Si të shikoni CNN Go Live jashtë vendit (jashtë SH.B.A.) me një VPN

Si të shikoni CNN Shkoni jashtë vendit


Si shumë shërbime transmetimi, CNN Go është i bllokuar në rajon, që do të thotë se ju lejon të shikoni vetëm nëse jeni në një vend të veçantë. Nëse përpiqeni të shikoni CNN Go live jashtë vendit, do të shihni gabimin e mëposhtëm: “Kjo transmetim live është në dispozicion vetëm në Shtetet e Bashkuara. Pikat kryesore të ngjarjes janë në dispozicion në CNN.com/videos.“Për fat të mirë, ka një mënyrë e thjeshtë për të prishur vendndodhjen tuaj dhe të shikoni CNN Go jashtë vendit: thjesht lidheni me një server VPN Amerikan.

Kjo funksionon sepse shumica e shërbimeve të kufizuara gjeografike mbështeten në adresën IP të përdoruesit për të përcaktuar vendndodhjen e tyre. Kur lidheni me një VPN, megjithatë, ju jepet një adresë e re, IP specifike për rajonin, dhe CNN Go nuk mund të them se në të vërtetë jeni diku tjetër në botë. Një tjetër avantazh i madh i VPN-ve është se ata encryptojnë trafikun tuaj, duke mos lejuar që snoopers të shohin se çfarë jeni duke bërë në internet dhe duke e bërë atë më pak të ngjarë që shpejtësitë tuaja të hidhen nga Ofruesi juaj i Shërbimit të Internetit (ISP).

Si të shikoni CNN Go të jetojë jashtë vendit me një VPN

VPN-të mund të jenë frikësuese në fillim por ato në të vërtetë janë mjaft të thjeshta për t’u përdorur. Më poshtë, do t’ju ndjekim procesin e zhbllokimit të CNN Shko jashtë vendit, hap pas hapi:

Ja se si të shikoni CNN Go drejtpërdrejt nga jashtë me një VPN:

 1. Së pari, regjistrohuni për një nga VPN më lart (ne rekomandojmë veçanërisht ExpressVPN).
 2. Shkarkoni dhe instaloni versionin e duhur të aplikacionit për pajisjen tuaj, pastaj kyçuni.
 3. Lidhu me një nga serverët e tu VPN amerikanë.
 4. Vizitoni faqen e internetit të CNN Go. Mund të shikoni deri në dhjetë minuta falas, pa u regjistruar, por do të duhet të regjistroheni me detajet e ofruesit tuaj të kabllove për të vazhduar shikimin më pas. Ju gjithashtu mund të regjistroheni me një llogari PlayStation Vue, kështu që të regjistroheni për një provë falas pesë-ditore dhe të anuloni përpara se të përfundojë për të parë CNN Go jashtë vendit falas. Kjo metodë kërkon një metodë pagese të lidhur me një adresë amerikane.
 5. Më në fund, provoni të shikoni rrjedhën e drejtpërdrejtë të CNN Go. Ajo duhet të fillojë të luajë menjëherë, por nëse keni ndonjë problem, pastroni cache-in e shfletuesit tuaj dhe cookies, pastaj rivendosni faqen.

Me kaq shumë VPN për të zgjedhur, mund të jetë e vështirë të vendosni se cili është i duhuri për ju. Në përvojën tonë, megjithatë, VPN-të më të mira janë mjaft të gjithanshme për të trajtuar pothuajse çdo situatë, në vend se të jenë krijuar posaçërisht për të zhbllokuar një shërbim të veçantë. Kjo është arsyeja pse, kur gjetëm VPN-të më të mira për të parë CNN Go jashtë vendit, ne konsideruam vetëm shërbime që plotësojnë të gjitha kriteret më poshtë:

Kriteret për zgjedhjen e VPN-ve më të mira

 • Ofron lidhje të besueshme dhe shpejtësi të mjaftueshme për transmetim live në HD
 • Mund të zhbllokojë në mënyrë të vazhdueshme CNN Go dhe shërbime të ngjashme jashtë vendit
 • Nuk regjistron ndonjë informacion personalisht të identifikueshëm
 • Përdor encryption të padiskutueshme në mënyrë efektive dhe ofron veçori të ndryshme shtesë sigurie
 • Ka aplikacione për të gjitha sistemet dhe pajisjet kryesore

Thjesht kërkoni një përmbledhje të shpejtë të VPN-ve më të mira për të parë CNN Go jashtë vendit? Ka përmbledhje të shkurtër të secilës më poshtë, por gjithashtu do t’i rishikojmë ato më hollësisht më vonë.

VPN-të më të mira për shikimin e CNN Shkoni jashtë vendit

 1. ExpressVPN: Zgjedhja jonë # 1 për zhbllokimin e CNN Shkoni jashtë vendit. ExpressVPN është një shërbim i shpejtë, i ndërgjegjshëm për intimitetin, me mbi 3,000 serverë në të gjithë botën, karakteristika të fuqishme sigurie dhe aftësi të shkëlqyeshme për zhbllokimin.
 2. NordVPN: Një shërbim i gjithanshëm por edhe miqësor me buxhetin, NordVPN siguron shpejtësi të lartë, siguri dhe intimitet më të mirë në klasë, qasje në mbi 1.700 serverë amerikanë dhe aftësi për të parë CNN Shkoni nga kudo.
 3. Cyberghost: Ky VPN miqësor për fillestarët ka më shumë se 1,100 serverë amerikanë dhe ofron shpejtësi të vazhdueshme të lartë, veçori të konfiguruara të para-konfigurimit dhe mundësinë e zhbllokimit të shërbimeve kryesore të rrjedhës si CNN Shko jashtë vendit.
 4. IPVanish: Ky VPN i lehtë ka rreth 700 server të shpejtë të SH.B.A.-së, duke e bërë më të lehtë shikimin e CNN Go në internet nga jashtë SH.B.A. Ai përfshin veçori të përparuara të sigurisë, një kufi të lartë lidhjeje dhe një politikë mos-logimesh.
 5. PrivateVPN: Me shpejtësi më të shpejtë se shumica, karakteristika të forta sigurie, një politikë shkrimesh zero dhe aftësi për të zhbllokuar shumë shërbime të njohura, PrivateVPN është e përkryer për transmetimin e CNN Shko jashtë vendit.
 6. Surfshark: Ky VPN është i shpejtë dhe i besueshëm dhe krenohet me një angazhim të fortë për sigurinë tuaj. Surfshark nuk ka asnjë kufi lidhjeje, nuk mban regjistra, dhe zhbllokon lehtësisht CNN Go nga jashtë Amerikës.

Cili është VPN më i mirë për të parë CNN Go jashtë SH.B.A.?

Ja përmbledhja e plotë e VPN-ve më të mira për transmetimin e CNN Shko jashtë vendit:

1. ExpressVPN

ExpressVPNJan 2020un bllokon CNN GoTested Jan 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

ExpressVPN ka më shumë se 3000 server në 94 vende, përfshirë SH.B.A. Ky shërbim siguron shpejtësi të vazhdueshme, zhbllokon një gamë të gjerë të platformave gjeo-të kufizuara (përfshirë CNN Go) jashtë vendit, dhe nuk kufizon gjerësinë e bandës tuaj, kështu që është i përsosur për transmetim. ExpressVPN lejon deri në pesë lidhje të njëkohshme, do të thotë që do të keni mundësi të shikoni CNN Go si në shtëpi ashtu edhe në lëvizje.

Ky shërbim i mban aktivitetet tuaja private në çdo kohë duke përdorur encryption 256-bit AES, mbrojtje kundër rrjedhjeve IPv6 dhe DNS dhe një ndërprerës vrasës që ndalon automatikisht të gjithë trafikun sa herë që humbni lidhjen tuaj papritur. ExpressVPN nuk regjistron ndonjë informacion që mund t’ju identifikojë, por nëse shqetësoheni për privatësinë, ekziston edhe mundësia që të paguani me Bitcoin. Mbështetja e bazuar në chat është në dispozicion 24/7.

Aplikacionet ExpressVPN janë në dispozicion për Windows, MacOS, Linux, Android dhe iOS. Ekziston edhe firmware i ruterit me porosi për ta bërë atë sa më të lehtë për të mbrojtur të gjitha pajisjet tuaja menjëherë.

Pros:

 • Serverë të shpejtë dhe të besueshëm
 • Aftësi të shkëlqyera për zhbllokimin e përmbajtjes së bllokuar gjeo-bllok
 • Vështirë të mposhtet intimiteti dhe siguria
 • Paguajeni në mënyrë anonime me Bitcoin

Cons:

 • Pak më e shtrenjtë se rivalët

VPN më e mirë për CNN GO: ExpressVPN është zgjedhja jonë kryesore për të parë CNN Go jashtë SH.B.A. Shtë e shpejtë, e sigurt dhe e aftë të zhbllokojë disa nga shërbimet më të njohura të transmetimit jashtë vendit. Më e mira nga të gjitha, ju mund të provoni ExpressVPN pa rrezik, pasi vjen me një garanci 30-ditore të kthimit të parave.

Shikoni shqyrtimin tonë të plotë për ExpressVPN.

ExpressVPN KuponKërkesa Speciale – merrni 3 muaj shtesë DEALKuponi shtesë që aplikohet automatikisht

2. NordVPN

NordVPNzhbllokon CNN GoTested Jan 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.NordVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

NordVPN ka një rrjet të gjerë, me më shumë se 5,000 serverë me shpejtësi të lartë në 60 vende, nga të cilat rreth 1.700 janë në SH.B.A. Ky shërbim është i njohur për aftësinë për të zhbllokuar shërbimet e rrjedhura kokëfortë si Netflix dhe Amazon Prime Video, kështu që CNN Go nuk paraqet asnjë problem. NordVPN ka një kufi me gjashtë lidhje që do të thotë që ju mund të mbroni të gjitha pajisjet tuaja më të përdorura njëkohësisht.

Ky VPN ofron një gamë të gjerë karakteristikash të sigurisë. Këto përfshijnë encryption 256-bit, një ndërprerës vrasës, mbrojtje kundër rrjedhjeve DNS, WebRTC, dhe IPv6, dhe një bllokues reklamash, si dhe një skanues të malware. Mund të lidheni me Tor mbi serverët VPN ose me shumë hop nëse dëshironi të keni një intimitet edhe më të madh. NordVPN ka një politikë të rreptë të mos-logs kështu që aktivitetet e tua nuk mund të gjurmohen drejt teje. Nëse keni nevojë për të, mbështetja është në dispozicion 24/7 përmes bisedës live.

NordVPN siguron aplikacione për pajisjet Linux, Windows, MacOS, Android dhe iOS. Ky shërbim mund të konfigurohet manualisht për të punuar në ruterët në shtëpi.

Pros:

 • Mbi 1.700 serverë në SH.B.A.
 • Theks i madh në sigurinë dhe privatësinë
 • Zhbllokon shërbimet më të njohura të transmetimit të mbyllura gjeo-kyç
 • Politika zero-logs

Cons:

 • Aplikacioni i desktopit mund të jetë i vështirë për t’u përdorur, ka nevojë për azhurnim

BP BETGET VPN: NordVPN është një shërbim çuditërisht i përballueshëm me mbi 1.700 serverë amerikanë me shpejtësi të lartë dhe aftësinë për të zhbllokuar shërbime si CNN Go, Netflix dhe Hulu nga kudo. Ai përfshin karakteristika të përparuara të sigurisë, një politikë të rreptë të mos-logs, dhe një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të thelluar të NordVPN.

Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

3. CyberGhost

Cyberghostzhbllokon CNN GoTested Jan 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Cyberghost.com

Garancia për kthimin e parave: 45 DITA

Cyberghost ka mbi 1.000 serverë në SH.B.A. dhe më shumë se 4,000 në 89 vende të mëtejshme. Shpejtësitë e këtij VPN janë mjaft të shpejta për të transmetuar video live HD pa ndonjë vonesë të dukshme ose buffering. Shtë në gjendje të zhbllokojë një gamë të gjerë shërbimesh streaming, duke përfshirë iPlayer BBC, Netflix SHBA, dhe natyrisht, CNN Go. CyberGhost lejon deri në shtatë lidhje menjëherë, kështu që është një zgjedhje e fortë për këdo që kërkon të mbrojë shumë pajisje.

Një nga gjërat më të mira në lidhje me këtë shërbim është që është shumë e lehtë për t’u përdorur. Ajo ka një mori karakteristikash të para-konfiguruara të sigurisë, duke përfshirë 256-bit encryption, një ndërprerës gjithmonë të ndezur, mbrojtje rrjedhje DNS dhe IPv6, bllokimin e reklamave dhe skanimin automatik të malware. CyberGhost nuk regjistron ndonjë informacion personalisht të identifikueshëm edhe pse mund të paguani me Bitcoin nëse dëshironi. Nëse keni nevojë për ndihmë, mund të kontaktoni mbështetjen e klientit 24/7 përmes bisedës live.

CyberGhost ka aplikacione për Android, iOS, Windows dhe MacOS. Ai gjithashtu punon në sistemet Linux dhe ruterët e rrjetit, por duhet të instalohet manualisht.

Pros:

 • Ka 1100 serverë me shpejtësi të lartë amerikane
 • Të gjitha tiparet e sigurisë aktivizohen nga parazgjedhja
 • Fatmirësisht zhbllokon një mori të përmbajtjes gjeo-kufizuar

Cons:

 • Më pak i përshtatshëm për përdoruesit e energjisë

SI VERSATILET E thjeshtësuar: CyberGhost krenohet me aplikacione miqësore për përdoruesit, me shpejtësi të vazhdueshme dhe aftësi të shkëlqyeshme zhbllokimi, duke e bërë atë ideal për ato të reja për VPN. Ky shërbim vjen me veçori të konfiguruara të sigurisë dhe privatësisë, si dhe një garanci prej 45 ditësh për kthimin e parave.

Shikoni shqyrtimin tonë të plotë të CyberGhost.

Kuponi CyberGhost VITI I RI SPECIALE: KUJDES 80% në planet 3-vjeçare + 2 muaj falasGJYQIMI me zbritje DETYRIM aplikohet automatikisht

4. IPVanish

IPVanishzhbllokon CNN GoTested Jan 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.IPVanish.com

Garancia për kthimin e parave: 7 DITE

IPVanish aktualisht siguron qasje në mbi 1.700 serverë në 60 vende, përfshirë rreth 700 në SH.B.A. Ajo zhbllokon shërbimet si CNN Go pa asnjë problem, dhe falë shpejtësive të saj të mëdha, do të jeni në gjendje të shikoni në cilësinë më të lartë të mundshme, kudo që të jeni në botë. IPVanish lejon deri në 10 lidhje të njëkohshme, duke e bërë atë ideal ose kushdo që kërkon të sigurojë të gjitha pajisjet e tyre menjëherë.

Për një shërbim të tillë të lehtë, ai përfshin një numër surprizues të veçorive të sigurisë dhe intimitetit. Ka encryption 256-bit, një ndërprerës vrasës dhe mbrojtje rrjedhje DNS dhe IPV6 për fillestarët. Për më tepër, mund të bllokoni tërësisht lidhjet lokale dhe të bllokoni trafikun OpenVPN (kjo e fundit ju lejon të fshehni faktin që jeni duke përdorur një VPN fare). IPVanish është një ofrues me shkrime zero, kështu që privatësia juaj është e garantuar. Mbështetja e klientit është në dispozicion 24/7 përmes bisedës live në rast të ndonjë problemi.

IPVanish ka aplikacione MacOS, iOS, Windows dhe Android. Mund të instalohet manualisht në sistemet Linux dhe ruterët e internetit.

Pros:

 • Të gjitha tiparet e sigurisë dhe intimitetit që ju nevojiten për shumicën e situatave
 • Shpejtësi shumë të shpejtë
 • Ju lejon të lidhni 10 pajisje menjëherë

Cons:

 • Përpiqet të zhbllokojë platformat më të mëdha të transmetimit

FAST, VPN i besueshëm: IPVanish ka më shumë se 700 serverë të shpejtë dhe të besueshëm amerikanë dhe potencial të mirë zhbllokimi, duke e bërë më të lehtë shikimin e CNN Go jashtë vendit. Nuk mban shënime, ofron veçori të përparuara të sigurisë dhe ofron një garanci për kthimin e parave nga shtatë ditë.

Lexoni përmbledhjen e plotë të IPVanish.

IPVanish KuponSAVE 60% në planin vjetor GAL DEALDiscount aplikuar automatikisht

5. PrivateVPN

PrivateVPNzhbllokon CNN GoTested Jan 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.PrivateVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

PrivateVPN mund të mos ketë aq serverë sa disa nga rivalët e tij (rreth 150 në total, në 60 vende) por ai siguron shpejtësi të lartë. Kjo, së bashku me aftësitë e saj të jashtëzakonshme zhbllokuese, e bëjnë PrivateVPN ideale për transmetimin e përmbajtjes së bllokuar nga rajoni jashtë vendit. Me lejuar deri në gjashtë lidhje, ju jeni të lirë të përdorni platforma si Netflix dhe CNN Go nga kudo.

Ky shërbim e konsideron intimitetin tuaj seriozisht. Përdor encryption 256-bit, një ndërprerës vrasës (në Windows) dhe mbrojtje kundër rrjedhjeve DNS, IPv6 dhe WebRTC për të mbajtur të sigurt trafikun tuaj. Nëse dëshironi, mund të regjistroheni pothuajse plotësisht në mënyrë anonime duke përdorur Bitcoin. megjithatë, PrivateVPN nuk mban asnjë regjistër, kështu që nuk mund të gjurmohen në asnjë mënyrë. Mbështetja e klientit është në dispozicion përmes bisedës live midis 3 PM – 1 PM PST çdo ditë, dhe stafi madje mund të konfigurojë nga distanca programin për ju nëse keni probleme.

Mund të shkarkoni aplikacione PrivateVPN për pajisjen tuaj Windows, Android, MacOS ose iOS. Konfigurimi manual kërkohet për përdorim me ruterët wireless dhe sistemet Linux.

Pros:

 • Shpejtësi shumë të shpejtë
 • Zhbllokon pothuajse të gjithë përmbajtjen e kufizuar gjeo-kufizuar që ne kemi testuar
 • Mban asnjë regjistër çfarëdo

Cons:

 • Një numër i vogël i serverëve, ofrues i ri ende duke zgjeruar rrjetin e tyre
 • Nuk ka bisedë live 24/7

IDEAL P STR RREGULLIM: PrivateVPN siguron lidhje shumë të shpejtë, zhbllokon shumë shërbime transmetimi jashtë vendit (përfshirë CNN Go) dhe ofron veçori të fuqishme sigurie dhe intimiteti. Ky shërbim përfshin gjithashtu një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Shikoni shqyrtimin tonë të plotë të PrivateVPN.

Kontribut privatVPN KuponSpecial – kurseni 83% në planin 2 vjeçar GET DEALDiscount aplikuar automatikisht

6. Surfshark

SurfShark VPNzhbllokon CNN GoTested Jan 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Surfshark.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

Surfshark ka mbi 800 servera të përhapur në 50 vende përfshirë SH.B.A. Shtë i aftë të zhbllokojë një gamë të gjerë të platformave gjeo-bllokuar, duke përfshirë Netflix, CNN Go dhe Amazon Prime Video, dhe është aq shpejt sa të shikojë pa u shqetësuar për buffering ose vonesë. Më e mira për të gjitha, Surfshark nuk ka kufi lidhje, do të thotë se është një zgjedhje e fortë për familjet.

Karakteristikat e sigurisë së këtij VPN përfshijnë encryption 256-bit, një ndërprerës vrasës (në çdo version), skanimin automatik të malware dhe një bllokues reklamash, si dhe mbrojtje kundër rrjedhjeve DNS, WebRTC dhe IPv6. Surfshark nuk regjistron ndonjë informacion që mund t’ju identifikojë. Nëse keni ndonjë problem, mund të kontaktoni mbështetjen e klientit 24/7 përmes bisedës live.

Aplikacionet e Surfshark janë të disponueshme për sistemet Windows, iOS, Android dhe MacOS, megjithëse konfigurimi manual është i nevojshëm para përdorimit me platformat e bazuar në Linux ose ruterët e rrjetit.

Pros:

 • Lidhni sa më shumë pajisje që ju pëlqen
 • Merr intimitetin dhe sigurinë shumë seriozisht
 • Mjaft e shpejtë për të transmetuar TV live pa asnjë problem

Cons:

 • Një rrjet relativisht i vogël i serverëve
 • Server i ngadaltë i rastit

JO KUFIZUAR LIDHJE: Surfshark ofron qasje në 20 serverë të shpejtë, amerikanë. Ky VPN ka shpejtësi të lartë, aftësinë për të zhbllokuar CNN Shkoni nga kudo dhe nuk ka kufi lidhjesh, kështu që ju mund të lidhni sa më shumë pajisje që dëshironi. Përfshihet një garanci prej 30 ditësh për kthimin e parave.

Shikoni shqyrtimin tonë të plotë të Surfshark-ut.

Surfshark Coupon Marrëveshje speciale – kurseni 83% + 3 muaj MJETET FALASETDuke zbritur aplikuar automatikisht

A mund ta shikoj CNN Go jashtë SH.B.A. me një VPN falas?

Ju mund të josheni të provoni të shikoni CNN Go me një VPN falas por ne këshillojmë kundër tij. Këto shërbime zakonisht kanë shumë më tepër përdorues sesa mund të mbështesin rrjetet e tyre të kufizuara, gjë që shkakton shpejtësi të ngadaltë dhe e bën shikimin e transmetimeve live pothuajse të pamundur. Për më tepër, pasi VPN-të e lira shpesh janë në listën e zezë nga shërbimet e njohura të transmetimit, mund të mos jeni në gjendje të shihni CNN Go jashtë vendit, edhe nëse keni një lidhje të arsyeshme të shpejtë.

VPN falas kanë tendencë të jenë më pak të sigurta se sa rivalët e tyre të paguar. Në fakt, një studim zbuloi se, nga 283 aplikacione falas VPN, pothuajse 40% përmbanë malware dhe mbi 80% zbuluan informacione personale mbi IPv6. Për t’i bërë gjërat më keq, 18% nuk ​​kanë përdorur asnjë kodim, domethënë përdoruesit e tyre nuk ishin më të sigurt se sa kur shfletuan normalisht. Edhe përdorimi i një shërbimi të njohur nuk garanton domosdoshmërisht sigurinë tuaj; ne kemi parë Hola, një ofrues kryesor falas VPN, shesim bandwidth të përdoruesit për të ndihmuar në drejtimin e një botnet.

Mënyra më e mirë për të mbrojtur veten në internet është të përdorni një VPN me reputacion me një politikë prerjeje të qartë të përcaktuar dhe një rekord të saktë për të vendosur së pari privatësinë e përdoruesve të saj.

Farë mund të shikoj në CNN Go?

CNN Go ju lejon të shikoni shumë më tepër sesa vetëm lajmet (megjithëse ekzistojnë disa shfaqje të tilla). Ajo gjithashtu ofron një larmi të gjerë të dokumentarëve që mbulojnë politikën, njerëzimin dhe shtetin e botës. Më poshtë janë vetëm disa nga titujt që mund të shikoni falas në CNN Go:

 1. Hijet e Bashkuara të Amerikës
 2. Anthony Bourdain: Pjesë të panjohura
 3. Anderson Cooper 360 °
 4. CNN sonte me Don Lemon
 5. Projekti i Shëlbimit
 6. Brenda politikës
 7. Filmat
 8. Ndjekja e jetës me Dr. Sanjay Gupta
 9. Gruaja Amerikane
 10. Qyteti i nesërmës
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map