VPN më të mira për ruterët Netgear (dhe si t’i instaloni ato)

VPN më të mira për ruterat Netgear dhe si të instaloni


Ruterat Netgear, në varësi të modelit, mund të punojnë me VPN në një ose dy mënyra:

 • Ju mund të vendosni një server VPN në vetë ruterin, duke lejuar hyrje të largët në rrjetin tuaj shtëpiak
 • Mund të vendosni një lidhje të sigurt me një server VPN në një vendndodhje tjetër

Ruterat Netgear përfshini vetëm opsionin e parë si parazgjedhje, i cili ju jep mundësinë e përdorimit të sigurt, të largët në një kompjuter, pajisjet IoT ose një server të mediave në shtëpinë tuaj. Në thelb, ruteri është serveri VPN.

Opsioni i dytë siguron lidhjet në internet të të gjitha pajisjeve në shtëpinë tuaj dhe ju lejon të zhbllokoni përmbajtjen e bllokuar nga rajoni. Nëse dëshironi të përplaseni private, zhbllokimin e gjeove dhe shtoni siguri, kjo është për ju.

për fat të keq, funksioni VPN i integruar në firmware-in e routerit Netgear nuk funksionon me opsionin e dytë. Pra, nëse doni të lidhni ruterin tuaj Netgear me një server VPN në një vend tjetër, do të duhet të zëvendësoni firmware me diçka të tillë si DD-WRT ose Tomato.

Vendosja e firmware-it të ri në ruterin tuaj është e lirë dhe nuk është veçanërisht e vështirë, por ai sjell rreziqe të caktuara, siç është dëmtimi i ruterit ose heqja e garancisë.

VPN më e mirë për ruterat Netgear: ExpressVPN

ExpressVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

Nëse dëshironi të lidhni mirë ruterin tuaj Netgear me një server VPN në një vend të largët, ju rekomandojmë ExpressVPN.

ExpressVPN bën firmware-in e tij të personalizuar, i cili funksionon me dy modele të njohura të ruterit Netgear:

 • Nighthawk R6300v2
 • Nighthawk R7000

Përfitimi i këtij firmware të personalizuar është që pasi të instalohet, të gjitha ato janë ngritur dhe gati për të shkuar. Nuk ka asnjë ndërhyrje me cilësimet e lidhjes dhe skedarët e konfigurimit. Shtë e thjeshtë të ndërroni serverët dhe të lidhni dhe shkëputni në mënyrë selektive pajisjet individuale nga VPN.

Aplikacioni i routerit ExpressVPN

Nëse keni një ruter Netgear përveç atyre dyve, ExpressVPN është ende një opsion, por do të duhet të zëvendësoni firmware me një alternativë me burim të hapur dhe të vendosni me dorë lidhjet me secilin server.

ExpressVPN është VPN më e shpejtë që kemi testuar dhe është e shkëlqyeshme për zhbllokimin e përmbajtjeve të bllokuara nga rajoni si Netflix, Hulu dhe iPlayer të BBC-së. Alsoshtë gjithashtu shumë e sigurt dhe nuk ruan asnjë regjistër identifikues. Mbështetja e klientit është në dispozicion 24/7 përmes një tipari të bisedës live në faqen e internetit.

VPN MIR P FORR ROUTERT NETGEAR: ExpressVPN është zgjedhja # 1 e firmware me porosi të ExpressVPN dhe komplet i rrumbullakosur i karakteristikave të tjera e bën atë zgjedhjen tonë të lartë për pronarët e routerit Netgear. Ajo vjen me një garanci 30-ditore të kthimit të parave.

ExpressVPN është ofruesi i vetëm VPN që njohim nga ajo që e bën firmware-in e ruterit në përputhje me Netgear, megjithëse NordVPN dhe PrivateVPN janë gjithashtu zgjedhje të mira nëse jeni të gatshëm të provoni një alternative të firmware me burim të hapur.

VPN-të e routerit Netgear janë shpjeguar

Shumë modele të routerit Netgear mbështesin Rrjetet Virtuale Private, por kjo nuk mund të thotë se çfarë mendoni se do të thotë. Një VPN i vendosur në një ruter Netgear të aksioneve është shumë më ndryshe se sa një aplikacion tipik VPN në telefonin ose laptopin tuaj.

Netgear lejon përdoruesit të vendosin serverin e tyre VPN në vetë ruterin. Kjo ju lejon të përdorni rrjetin tuaj shtëpiak nga ndonjë vend tjetër përmes internetit. Për shembull, nëse nuk jeni jashtë shtëpisë dhe doni të përdorni PC tuaj në shtëpi, pajisjet e Internetit të sendeve ose një server të mediave, mund ta bëni këtë.

Sidoqoftë, ky konfigurim nuk siguron lidhjen tuaj të internetit ndërsa jeni në shtëpi ose nuk ju lejon të përdorni përmbajtje të bllokuar nga rajoni.

Këtu hyn një ofrues VPN, si ExpressVPN. Ofruesit VPN operojnë serverë në të gjithë botën dhe ju lejojnë të lidheni me ta përmes tuneleve të koduar. Kjo ju lejon të keni qasje në përmbajtje që janë vetëm në dispozicion në vendet e tjera, për shembull. Ai gjithashtu mbron intimitetin tuaj duke parandaluar ISP-në tuaj, agjencitë qeveritare dhe hakerat që të mos bëjnë sy për aktivitetin tuaj të shfletimit dhe shkarkime.

Fatkeqësisht, ruterat Netgear nuk e mbështesin mundësinë e lidhjes me një server të largët VPN. Zëvendësimi i firmware-it është i nevojshëm nëse doni ta bëni atë.

Si të vendosni një VPN në rrjetin tuaj në shtëpi në një router Netgear

Ky konfigurim, i cili vjen si opsion i aksioneve në shumë modele të routerit Netgear lejon qasje të largët në rrjetin tuaj shtëpiak, jo në internet. Kjo është e dobishme për pajisjet inteligjente në shtëpi dhe IoT, serverët e mediave shtëpiake dhe qasjen në distancë në kompjuterë. Nuk ka për qëllim t’ju ofrojë një tunel të koduar në internet ose një adresë tjetër IP publike.

netgear genie vpnImazhi nga Netgear.com

Jo çdo ruter Netgear vjen i pajisur me këtë veçori, por shumë e bëjnë këtë, duke përfshirë të gjitha modelet ProSafe dhe Nighthawk.

Meqenëse po krijoni një klient dhe server, do të duhet të vendosni VPN si në ruter ashtu edhe në pajisjen me të cilën dëshironi të lidheni.

Ja se si të vendosni një VPN në një router Netgear:

 1. Hapni një shfletues në internet dhe shkoni te http://www.routerlogin.net.
 2. Vendosni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin për panelin tuaj të administratorit të routerit (Netgear Genie). Si parazgjedhje, emri i përdoruesit është admin dhe fjalëkalimi është fjalëkalim, por ju duhet t’i ndryshoni këto nëse nuk i keni tashmë.
 3. Shko tek i përparuar > Vendosja e përparuar > Shërbimi VPN.
 4. kontrolloni Aktivizoni Shërbimin VPN dhe klikoni aplikoni
 5. Specifikoni cilësimet e shërbimit VPN që dëshironi. Kjo varet nga ajo për të cilën dëshironi të përdorni VPN.
 6. Shkarkoni skedarët e konfigurimit të OpenVPN për llojin e pajisjes me të cilën dëshironi të lidheni, siç është Për Windows ose Për Telefon Smart.
 7. Zhvendosni skedarët në pajisjen që dëshironi të lidheni me VPN dhe importoni ato në aplikacionin tuaj të zgjedhur të OpenVPN.
 8. Zgjidhni profilin OpenVPN që keni krijuar në aplikacion dhe lidheni!

Ju mund të përdorni aplikacionet zyrtare OpenVPN falas, të disponueshme për shumicën e sistemeve kryesore operative. Ato zakonisht janë të disponueshme nga dyqani i aplikacionit ose depoja e parazgjedhur.

Si të zëvendësoni firmware në një ruter Netgear

Nëse doni të lidhni ruterin tuaj në një server të largët VPN, do të duhet të zëvendësoni firmware me diçka që ofron këtë aftësi. Ky proces, i quajtur “ndezje”, mund të dëmtojë përgjithmonë ruterin tuaj dhe të anulojë garancinë nëse nuk kryhet si duhet, kështu që vazhdoni me kujdes.

 1. Shkarkoni firmware të pajtueshëm me VPN që funksionon me modelin tuaj specifik të routerit Netgear. Ne rekomandojmë diçka nga varietetet DD-WRT ose Domate.
 2. Hapni një shfletues në internet dhe shkoni te http://www.routerlogin.net.
 3. Vendosni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin për panelin tuaj të administratorit të routerit (Netgear Genie). Si parazgjedhje, emri i përdoruesit është admin dhe fjalëkalimi është fjalëkalim, por ju duhet t’i ndryshoni këto nëse nuk i keni tashmë.
 4. zgjedh i përparuar > administratë > Përditësimi i routerit.
 5. Kliko Shfleto dhe lundroni në firmware që keni shkarkuar në hapin 1.
 6. Kliko Ngarkoni për të ndezur ruterin.
 7. Rinisni ruterin.

Me firmware-in tuaj të ri në vend, mund të vendosni një lidhje VPN. Shikoni artikujt tonë mbi VPN-të më të mira për DD-WRT dhe VPN-të më të mira për ruterat e domateve për më shumë informacion.

A ka ndonjë VPN të ruterit Netgear falas?

Siç u diskutua më lart, mund të ktheni disa ruterë Netgear në servera VPN që ju lejojnë të lidheni me rrjetin tuaj shtëpiak. Kjo është një veçori e integruar dhe mund të lidheni me të duke përdorur aplikacione falas dhe me burim të hapur VPN në telefonin ose laptopin tuaj.

Nëse dëshironi të lidhni ruterin tuaj me një server VPN në një vend tjetër, megjithatë, nuk ka mundësi të lira për të cilat ne dimë. Shumica e VPN-ve falas punojnë vetëm me telefona dhe laptopë në sistemet kryesore operative.

Sidoqoftë, VPN pa pagesë shmangen më së miri. Ato kapin të dhënat tuaja, shkarkime të mbytura dhe i detyrojnë përdoruesit të presin në radhë për t’u lidhur. Shumë ndjekin aktivitetin tuaj në internet dhe ua shesin të dhënat palëve të treta siç janë reklamuesit. Disa madje mund të infektojnë pajisjen tuaj me malware ose të shesin bandën tuaj për përdorim në sulmet e botnet.

Zgjedhin për një VPN të paguar nëse doni një shërbim cilësor.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map