një VPN për Turqinë?

Keni nevojë për një VPN në Turqi sepse është një vend me një nivel të lartë censurimi në internet. Liria në rrjetë nga Freedom House vlerësoi Turqinë “Jo Falas” me rezultatin 66/100 (0 është më i miri dhe 100 janë më i dobët). Freedom House vazhdoi të përshkruaj lirinë e internetit të Turqisë si “shumë të kufizuar” për shkak të vetë-censurimit, bllokimit të faqeve të lajmeve dhe arrestimeve për ata që kritikuan Presidentin Erdogan.

Një VPN mund t’ju ndihmojë të zhbllokoni faqet e internetit në Turqi. Kjo përfshin Wikipedia, e cila u bllokua në Turqi në Prill 2017. Sitet e tjera të bllokuara përfshijnë faqen për ndarjen e imazheve Imgur si dhe shumicën e përmbajtjeve për të rritur. Pëlqimet e Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Skype dhe WhatsApp i kanë të gjitha blloqet me përvojë në një moment në kohë. Censurimi shpesh ndodh gjatë periudhave të trazirave politike siç është përpjekja e dështuar për grusht shteti në 2016.

Ndërsa një VPN për Turqinë mund t’ju lejojë të keni qasje në përmbajtjen e censuruar nga qeveria në vend, ajo gjithashtu mund të zhbllokojë përmbajtjen e kufizuar nga gjeo. Jo vetëm që një VPN me cilësi mund t’ju ndihmojë të zhbllokoni faqet e internetit, aplikacionet dhe shërbimet e bllokuara dhe gjeo-të kufizuara, ai gjithashtu mund të mbrojë privatësinë tuaj, duke parandaluar ISP-në tuaj (dhe potencialisht qeverinë turke) të shohë se çfarë jeni duke bërë në internet.

Si mund ta shikoj TV turk jashtë vendit me një VPN?

Nëse doni të shikoni TV turk jashtë vendit, gjithçka që duhet të bëni është të hapni aplikacionin tuaj VPN ose zgjatjen e shfletuesit dhe të zgjidhni një server në Turqi. Sapo të lidhet, çdo përmbajtje gjeo-kufizuar nga Turqia duhet të zhbllokohet. Nëse jo, mos u shqetësoni. Ju mund të duhet të pastroni cookies e shfletuesit tuaj për të hyrë në fuqi ndryshimet. Përndryshe, provoni një server tjetër ose kontaktoni mbështetjen e klientit tuaj VPN.

Përdorimi i një serveri turk do të thotë që ju do të jeni në gjendje të shikoni përmbajtje nga kanalet televizive turke jashtë vendit përfshirë ATV, Fox dhe Kanal D, si dhe shërbime turistike turke si PuhuTV dhe BluTV. VPN me serverë në të gjithë botën gjithashtu ju lejojnë të zhbllokoni Netflix, Amazon Prime Video, iPlayer të BBC dhe ESPN.

A janë legal VPN në Turqi?

Ndërsa nuk ka një ligj në Turqi që i bën VPN të paligjshëm, bllokimi i qeverisë së Tor, si dhe shumë shërbime të njohura VPN, e bën këtë diçka të një zone gri. Sidoqoftë, ne nuk kemi parë ndonjë raport se dikush është arrestuar ose akuzuar për një krim për përdorimin e një VPN. Per kete arsye, ne e kuptojmë se është akoma e ligjshme të përdorësh një VPN në Turqi. Sidoqoftë, ne këshillojmë të hulumtoni ligjet e vendit tuaj nëse nuk jeni të sigurt.

Cilat VPN janë bllokuar në Turqi?

Sipas hulumtimit tonë, VPN-të e mëposhtme janë bllokuar në Turqi në kohën e shkrimit:

 • Cyberghost
 • IPVanish

Vlen gjithashtu të përmendet se Tor është bllokuar në Turqi. Nëse gjeni një VPN të veçantë për t’u bllokuar, mund të jetë me vlerë të provoni përsëri disa kohë më vonë pasi shumë blloqe janë vërtetuar të përkohshme. Ju mund të përdorni mjetin tonë të dobishëm për të provuar nëse një sit është bllokuar në Turqi.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map