VPN më të mira për Viber dhe disa për t’i shmangur

Ky udhëzues do të përfshijë VPN-të më të mira për Viber, në mënyrë që të mund të përdorni në vendet e kufizuara si Kina, Katar, Arabia Saudia, Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe..


Viber është një aplikacion i njohur chat, i cili mburret lart me 250 milion përdorues të përhapur në 193 vende. Njerëzit e përdorin atë për të qëndruar në kontakt me miqtë dhe familjen në të gjithë botën – aplikacioni ishte gjithashtu një nga të dërguarit më të hershëm për të prezantuar tiparin e thirrjeve falas tani të kudondodhura.

Megjithatë, disa qeveri i kufizojnë qytetarët të përpiqen të hyjnë në Viber. Për shembull, në Kinë, shërbimi është i ndaluar plotësisht. Vende të tjera, veçanërisht në Lindjen e Mesme, thjesht bllokojnë tiparin VoIP. Në këtë artikull, ne do t’ju mësojmë se si t’i anashkaloni këto barriera dhe të fitoni përvojën e plotë të Viber.

Mënyra më efikase për të kapërcyer hyrjen e kufizuar me gjeo është përdorimi i një Rrjeti Virtual Privat (VPN). VPN funksionojnë duke enkriptuar të gjithë trafikun e internetit që rrjedh në dhe nga pajisja juaj dhe duke tunizuar atë përmes një serveri të largët jashtë vendndodhjes tuaj aktuale. Në këtë mënyrë identiteti juaj është i fshehur duke e bërë shumë të vështirë për agjencitë e mbikëqyrjes me hundë ose hakerët të kuptojnë se çfarë jeni duke bërë në internet.

Ne i mbulojmë ofruesit që sugjerojmë më poshtë në disa detaje, por nëse keni vetëm kohë për një përmbledhje të shpejtë, këtu është lista jonë e VPN-ve më të mira për Viber:

 1. ExpressVPN  Zgjedhja jonë kryesore për Viber. Operon serverë super të besueshëm në mbi 90 vende të botës që janë të aftë të zhbllokojnë pothuajse të gjithë përmbajtjen e kufizuar dhe gjeo-bllokuar. Aplikacionet janë të lehtë për t’u përdorur dhe të sigurta. Përfshin garancinë e kthimit të parave 30-ditore.
 2. NordVPN Një ofrues me kosto të ulët që ka funksionuar për më shumë se një dekadë. Mijëra serverë të sigurt mund të zhbllokojnë përmbajtjen më të kufizuar.
 3. Cyberghost Mundësia e buxhetit që ka përdorim të lehtë të aplikacioneve që janë të shkëlqyeshme për fillestarët. Serverat kanë shpejtësi të mirë për transmetim dhe shkarkim.
 4. IPVanish Standarde shumë të larta të intimitetit me një politikë të rreptë pa log dhe mundësi për pagesa anonim dhe regjistrim.
 5. VyprVPN Rrjet i shpejtë dhe i sigurt që nuk ka probleme për zhbllokimin e Viber, por do të gjeni opsione më të lira deri në këtë listë.

Cili është VPN më i mirë për Viber?

Në këtë pjesë, ne do të diskutojmë disa shërbime VPN që punojnë pa probleme me Viber. Ata gjykohen për faktorët e mëposhtëm:

 • Shpejtësia dhe besueshmëria e shërbimit
 • Rrjet i madh i serverëve globalisht
 • Standarde të forta të kriptimit për të parandaluar rrjedhjen e të dhënave
 • Vlera e parase
 • Aplikacione për Android dhe iOS

Këto VPN gjithashtu do të zhbllokojnë Skype dhe shumë shërbime të tjera.

1. Express VPN

ExpressVPNJanar 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

ExpressVPN ofron standarde të patëmetë, një angazhim të palëkundur për privatësinë dhe sigurinë dhe shpejtësi të shpejtë. Ekziston një ndërfaqe e zoti dhe miqësore për përdoruesit që është e lehtë për t’u vendosur duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme si për përdoruesit pro ashtu edhe për fillestarët.

Pajtimtarët do të prishen për zgjedhje me serverat 1500+ të shpërndarë në 94 vende. Standardet e kriptimit janë njësoj të forta – të gjithë serverët përdorin protokollin OpenVPN, shifrimin 256-bit AES, 4,096 bitët RSA me fshehtësi të përsosur përpara, dhe vërtetim SHA512.

Në të njëjtën kohë, kompania ka një politikë të deklaruar për të mos mbajtur asnjë regjistër trafiku çfarëdo. E vetmja pjesë e vogël e mbajtjes së metadatës ka të bëjë me datën (jo kohën) kur lidhet me shërbimin, zgjedhjen e vendndodhjes dhe gjerësinë e bandës totale të përdorur. Adresa juaj personale IP nuk do të regjistrohet.

Një faktor shtesë është se shërbimi përfshin si serverët DNS ashtu edhe mbrojtjen e rrjedhjes DNS si opsione standarde. Ekziston gjithashtu një ndërprerës i vrasjeve në internet – kjo do të ndalojë përkohësisht të gjithë trafikun nëse lidhja bie nga blu.

Ka aplikacione si për Android ashtu edhe për iOS, si dhe mbështetje desktopi për Windows, Mac OS dhe Linux (linja komande).

ExpressVPN është gjithashtu një nga disa VPN për të punuar në Kinë dhe është gjithashtu një nga rekomandimet tona kryesore të VPN-së për ata në Dubai ose gjetkë në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Pros:

 • Me siguri zhbllokon Viber-in në vendet ku është i kufizuar.
 • Servers jashtëzakonisht të shpejtë janë të shkëlqyeshëm për shkarkim dhe transmetim.
 • Vështirë të mposhtet intimiteti dhe siguria
 • Qasja në përmbajtje gjeo-të kufizuar nga pothuajse kudo
 • Mbështetje e drejtpërdrejtë e klientit rreth orës

Cons:

 • Vetëm 3 pajisje mund të lidhen në të njëjtën kohë

VPN më e mirë për VIBER: ExpressVPN është zgjedhja jonë kryesore. Punë të besueshme funksionon në vendet që kufizojnë hyrjen në Viber. Zhbllokon të gjitha faqet kryesore dhe aplikacionet përfshirë Skype. Ofron lidhje dhe serverë jashtëzakonisht të shpejtë në një gamë të madhe vendesh. Provoni pa rrezik, me një garanci të kthimit të parave 30-ditore.

Lexoni rishikimin tonë të plotë të ExpressVPN këtu.

ExpressVPN KuponKërkesa Speciale – merrni 3 muaj shtesë DEALKuponi shtesë që aplikohet automatikisht

2. NordVPN

NordVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.NordVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

NordVPN mund të mos ketë ndërfaqen e përdoruesit më të pëlqyeshme estetikisht, por kjo nuk duhet t’ju heqë mendjen nga fakti se jep shumë produktin e saj thelbësor. Ka shpejtësi të shpejtë dhe kriptim të rreptë. Vetë kompania ka qenë rreth e rrotull për më shumë se një dekadë – një dëshmi për produktin cilësor që ofron.

NordVPN është i ngjashëm me IPVanish në kuptimin që ajo vazhdon të mishërojë një politikë me shkrime zero. Kjo do të thotë se nuk ruan ndonjë informacion në lidhje me seancat e përdoruesit, trafikun ose afatet kohore.

Kjo politikë i ka shërbyer mirë në të kaluarën – u është afruar nga agjencitë qeveritare të dorëzojnë të dhënat e klientëve, por thjesht nuk kishte asgjë në serverët e saj që mund të inkriminojë përdoruesit. Përdoruesit në Lindjen e Mesme mund të marrin frymë nga një psherëtimë.

Kur bëhet fjalë për opsionet e serverëve, ka një 1094 të madh të tyre të përhapur në 61 vende – më shumë se sa për të gjetur një që do të zhbllokojë Viber. NordVPN gjithashtu punon me shumë shërbime online të transmetimit, duke përfshirë Netflix, Hulu, dhe iPlayer të BBC, në mënyrë që të mund ta përdorni abonimin e paguar për qëllime të shumta.

Standardet e kriptimit janë të nivelit më të lartë. Kompania vendos protokollin AES 256-bit si parazgjedhje dhe përdor çelësat SSL 2,048-bit. Mbrojtja e rrjedhjes DNS është e aktivizuar.

Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android.

Pros:

 • Opsion i shkëlqyeshëm i vlerave që nuk ka asnjë problem për të hyrë në Viber
 • Theks i theksuar në sigurinë dhe privatësinë
 • Gjithashtu një mundësi e shkëlqyeshme për shkarkim dhe përrua
 • Zhbllokon shumicën e shërbimeve transmetuese me lehtësi

Cons:

 • Fillestarët mund ta shohin ndërfaqen e përdoruesit të rëndë

VPN BUXHETI më i mirë: NordVPN është një gjithëpërfshirës i mirë. Një opsion me vlerë të madhe që funksionon me besueshmëri me Viber. Intimitet dhe siguri e ngurte. Lidh njëkohësisht deri në 6 pajisje. Garancia e kthimit të parave 30-ditore.

Këtu është shqyrtimi ynë i thelluar i NordVPN.

Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

3. CyberGhost

Cyberghost

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Cyberghost.com

Garancia për kthimin e parave: 45 DITA

Cyberghost është një VPN i besueshëm që është relativisht i lirë dhe duhet t’u bëjë thirrje përdoruesve fillestarë që nuk po kërkojnë një ton opsionesh. Produkti bazë është vendosur mirë – ka një numër të konsiderueshëm të madh vendesh të serverëve, testet e shpejtësisë mund të zerohen, ndërfaqja është e lehtë për tu lundruar, dhe standardet e intimitetit janë të rrepta.

Kompania është e përfshirë në Rumani dhe nuk i nënshtrohet ndonjë ligje të detyrueshme për ruajtjen e të dhënave. Ajo gjithashtu ka një politikë të brendshme për të mos ruajtur regjistrat e përdoruesve ose të dhënat e çfarëdo natyre. Por kjo mund të ndryshojë – CyberGhost u ble kohët e fundit nga një firmë me seli në Mbretërinë e Bashkuar. Ne do ta rinovojmë këtë artikull nëse vërejmë ndonjë ndryshim.

Me mbi 1.000 serverë të përhapur në 27 vende, ka një rrjet të madh për t’ju ndihmuar të zhbllokoni Viber sa herë që ju nevojitet. Aplikacionet janë në dispozicion si për Android ashtu edhe për iOS, si dhe për mbështetje desktopi për Windows dhe MacOS.

CyberGhost përdor 256-bit encryption AES në protokollin OpenVPN si parazgjedhje së bashku me çelësat RSA 2,048-bit dhe vërtetimin MD5 HMAC. Includedshtë përfshirë gjithashtu një ndërrues i vrasjes në internet.

Pros:

 • Asnjë problem nuk zhbllokon Viber
 • Shpejtësi të denjë dhe të besueshme për shumicën e përdorimeve
 • Opsion miqësor për buxhetin me aplikacione të lehtë për t’u përdorur

Cons:

 • Përdoruesit e energjisë do të gjejnë aplikacionet të jenë shumë të thjeshtë pa karakteristika të përparuara

ZGJEDHJE BUXHETI: CyberGhost ka një set të thjeshtë. Intimitet i shkëlqyeshëm, shkrimet zero dhe mbrojtja e rrjedhjeve DNS. Mund të luftojë me disa site të njohura të transmetimit. Garanci e kthimit të parave 45-ditore.

Këtu është shqyrtimi ynë i plotë i CyberGhost.

Kuponi CyberGhost VITI I RI SPECIALE: KUJDES 80% në planet 3-vjeçare + 2 muaj falasGJYQIMI me zbritje VETIT aplikohet automatikisht

4. IPVanish

IPVanish

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.IPVanish.com

Garancia për kthimin e parave: 7 DITE

IPVanish është një tjetër VPN premium që nuk kufizon shpejtësinë, privatësinë ose standardet e kriptimit. Shtë i besueshëm dhe lejon gjithashtu regjistrime anonime nëse përdoruesit janë të kujdesshëm të dorëzojnë detajet personale.

Mbrojtësit e intimitetit do të jenë të kënaqur me faktin se nuk ruan fare informacionin e përdoruesit. E vetmja kohë kur ka një mbajtje është kur një llogari është regjistruar për herë të parë. Pas kësaj, të gjitha të dhënat hiqen nga cloud.

Standardet e kriptimit janë të fuqishme – IPVanish lejon encryption 256-bit në protokollin OpenVPN si parazgjedhje, vërtetimin e SHA512 dhe një shkëmbim çelësash DHE-RSA 2.048 me fshehtësi të përsosur përpara. Përfshihet gjithashtu një ndërrues i vrasjes në internet.

Me mbi 850 serverë të përhapur në 60 vende, një lidhje e përshtatshme nuk është kurrë jashtë mundësive.

Ka aplikacione si për iOS ashtu edhe për Android, si dhe mbështetje desktop për Windows dhe MacOS.

Shumë përdorues e shohin atë një mundësi të shkëlqyeshme për Kodi sepse i lejon ata të shkarkojnë APK Android direkt në pajisjen e tyre. Ndërfaqja është gjithashtu me telekomandë miqësore për pajisjet Kodi që i mungon tastiera dhe miu.

Pros:

 • Zhbllokon Viber me lehtësi
 • I fortë në intimitetin dhe sigurinë
 • Operon në mbi 60 vende, e shkëlqyeshme për zhbllokimin e përmbajtjes gjeo-kufizuar

Cons:

 • Mbështetja e klientit mund të jetë pak e ngadaltë
 • Nuk mund të hyni në disa shërbime të njohura të transmetimit

FAST DHE E MIR RNDSISHME: IPVanish ka një rrjet të madh të serverëve. Rrjeti i pakontestuar arrin shpejtësi të mira. Karakteristikat e forta të sigurisë dhe intimitetit. Punon mirë me Viber por shikoni diku tjetër nëse doni të zhbllokoni Netflix. Garanci 7-ditore e kthimit të parave.

Lexoni rishikimin tonë për IPVanish.

IPVanish KuponSAVE 60% në planin vjetor GAL DEALDiscount aplikuar automatikisht

5. VyprVPN

VyperVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

VyprVPN renditet mirë me përdoruesit që pëlqejnë protokollet e sigurta të kriptimit – teknologjia e tij pronësore është e klasit botëror. Kompania është gjithashtu një ofrues mjaft i pjekur, që ka rreth disa vjet, duke i dhënë asaj një shkallë legjitimiteti. Shtë një nga shërbimet e pakta në gjendje të zhbllokojë Firewall-in e Madh të Kinës.

Kur bëhet fjalë për standardet e kriptimit, VyprVPN përdor protokollin OpenVPN, encryption 256-bit AES, çelësat RSA 2,048-bit pa fshehtësi të përsosur përpara, dhe vërtetim SHA256 për të siguruar trafikun. Ka një ndërprerës të vrasjes në internet të përfshirë si parazgjedhje.

Mbi 700 serverë për të zgjedhur janë përhapur në të gjithë botën. Aplikacionet janë në dispozicion si për Android ashtu edhe për iOS, si dhe për mbështetje desktopi për Windows dhe MacOS.

Pros:

 • Siguron një lidhje të sigurt, të koduar që funksionon mirë me Viber
 • Shpejtësitë janë të shpejta dhe të qëndrueshme

Cons:

 • Pak më i kushtueshëm se VPN-të e tjera
 • Mungojnë opsionet për konfigurim më të avancuar

Rrjeti i madh i serverëve: VyprVPN është një VPN e fortë për të gjitha qëllimet. Një zgjedhje solide për Viber. Nuk ruan regjistra, ofron siguri të madhe dhe zhbllokon shërbimet më të transmetimit. Më të kushtueshëm se disa. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë të VyprVPN.

VyprVPN CouponShikoni 81% në planin 2 vjeçar DEALDiscount aplikuar automatikisht

Si mund të hyj në Viber me një VPN?

Ndiqni këto hapa për të zhbllokuar Viber nëse kufizimet qeveritare janë në lojë:

 1. Regjistrohu për një nga ofruesit e VPN-së të përmendur në këtë listë
 2. Pasi të keni regjistruar dhe bërë pagesën, shkarkoni aplikacionet për telefonin tuaj ose PC / Macbook
 3. Pastroni cookies dhe cache tuaj për të hequr identifikuesit e vjetër të vendndodhjes dhe rifilloni pajisjen tuaj
 4. Hyni në aplikacionin VPN dhe zgjidhni një server në Evropë ose Amerikën e Veriut
 5. Hapni telefonin ose shfletuesin tuaj dhe përdorni Viber ashtu si dëshironi

A duhet të përdor një VPN falas me Viber?

Disa përdorues mund të joshen nga mundësia e përdorimit të një VPN falas, por këto ju japin vetëm një pjesë të të njëjtave standarde që ofrojnë opsionet e paguara.

Kjo për shkak se këto shërbime janë kryesisht freemium – ata do të duan që ju të regjistroheni për planin e plotë (i cili kërkon një kartë krediti ose ndonjë formë tjetër të pagesës). Edhe nëse një VPN është plotësisht i lirë, nuk do të investojë në serverë me cilësi të lartë dhe standarde të forta të kriptimit. Në të njëjtën kohë, do të fitojë të holla duke ju ndezur me reklama pushtuese dhe gjithashtu mund të fusë në mënyrë joetike cookie për ndjekjen, të minave të dhënat tuaja dhe ta shesë.

Me pak fjalë, shërbimet falas VPN imponojnë në mënyrë rutinore kapele të të dhënave, gjuajtje të bandës dhe vetëm një ose dy lokacione të serverit. Ju mund të jeni në gjendje të dërgoni dhe të merrni mesazhe me tekst, por të harroni transferimet e shpejta të skedarëve ose thirrjet audio.

Nëse nuk jeni të sigurt nëse keni nevojë për një VPN fare, ju rekomandojmë të lexoni në listën tonë të atyre me një provë falas.

Disa VPN për të shmangur

Nëse po përpiqeni të hyni në Viber nga një vend që e bllokon atë si parazgjedhje, dëshironi të siguroheni që privatësia dhe të dhënat tuaja nuk do të komprometohen. Ekziston një arsye pse ISP-ja juaj ka kufizuar qasjen në radhë të parë – disa qeveri nuk u pëlqejnë shërbimet VoIP dhe nuk dëshironi të shkaktoni telashe. Problemi vendoset kur kompanitë VPN nuk mbrojnë me zell privatësinë e përdoruesit – kur ata me dëshirë i dorëzojnë të dhënat.

Këtu janë tre shembuj të ofruesve të VPN që besojmë se duhet të largoheni nga:

1. HolaVPN

Hola me qendër në Izrael kishte një legjion masiv të tifozëve në një moment, duke e shtyrë atë te një komunitet me gati 50 milion përdorues. Por kompania zgjodhi të shfrytëzojë këtë masë kritike për qëllime të panumërta, veçanërisht duke i kthyer përdoruesit në një botnet masiv.

Nëse keni qenë një përdorues i Hola në atë kohë, një pjesë e bandës suaj u bifurcua në mënyrë të paligjshme për të kryer sulme në faqet e tjera, për të shpërndarë përmbajtje të mbrojtur nga të drejtat e autorit dhe pornografi.

2. Mburoja e pikave të nxehta

Hotspot Shield është një emër i mirënjohur në biznesin VPN sepse ka kaluar për një kohë të gjatë dhe lejon përdoruesit të regjistroheni pa ndonjë pagese pararendëse. Por është akuzuar për disa praktika joetike kohët e fundit.

Në korrik, një grup i mbrojtjes së intimitetit paraqiti një mocion duke thënë se kompania me vetëdije futi cookie për gjurmimin e të dhënave të përdoruesit dhe i shiste ato tek reklamuesit e palëve të treta. Itshtë pohuar gjithashtu se ai rrëmbeu kërkesa të ligjshme HTTP dhe i ridrejtoi ato në faqet e anëtarëve, ku do të fitonte komisione.

Një përfundim i çështjes është ende në pritje, kështu që ne nuk po nxitojmë për ndonjë përfundim këtu, por fakti është se kjo sjellje ndjek një trend të ngjashëm me shërbimet e tjera falas VPN. Ne mendojmë se është më mirë nëse shmangni Hotspot Shield tani për tani derisa të lirohen nga akuzat.

Në asnjë rrethanë nuk e dënojmë përdorimin e një VPN me qëllimin e qartë të thyer ligjeve. Por ne mendojmë se kompanitë VPN duhet të jenë të hapura dhe transparente në lidhje me politikat e tyre të regjistrimit të të dhënave dhe t’i përmbahen asaj. Intimiteti dhe anonimiteti i përdoruesit janë çështje të mprehta, dhe ofruesit duhet ta respektojnë atë.

A mund ta përdor Viber në Emiratet e Bashkuara Arabe ose Lindjen e Mesme pa një VPN?

Shumë qeveri në Lindjen e Mesme përfshirë Katarin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe bllokojnë përdorimin e shërbimeve VoIP. Kështu që ndërsa biseda e menjëhershme e Viber mund të funksionojë, ju patjetër nuk do të merrni përvojën e plotë. Në këtë pikë kohe, nuk ka asnjë mundësi të përdorni të gjitha shërbimet e Viber pa një VPN. Nëse jeni duke kërkuar ta bëni atë, atëherë ne mendojmë se duhet të regjistroheni për një premium, shërbim të paguar në mënyrë që të shmangni humbjen e të dhënave ose shkeljet e mundshme.

Ku është i bllokuar Viber?

Këtu është një listë e vendeve që kanë kufizuar qasjen në Viber, pjesërisht ose plotësisht. Ju lutemi vini re se rregulloret janë subjekt i ndryshimeve, kështu që kjo listë nuk duhet të trajtohet si një burim përfundimtar.

 • Kinë
 • Arabia Saudite
 • Emiratet e Bashkuara Arabe
 • Qatar
 • Egjipt
 • Iran
 • Jordan
 • Kuwait
 • Korea e Veriut
 • Jemen

“Viber” nga Sam Azgor licencuar me CC BY 2.0

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map