VPN më të mira për Android (me pagesë dhe falas) dhe si t’i vendosni ato

VPN më të mira për Android


Telefonat dhe tabletët Android vijnë me mbështetje të integruar për një Rrjet Virtual Privat (VPN), por procesi i vendosjes dhe lidhjes është një dhimbje e lodhshme. Për më tepër, protokollet në dispozicion nuk përfshijnë OpenVPN, i cili vlerësohet gjerësisht si më i sigurt dhe më i hapur se PPTP dhe L2TP / IPSec.

Prandaj, në vend që të konfiguroni manualisht një VPN me telefonin tuaj Android, ju rekomandojmë abonimi në një ofrues me aplikacione të dedikuara VPN për Android. Në vend që të futni domenet e serverëve dhe çelësat e paracaktuar, gjithçka që duhet të bëni është të instaloni aplikacionin, të regjistroheni, të zgjidhni një server dhe të goditni lidhjen.

Lidhja e telefonit tuaj Android me një server VPN në vendndodhjen e duhur mund të maskojë adresën tuaj IP dhe t’ju ndihmojë të zhbllokoni përmbajtjen e bllokuar gjeo-bllok si Netflix dhe Amazon Prime Video. Ai gjithashtu mund të parandalojë ISP-në dhe transportuesin celular që të monitorojnë aktivitetet tuaja në internet. Shtë gjithmonë një ide e mirë për të lidhur pajisjen tuaj Android me një server VPN kur jeni në një rrjet publik wi-fi për të ndaluar hakerat të mos vëzhgojnë aktivitetin tuaj në internet.

Ne futemi në një thellësi te secili nga ofruesit e VPN që funksionojnë në këtë listë, por nëse nuk keni kohë për të lexuar të gjitha detajet, këtu është një përmbledhje e shpejtë e VPN më të mirë për përdoruesit e Android:

VPN më të mira për Android

 1. ExpressVPN VPN më e mirë gjithëpërfshirëse për Android. Aplikacion i shkëlqyeshëm Android që është i thjeshtë për tu vendosur dhe përdorur. Serverat super të shpejtë janë të shkëlqyeshëm për transmetim dhe shkarkime. Intimiteti dhe siguria janë të nivelit më të lartë. Përfshin garancinë e kthimit të parave 30-ditore.
 2. IPVanish Konkurrenti i pikës së parë me një aplikacion të shkëlqyer Android. Shpejtësi dhe lidhje të mira janë të besueshme. Po ashtu funksionon mirë me Kodi dhe Amazon Firestick TV.
 3. NordVPN VPN më e mirë e buxhetit për Android. Ka një rrjet të madh të serverëve që mund të zhbllokojnë shërbimet më të njohura të transmetimit. Karakteristikat e ngurta të sigurisë.
 4. Cyberghost E shkëlqyeshme për fillestarët e VPN. Lehtë për tu vendosur dhe për të filluar përdorimin. Shpejtësitë e serverit janë mbresëlënëse për një ofrues me kosto të ulët.
 5. VyprVPN Aplikacioni Android ka një veçori vrasëse. Mund ta vendosë gjithashtu që të aktivizohet automatikisht kur pajisja lidhet me rrjete Wi-Fi të pabesueshme. Pak i kushtueshëm.
 6. Windscribe VPN më e mirë falas për Android. Kufiri mujor i të dhënave 10 GB është më i lartë se shërbimet e tjera falas. Karakteristika të forta të intimitetit dhe shpejtësi të respektueshme.

VPN-të më të mira për pajisjet Android

Sigurisht, jo të gjithë ofruesit e VPN ofrojnë të njëjtin shërbim. Për ta bërë listën tonë si një VPN më të mirë për Android, shërbimet duhet të plotësojnë kriteret e mëposhtme:

 • Aplikacione Android VPN të qëndrueshme, të lehta dhe të lehtë për t’u përdorur
 • Mbështetje e protokollit OpenVPN
 • Asnjë injeksion reklamimi, gjurmimi ose hyrje të tjera privacy
 • Lejon që pajisjet e shumta të lidhen njëkohësisht
 • Pika bonusi nëse P2P lejohet dhe ndërprerë vrasësin është i instaluar
 • Shpejtësi të shpejtë, të përshtatshme për transmetim

VPN më e mirë për Android

Ka shumë zgjedhje kur bëhet fjalë për VPN me aplikacione Android. Ne kemi ngushtuar fushën në 5 që e bëjnë listën tonë të VPN-ve më të mira për Android.

1. ExpressVPN

ExpressVPNJanar 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

ExpressVPN është pa dyshim VPN më e mirë për Android. Aplikacioni i saj i dedikuar kërkon që të futni një kod aktivizimi një herë për pajisjen, pas së cilës nuk duhet të vendosni përsëri një emër përdoruesi ose fjalëkalim. Aplikacioni i krijuar mirë mund të vendoset të lidhet sapo të fillojë Android. Ju mund të zgjidhni midis protokolleve UDP (më të shpejtë) ose TCP (më të qëndrueshëm) OpenVPN. Lejohet torrentimi dhe trafiku tjetër nga bashkëmoshatarët.

ExpressVPN operon më shumë se 3000 server në 94 vende. Shtë një nga VPN-të më të besueshme për sa i përket performancës dhe aftësisë për të zhbllokoni përmbajtjen e bllokuar gjeo-bllok nga Netflix, iPlayer i BBC, Amazon Prime Video dhe Hulu, si në një shfletues në internet, ashtu dhe në secilën prej aplikacioneve të tyre përkatëse Android. Ju nuk do të gjeni siguri më të mirë, e cila përfshin 256-bit encryption, fshehtësi të përsosur përpara, dhe mbrojtje rrjedhje DNS. ExpressVPN mban regjistrat minimale të metadatave dhe kurrë nuk do të regjistrojë aktivitetin tuaj në internet dhe as adresën tuaj IP.

Aplikacioni Android VPN është në dispozicion nga Google Play, Amazon Appstore dhe një APK përmes shkarkimit të drejtpërdrejtë. ExpressVPN gjithashtu ka një aplikacion iOS, dhe një klient VPN desktop për secilin nga tre sistemet kryesore të funksionimit: Windows, MacOS dhe Linux. Tre pajisje mund të lidhen njëkohësisht.

Pros:

 • Punon pa probleme me pajisjet Android dhe aplikacioni është i lehtë për t’u përdorur
 • Ka mbështetje për protokollin OpenVPN
 • Nuk ka inkursione të intimitetit, siç janë ndjekja ose injeksionet e reklamave
 • Lejohet ndërprerja e vrasjeve dhe torrentimi dhe P2P
 • Kriptimi më i mirë në klasë bën siguri dhe intimitet të fortë
 • E shkëlqyeshme për zhbllokimin e faqeve më të njohura të transmetimit nga pothuajse kudo
 • Mbështetje për klientët në chat – 24/7

Cons:

 • Lejon vetëm 3 lidhje të njëkohshme

VPN më e mirë për ANDROID: ExpressVPN është zgjedhja jonë kryesore. Drejton rrugën me përdorimin e lehtë të aplikacionit pa bujë Android. Ka një rrjet të gjerë të serverëve që është i optimizuar për lidhje me shpejtësi të lartë. Vështirë të mposhtet intimiteti dhe siguria. Punon me të gjitha shërbimet kryesore të transmetimit përfshirë Netflix. Ekziston një garanci e kthimit të parave pa 30-ditë, në mënyrë që të mund ta provoni pa rrezik.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN.

ExpressVPN KuponKërkesa Speciale – merrni 3 muaj shtesë DEALKuponi shtesë që aplikohet automatikisht

2. IPVanish

IPVanish

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.IPVanish.com

Garancia për kthimin e parave: 7 DITE

Një tjetër pretendent i nxehtë për VPN më të mirë Android është IPVanish. Aplikacioni ju lejon të shihni kohën e ngarkesës dhe pingut të secilit server VPN në listë. Një widget mund të instalohet dhe ndryshohet në madhësi kudo në ekranin fillestar. Lidhjet e rënë VPN mund të lidhen automatikisht. P2P lejohet. Lidhjet OpenVPN UDP dhe TCP janë të dyja të disponueshme së bashku me një veçori bllokimi “Scramble” të dizajnuar për të anashkaluar sensorët e trafikut të rrjetit që zbulojnë dhe bllokojnë VPN.

IPVanish ofron performancë të besueshme dhe shpejtësi të mirë. Siguria përfshin 256-bit encryption, fshehtësi të përsosur përpara, dhe mbrojtje rrjedhje DNS. IPVanish qëndron në një politikë të rreptë të mos-logs.

Aplikacioni Android VPN është në dispozicion nga Google Play, Amazon App Store dhe një APK përmes shkarkimit të drejtpërdrejtë. Aplikacioni Amazon është gjithashtu i disponueshëm në Fire TV Stick, gjë që e bën të shkëlqyeshëm për përdoruesit e Kodi që kanë nevojë për një VPN të mirë që është e thjeshtë për tu vendosur. Një bonus me IPVanish është që lejon deri në dhjetë lidhje të njëkohshme, që është dyfishi i standardit të industrisë prej pesë. Kjo do të thotë që ju mund të lidhni të gjitha pajisjet tuaja shtëpiake nën një plan të vetëm. Aplikacionet janë gjithashtu të disponueshme për Windows, MacOS dhe iOS..

Pros:

 • Aplikacionet funksionojnë mrekullisht mirë me pajisjet Android dhe janë të lehta për t’u përdorur
 • Aplikacioni Android shfaq informacionin për kohën e ping dhe serverit
 • OpenVPN mbështetur, si UDP dhe TCP
 • Shpejtësi mbresëlënëse dhe lidhje të besueshme
 • Ju lejon të lidhni 10 pajisje menjëherë
 • Mbështetja e klientit nuk jepet nga jashtë, një konsideratë e mirë për privatësinë

Cons:

 • Jo të gjithë serverët zhbllokojnë Netflix

VPN BUXHETI I MADH: IPVanish ka një rrjet të madh të serverëve dhe trajton mirë lidhjet e shumta. Lehtë për t’u përdorur dhe e preferuar nga përdoruesit që kanë nevojë për standarde të larta të intimitetit. Nuk mund të zhbllokojë sa më shumë shërbime transmetuese si disa nga rivalët e saj. Garanci 7-ditore e kthimit të parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për IPVanish.

IPVanish KuponSAVE 60% në planin vjetor GAL DEALDiscount aplikuar automatikisht

3. NordVPN

NordVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.NordVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

Ju mund të zgjidhni nga një listë e serverëve ose thjesht klikoni një pin në hartën botërore për t’u lidhur me një NordVPN server. SmartPlay DNS i kompanisë mund të anashkalojë muret mbrojtëse anti-VPN në faqet e kufizuara gjeografikisht si Netflix, Hulu dhe iPlayer të BBC. OpenVPN si për UDP ashtu edhe për TCP janë në dispozicion. Mund të vendosni që aplikacioni të lidhet automatikisht me një server të veçantë gjatë fillimit. Mbështetja e bisedës live është në dispozicion nga brenda aplikacionit. Trafiku P2P është i lejuar.

NordVPN përmbahet në një politikë të vërtetë të log-eve, domethënë nuk mban asnjë të dhënë në lidhje me atë që klientët e saj përdorin shërbimin VPN për ose si. Kriptimi 256-bit dhe fshehtësia e përsosur përpara sigurojnë që askush të mos mund të shikojë në tunelin e sigurt. NordVPN ofron mbrojtje nga rrjedhjet DNS dhe mbrojtje automatike të rrjetit publik wi-fi. Shpejtësitë janë mjaft të shpejta për të siguruar transmetim të besueshëm.

Gjashtë pajisje mund të lidhen njëkohësisht. Aplikacioni Android mund të shkarkohet nga dyqani Google Play.

Pros:

 • Aplikacioni Android është në dispozicion në dyqanin Google Play dhe është i lehtë për t’u përdorur
 • Mbështetje e protokollit OpenVPN, UDP dhe TCP
 • Ofruesi i buxhetit që nuk kufizon funksionet e sigurisë ose të privatësisë
 • Shpejtësi të mira për transmetim dhe shkarkim
 • Qëllimi i serverave specifikë të disponueshëm (transmetimi, përrua, P2P etj.)

Cons:

 • Mund të zgjedhë lokacione të serverit por jo në gjendje të zgjedhë serverë specifikë

BUXHETI-miqësor: NordVPN ofron vlerë të madhe për para, me një rrjet të madh serverash, shpejtësi të shpejtë dhe mundësi të mëdha zhbllokimi. Ky ofrues ofron një garanci të kthimit të parave 30-ditore.

Lexoni rishikimin tonë të plotë të NordVPN këtu.

Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

4. CyberGhost

Cyberghost

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Cyberghost.com

Garancia për kthimin e parave: 45 DITA

Cyberghost do të rendisë të gjithë serverët dhe vendndodhjet e disponueshme për ju që të zgjidhni si të tjerët në këtë listë, por versioni i fundit i aplikacionit të tij Android ju inkurajon të zgjidhni një nga disa profilet bazuar në mënyrën se si planifikoni ta përdorni. Shëtitje në wifi publike, për shembull? Lidhu me profilin e “Shfletoni në mënyrë anonime”. Profili i “streaming i sigurt” përfshin disa serverë për të zgjedhur sipas kanalit të transmetimit që dëshironi të zhbllokoni: Amazon Prime Video, Netflix, iPlayer BBC, etj..

Kompania ka rritur zgjerimin që nga vonë, dhe rrjeti i saj i serverëve tani numëron mbi 5,000 të përhapur në rreth 89 vende. CyberGhost VPN performoi mirë në testet tona të shpejtësisë. Kriptimi i shkallës ushtarake, një politikë pa log dhe mbrojtja e rrjedhjes së DNS sigurojnë intimitetin maksimal.

Aplikacioni Android është zyrtarisht i disponueshëm vetëm nga Google Play. CyberGhost lejon deri në shtatë lidhje të njëkohshme, kështu që ju mund të lidhni të gjitha pajisjet tuaja në të njëjtën kohë.

Pros:

 • Aplikacioni Android është i lehtë për t’u përdorur dhe është i disponueshëm në dyqanin Google Play
 • Nuk mban regjistrat e veprimtarisë së përdoruesit dhe siguron kriptim të fortë për të anashkaluar zbulimin e aktivitetit
 • Aplikimet e lehta për t’u përdorur përfshijnë “modalitetin e përroit të anonimit” – përdoruesit ideal të P2P
 • Fatmirësisht zhbllokon një mori të përmbajtjes gjeo-kufizuar

Cons:

 • Mund të luftojë për të zhbllokuar disa site streaming
 • A nuk punon me siguri në Kinë apo Emiratet e Bashkuara Arabe

E MADH P STR NDRERTIM: CyberGhost ofron qasje në shumë përmbajtje gjeo-të kufizuara dhe aplikacionet e tij për t’u përdorur lehtë janë ideale për fillestarët. Planet vijnë me një garanci të kthimit të parave prej 45 ditësh.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për CyberGhost.

Kuponi CyberGhost VITI I RI SPECIALE: KUJDES 80% në planet 3-vjeçare + 2 muaj falasGJYQIMI me zbritje VETIT aplikohet automatikisht

5. VyprVPN

VyperVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

VyprVPN është një ofrues i kahershëm që zotëron dhe operon rrjetin e vet të serverëve në më shumë se 60 vende. Kjo siguron shpejtësi të shpejtë dhe siguri të fortë, megjithëse i logon përdoruesit e saj adresa IP reale. VyprVPN mund të zhbllokojë faqet si Netflix dhe Hulu, si dhe aplikacionet e tyre përkatëse Android.

Aplikacioni Android i VyprVPN është i vetmi në këtë listë që përdor një ndërprerës vrasjeje. Ndërsa shumë nga të tjerët e përfshijnë këtë veçori në softuerin e tyre të desktopit, çelsat e vrasjeve nuk mungojnë veçanërisht në aplikacionet e lëvizshme. Një ndërprerës i vrasjes do të bllokojë të gjithë trafikun në rast të një lidhjeje të rënë VPN, e cila parandalon që trafiku të rrjedhë në rrjetin tuaj të pakriptuar. Disi për ironi, çelsat e vrasjeve janë kërkesa më e lartë në mesin e përruesve, por VyprVPN është treguar se është disavantazh ndaj trafikut P2P në të kaluarën, raportohet se penalizon përdoruesit për shkarkimin e materialit të mbrojtur nga të drejtat e autorit. Ju gjithashtu mund të vendosni që aplikacioni të lidhet gjithnjë kur është në lidhje me WiFi publik “të pabesueshëm”.

Aplikacioni Android i VyprVPN është në dispozicion në Google Play dhe një APK përmes shkarkimit të drejtpërdrejtë. Një plan bazë ju lejon të lidhni pesë pajisje njëherësh.

Pros:

 • Aplikacioni Android është i disponueshëm në dyqanin Google Play ose shkarkohet direkt APK nga faqja
 • Tani lejon P2P dhe përrua
 • Shpejtësitë e shpejta janë perfekte për transmetim

Cons:

 • Pak më e shtrenjtë se disa VPN
 • Përdoruesit e energjisë do të preferojnë më shumë mundësi konfigurimi

E LEHT P TOR PRDORIM: VyprVPN është miqësor për përdoruesit. Funksionon mirë në pajisjet Android dhe është i mirë për transmetimin e përmbajtjes. Performues i mirë por pak i kushtueshëm. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për VyprVPN.

VyprVPN CouponShikoni 81% në planin 2 vjeçar DEALDiscount aplikuar automatikisht

VPN më e mirë falas për Android: Windscrib

Windscribe

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android

Faqja e internetit: www.windscribe.com

Garancia për kthimin e parave: 3 DITË

Nëse jeni duke kërkuar një mundësi të papaguar, Windscribe është Android VPN më i mirë falas nga të gjitha llogaritë. Shkalla e lirë ju merr 10 GB të dhëna në muaj — ton më shumë se çdo aplikacion tjetër falas Android VPN decent me vetëm një adresë emaili.

Ky VPN falas për Android zhbllokon Netflix-in e SHBA, është i përshtatshëm për përrua, mburret me shpejtësi të mirë dhe madje funksionon në Kinë. Windscribe përdor siguri të fortë dhe nuk mban asnjë regjistër të aktivitetit tuaj.

Përveç Android, aplikacionet janë gjithashtu të disponueshme për Windows, MacOS, iOS dhe Android. Ju mund të lidhni sa më shumë pajisje që dëshironi në të njëjtën kohë në një llogari, por mbani në mend kapakun prej 10 GB për përdoruesit falas.

Pros:

 • falas
 • Punon në Kinë dhe lejon përrua
 • Zhbllokon Netflix dhe site të ngjashme

Cons:

 • Kapak i të dhënave 10 GB
 • Presin që disa serverë të kalojnë në zhbllokimin e Netflix të SHBA
 • Aplikacioni celular është i butë, por kufizon zgjedhjet e përdoruesve

ANDROID FALAS FALAS: Windscrib është një nga disa VPN të Android falas që ju rekomandojmë. Nëse kapakja prej 10 GB nuk është e mjaftueshme, Windscrib ofron një shtresë premium me kosto të ulët. Për dallim nga opsionet e paguara më lart, megjithatë, nuk ka asnjë garanci për kthimin e parave.

Windscrib CouponSave 55% në planin vjetor të GET DEALDiscount aplikuar automatikisht

VPN përdoruesit e Android duhet të shmangin

Betternet

Betternet mbështet vetveten duke përdorur cookie-t gjurmuese dhe injektuar reklama në faqet e internetit që shfletoni. Për shkak se këto reklama vijnë nga një palë e tretë, atyre nuk u duhet besuar. Për më tepër, vetëm dy servera janë në dispozicion.

VPN cloud

Shtypja e “VPN” në shiritin e kërkimit në Dyqanin Google Luaj ka të ngjarë të kthejë Cloud VPN si rezultatin kryesor. Bandwidth i pakufizuar dhe pa kapele të të dhënave për tinguj tërheqës, por aplikacioni punon me reklamuesit e palëve të treta për të injektuar reklama dhe për të mbledhur disa informacione, përfshirë ID e pajisjes tuaj dhe adresën e vërtetë të IP. Kjo përfshin vendosjen e cookies për ndjekjen e padëshiruar në shfletuesin tuaj. Për më tepër, aplikacioni do të pezullojë përdoruesit që përpiqen të përdorin aplikacionet P2P.

Kujdes nga VPN-të “të lira”

Një kërkim i shpejtë në Google Play nuk do të shfaqë mungesë të të ashtuquajturave aplikacione VPN “falas”. Ne këshillojmë fuqimisht të mos përdorni këto për disa arsye.

Së pari, performanca është zakonisht e dobët. Shërbimet falas VPN zakonisht do të kenë një përzgjedhje të kufizuar të serverëve, imponojnë kapele të të dhënave dhe kufizojnë brezin. Disa përdorues i detyrojnë të presin në radhë para se të lidhen.

Së dyti, siguria është shpesh nën standarde, dhe në disa raste, shërbimet falas VPN në të vërtetë mund ta bëjnë intimitetin tuaj më keq. Me hakerat që përdorin sulme gjithnjë e më të sofistikuara për të synuar pajisjet Android, siguria është më e rëndësishme se kurrë. Standardet e kriptimit të përdorura nga ofruesit e VPN falas mund të jenë të zhvlerësuar, të vjetëruar, apo edhe jo-ekzistues.

Për më tepër, shumë shërbime falas VPN përdorin cookie-t për përcjellje ose logojnë aktivitetin tuaj për të mbledhur informacione personale dhe për t’i shitur ato tek reklamuesit e palëve të treta. Të tjerët injektojnë reklama direkt në shfletuesin tuaj të internetit.

Në rastet më të këqija, VPN-të mund të mbajnë edhe ngarkesa të malware për të infektuar pajisjen tuaj. Zhvilluesit bëjnë pak për të ofruar mbështetje dhe shpesh fshehin identitetin e tyre, kështu që nuk ka asnjë mënyrë të dini nëse shumica e VPN-ve falas janë madje të besueshme nga distanca.

Nëse ju nevojitet vetëm një VPN për një periudhë të shkurtër, një provë falas e një plani me pagesë është një mundësi më e mirë sesa një VPN falas..

E lidhur: Nëse jeni duke kërkuar të lidhni një kuti TV Android, mund të shikoni udhëzuesin tonë: 5 VPN më të mira për kutinë tuaj TV Android

Nuk ka Google Play? Provoni APK-në

Nëse jeni duke përdorur një pajisje Android pa Google Play, gjetja e aplikacionit për VPN tuaj mund të jetë një dhimbje. Pajisjet e pasiguruara, të tilla si disa tableta Kindle Fire HD dhe smartphone të blerë në Kinë, për shembull, nuk mund të instalojnë shërbime Google, duke përfshirë Play Store.

Alternativa është që të shkarkoni skedarin APK për aplikacionin dhe ta instaloni manualisht. Për ta bërë atë, së pari duhet të ndryshoni cilësimet në telefonin tuaj për të lejuar aplikacionet nga zhvilluesit e palëve të treta. Hapat e saktë do të ndryshojnë pak në varësi të versionit tuaj dhe pirunit të Android, por këtu janë hapat themelorë për Android 4.0 dhe më vonë:

 1. Shkoni te Parametrat > Siguria (“Pajisja” në Kindle Fire)
 2. Shkoni poshtë te “Burimet e panjohura” dhe ndryshoni atë
 3. Konfirmoni nëse është e nevojshme

Tjetra, gjeni skedarin APK për aplikacionin VPN. Shpresojmë që ju mund ta merrni këtë direkt nga faqja e internetit e ofruesit tuaj VPN me pak kërkim. Pyesni mbështetjen e klientit nëse nuk mund ta gjeni.

Përndryshe, ju mund ta shkarkoni APK-në nga një sit i palëve të treta. Ka një ton faqesh pritëse APK atje me pothuajse çdo aplikacion që mund ta imagjinoni. Vetëm Google “APK” dhe duhet të shfaqet. Sidoqoftë, paralajmërohuni që këto nuk janë shkarkime zyrtare nga kompania dhe kështu mund të përmbajnë malware ose të vjetërohen. Gjithmonë lexoni rishikime nëse ato janë të disponueshme, ekzekutoni një skanim të virusit në skedar sapo të shkarkohet dhe kontrolloni dy herë versionin. Nëse duket me hije, mos e instaloni.

Pasi të keni shkarkuar skedarin, thjesht klikoni mbi të dhe Android do t’ju pyesë nëse i besoni aplikacionit. Konfirmoni dhe lërini Android të bëjë pjesën tjetër. Ajo duhet të instalojë ashtu si një aplikacion normal!

Si të vendosni një VPN në Android

OpenVPN për Android

Jo të gjithë ofruesit e VPN kanë aplikacionet e tyre, ose mbase nuk mund t’i gjeni / nuk i besoni një skedari APK të palëve të treta. Një tjetër mundësi është të përdorni një aplikacion me burim të hapur VPN. Ne rekomandojmë shumë OpenVPN për Android mbi OpenVPN Connect dhe klientët e tjerë atje. Shtë më e lehtë për t’u përdorur dhe punuar me një gamë të gjerë konfigurimesh. Në të kundërt, nëse keni bërë serverin tuaj OpenVPN, ky është një aplikacion i shkëlqyeshëm për t’u përdorur për t’u lidhur me të.

openvpn për android

 1. Shkarkoni skedarin e konfigurimit OpenVPN (shtesa .conf ose .ovpn) nga faqja e internetit e ofruesit tuaj VPN.
 2. Shkarkoni dhe instaloni OpenVPN për Android
 3. Drejtoni aplikacionin dhe klikoni në shenjën plus në krye të djathtë për të shtuar një profil VPN.
 4. Ju ndoshta do të dëshironi të importoni një skedar konfigurimi ekzistues sesa të vendosni tuajin, kështu që zgjidhni opsionin “import”.
 5. Gjeni atë, zgjidhni atë, dhe ju duhet të jetë i vendosur për të shkuar.

Vendosni një VPN në Android pa një aplikacion

Si zgjidhja e fundit, mund të vendosni një lidhje L2TP / IPSec me dorë në cilësimet tuaja Android. Ne ju rekomandojmë të shmangni PPTP, protokollin tjetër të integruar të disponueshëm, pasi përmban dobësi të njohura të sigurisë.

si të vendosni vpn android

Ja se si të vendosni manualisht një VPN në Android 9:

 1. Shko tek Cilësimet > Rrjeti dhe Interneti > i përparuar > VPN
 2. Klikoni në + nënshkruani në këndin e sipërm të djathtë
 3. Vendosni detajet e profilit tuaj VPN sipas ofruesit tuaj VPN
 4. Kliko Save
 5. Klikoni në profilin që sapo keni krijuar për t’u lidhur. Një ikonë kryesore në shiritin e njoftimeve tregon se jeni i lidhur me VPN.

Në versionet më të vjetër të Android, cilësimet VPN mund të gjenden më poshtë Cilësimet > më shumë > VPN.

Ndërsa kjo funksionon, aplikacionet e duhura VPN si ato që ne rekomandojmë më lart ofrojnë siguri shumë më të mirë dhe vendosje shumë më të lodhshme.

“Figurina të vogla android” nga Familja O’Ata janë të licencuara nën CC BY 2.0

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map