VPN-të më të mira për të zhbllokuar thirrjet dhe mesazhet në WhatsApp në çdo vend në vitin 2020

VPN më e mirë për WhatsApp


WhatsApp është aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë me një bazë globale të përdoruesve prej 1.5 miliardë njerëzve që nga viti 2018. Aplikacioni, i cili u ble nga Facebook në vitin 2014 për 19 miliardë dollarë, ka mbizotëruar në tregun e aplikacioneve chat me qëllimin e tij singular, mungesën e reklamave, dhe angazhimi për privatësinë. Në të gjithë botën, WhatsApp përdoret për të vazhduar me miqtë dhe familjen, të bëjë pazare me tregtarët, të bëjë rezervime në restorante, të kryejë shërbimin ndaj klientit dhe të lidhë grupe me mendje njerëzish midis shumë gjërave të tjera.

Ne do të marrim detaje në lidhje me secilën nga VPN më poshtë, por nëse nuk keni kohën për të lexuar tërë artikullin, këtu është një përmbledhje e zgjedhjeve tona më të mira.

Ne kemi gjetur që këto të jenë VPN-të më të mira për thirrjet dhe mesazhet në WhatsApp:

 1. ExpressVPN VPN jonë zgjedhje # 1 për WhatsApp. Të shpejtë dhe të sigurt. Zhbllokon me lehtësi WhatsApp dhe shumicën e aplikacioneve të tjera të VoIP dhe mesazheve. Garancia e kthimit të parave 30-ditore.
 2. NordVPN Rrjeti i buxhetit që kodon të gjithë trafikun dhe nuk mban shënime. Aplikacionet mobile funksionojnë shkëlqyeshëm me shërbime të mesazheve dhe VoIP dhe janë të lehta për t’u përdorur.
 3. IPVanish Kriptimi i fortë dhe mbrojtjet për komunikimet private. Ka nevojë për instalim manual me OpenVPN në Kinë që mund të sfidojë disa përdorues.
 4. VyprVPN Fitoi besueshmëri për anashkalimin e vazhdueshëm të censurës kineze. I besueshëm dhe i sigurt për shërbimet e tjera të mesazheve WhatsApp, por disi të kushtueshme.
 5. PureVPN Mbështetje dhe dokumentacion i gjerë për gjetjen e blloqeve të censurës. Issuesështje të rastit të lidhjes për thirrjet VoIP.

WhatsApp përmban kriptim nga fundi në fund, që do të thotë se të gjitha mesazhet janë të koduara në pajisjen e dërguesit dhe mbeten të koduara deri sa të arrijnë në pajisjen e marrësit. Kushdo që ndodh të përgjojë mesazhet në tranzit – qoftë ISP, haker, entitet qeveritar, apo edhe Facebook – nuk do të jetë në gjendje të deshifrojë përmbajtjet e tyre. WhatsApp përdor grupin e kriptimit të zhvilluar nga Whisper Systems, i cili e bën aplikacionin e mesazheve të sinjalizuara shumë të lavdëruara dhe të përqendruara në jetën private..

Ky nivel i intimitetit është i shkëlqyeshëm për përdoruesit, por disa qeveri dhe agjencitë e zbatimit të ligjit argumentojnë se mbron aktivistët, gazetarët, disidentët, kriminelët dhe terroristët që mund të përdorin aplikacionin për të komunikuar në fshehtësi. Si rezultat, WhatsApp është ndaluar, përkohësisht ose përgjithmonë, në 13 vende sipas Freedom House:

 • Bangladesh
 • Brazil
 • Kinë
 • Egjipt
 • Etiopi
 • Jordan
 • Kazahstan
 • Mali i Zi
 • Arabia Saudite
 • Gambia
 • Turqi
 • Uganda
 • Zimbabve

Në disa vende, veçoria e thirrjes me zë (VoIP) të WhatsApp shpesh bllokohet ndërsa pjesa tjetër e aplikacionit lihet e hapur. VoIP lejon përdoruesit të bëjnë thirrje zanore përmes internetit, të ngjashme me Skype, i cili gjithashtu është i bllokuar në disa vende. Thirrjet zanore WhatsApp bllokohen në:

 • Azerbaixhan
 • Bahrain
 • Marok
 • Emiratet e Bashkuara Arabe
 • Uzbekistan

Kompanitë e telekomit në disa vende kanë lobuar qeveritë e tyre përkatëse për të kufizuar gjithashtu WhatsApp. Për shkak se WhatsApp shërben si zëvendësim i thirrjeve dhe SMS tradicionale, ajo zvogëlohet në fitimet e telekove të trashëgimisë.

Nëse jeni një përdorues i WhatsApp që jeton në një nga këto vende ose planifikoni të vizitoni, mundeni anashkaloni këto kufizime duke u lidhur me një VPN. Shkurtër për rrjetin privat virtual, një VPN kodon të gjithë trafikun e internetit të pajisjes tuaj dhe e drejton atë përmes një serveri ndërmjetës në një vendndodhje të zgjedhjes suaj. Kjo parandalon ISP-në dhe autoritetet qeveritare të dallojnë përmbajtjen ose destinacionin e trafikut tuaj të internetit, në këtë rast, mesazhet dhe thirrjet e dërguara dhe të marra në WhatsApp. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shkarkoni aplikacionin e ofruesit të VPN, të lidheni me një vend ku WhatsApp nuk është i bllokuar, dhe të përdorni WhatsApp ashtu si zakonisht.

VPN-të më të mira për WhatsApp

Ne kemi kuruar një listë të VPN-ve më të mira për WhatsApp bazuar kryesisht në kriteret e mëposhtme:

 • Suitë e fortë e kriptimit
 • Asnjë regjistër përdorimi
 • Mbrojtja e rrjedhjes DNS
 • Aplikacione celularë të disponueshme përfshirë Android dhe iPhone / iOS

1. ExpressVPN

ExpressVPNJanar 2020

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.ExpressVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

ExpressVPN ofron siguri më të lartë në çdo fazë, duke përfshirë encryption 256-bit dhe fshehtësi të përsosur përpara. Kompania nuk mban shënime të aktivitetit tuaj ose adresës IP të burimit. Mbrojtja e rrjedhjes DNS është e vendosur në mënyrë që vendndodhja juaj e vërtetë të mos zbulohet kurrë në ISP-në tuaj, dhe kompania operon serverat e saj privat DNS. Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS, Android dhe Linux (linjë komande). ExpressVPN është i shpejtë dhe serverat janë në dispozicion në 94 vende. Alsoshtë gjithashtu i aftë të zhbllokojë shërbimet e transmetimit që VPN-të e tjera nuk mund të përdorin më, përfshirë Netflix dhe Hulu të SH.B.A..

VPN më e mirë për WHATSAPP: ExpressVPN është zgjedhja jonë # 1. Një zgjedhje e shpejtë dhe e besueshme që zhbllokon të gjitha VoIP, mediat sociale dhe aplikacionet chat me lehtësi duke përfshirë WhatsApp, Google, Facebook, Twitter, Instagram, Skype dhe më shumë. Lidhje jashtëzakonisht të shpejta dhe një gamë e madhe vendesh në dispozicion. Karakteristika të shkëlqyera të intimitetit dhe nuk mban regjistra. Provoni pa rrezik, me garancinë e kthimit të parave 30-ditore.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN.

ExpressVPN KuponKërkesa Speciale – merrni 3 muaj shtesë DEALKuponi shtesë që aplikohet automatikisht

2. NordVPN

NordVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.NordVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

NordVPN mban një politikë të vërtetë shkrimesh zero dhe mbron çdo lidhje me kriptimin e pathyeshëm. Për gabime serioze të sigurisë, ekziston gjithashtu mundësia që të lidheni me një VPN të dyfishtë ose Tor mbi VPN. Si parazgjedhje, aplikacioni do të drejtojë kërkesat tuaja DNS përmes serverëve DNS të vetë NordVPN dhe do të parandalojë çdo rrjedhje të DNS që mund të largonte vendndodhjen tuaj. Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android. NordVPN ju jep një gjashtë lidhje të njëkohshme në një pajtim të vetëm, kështu që është e shkëlqyeshme për një familje, zyrë ose një grup shokësh. Nord gjithashtu mund të zhbllokojë shërbimet e transmetimit si US Netflix dhe Hulu.

BP BUXHETI VPN: NordVPN është vlerë e madhe. Një mundësi e shkëlqyeshme që funksionon mirë me WhatsApp. Lejon deri në 6 pajisje të lidhura njëkohësisht. Kredenciali i shkëlqyeshëm i intimitetit dhe sigurisë. Garancia e kthimit të parave 30-ditore.

Lexoni rishikimin tonë të plotë në NordVPN.

Kuponi NordVPNKurseni 70% në planin 3 vjeçar të SHKELJETDeklarimi aplikuar automatikisht

3. PrivateVPN

PrivateVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.PrivateVPN.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

PrivateVPN është një ofrues i ardhshëm që ofron të gjithë sigurinë dhe tiparet që do të prisnit nga një lojtar veteran. Ajo funksionon si në Kinë ashtu edhe në Emiratet e Bashkuara Arabe. Kompania ruan zero shkrime në lidhje me përdoruesit e saj dhe punëson encryption të pakthyeshme. Sekreti i përsosur përpara siguron që edhe nëse çelësi juaj i enkriptimit është i komprometuar, ai nuk mund të përdoret për të deshifruar seancat e kaluara. Parandalimi i rrjedhjes vjen i pjekur në të gjitha aplikacionet, por një ndërrues vrasës është i disponueshëm vetëm në versionin Windows.

PrivateVPN është gjithashtu i aftë të zhbllokojë shërbimet e rrjedhës së bllokuar gjeo-bllok si Netflix, Hulu, iPlayer të BBC, dhe më shumë. Aplikacionet janë të thjeshtë për të krijuar miqësor.

Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS, Android dhe Amazon Fire TV. Mund të lidhni deri në gjashtë pajisje njëherësh.

Lexoni rishikimin tonë të plotë PrivateVPN.

4. VyprVPN

VyperVPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

VyprVPN ka ndërtuar reputacionin e saj për shkak të aftësive të saj për të anashkaluar sistemet autorizuese të censurës në vende si Kina, kështu që nuk është e huaj të zhbllokojë aplikacione si WhatsApp. Përveç një suite tashmë mbresëlënëse të kriptimit – AES 256-bit çiftuar me autentifikim SHA256 – klientët gjithashtu mund të përfitojnë nga protokolli i tij pronar Chameleon për të fshehur faktin se ata po përdorin një VPN fare. VyprVPN gjithashtu mund të zhbllokojë disa shërbime streaming si US Netflix dhe Hulu. Shpejtësia nuk duhet të jetë problem për transmetimin me VyprVPN duke bërë listën tonë të VPN-ve të shpejta. Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS dhe Android.

P USRDORIMI I PAJEKTUAR i T D DHNAVE: VyprVPN ka aplikacionin miqësor për përdoruesit. E besueshme në zhbllokimin e WhatsApp. Shpejtësi të mirë dhe uptime pasi të gjithë serverët janë në pronësi të VyprVPN. Jo opsioni më i lirë. 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për VyprVPN.

VyprVPN CouponShikoni 81% në planin 2 vjeçar DEALDiscount aplikuar automatikisht

5. Surfshark

SurfShark VPN

Aplikacionet e disponueshme:

 • PC
 • mushama
 • IOS
 • android
 • Linux

Faqja e internetit: www.Surfshark.com

Garancia për kthimin e parave: 30 DITE

Surfshark është një tjetër ofrues i ri që bën një spërkatje të madhe në hapësirën VPN duke lejuar përdoruesit të lidhin një numër të pakufizuar pajisjesh në të njëjtën kohë. Kjo nuk është e vetmja kartë në dorë, megjithëse: Surfshark ofron sigurinë dhe intimitetin që ju duhet të përdorni WhatsApp nga çdo vend. Ajo funksionon si në Emiratet e Bashkuara Arabe, ashtu edhe në Kinë. Kompania nuk ruan asnjë regjistër dhe përdor shifrimin e nivelit të lartë.

Nëse doni të zhbllokoni faqet e transmetimit nga jashtë, Surfshark ju ka mbuluar. Ajo zhbllokon lehtësisht ndër të tjera Netflix, Hulu dhe BBC iPlayer. Mbështetja për biseda live 24/7 është në dispozicion kur ju nevojitet.

Aplikacionet janë në dispozicion për Windows, MacOS, iOS, Android dhe Fire TV.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për Surfshark.

Shmangni VPN falas

Highlyshtë shumë e pamundur që çdo VPN falas të anashkalojë me siguri një kufizim mbarëkombëtar në WhatsApp. Një qeveri që mund të bllokojë WhatsApp mund të bllokojë me lehtësi një server VPN. VPN falas kanë shumë pak burime dhe shumë pak nxitje për të mbajtur serverët e tyre larg këtyre listave të zeza të qeverisë. VPN të paguara janë pozicionuar shumë më mirë për ta bërë këtë.

Kina dhe Emiratet e Bashkuara Arabe bllokojnë në mënyrë aktive shumicën dërrmuese të VPN-ve, madje edhe ato me pagesë. Sidoqoftë, VPN-të e paguara që rekomandojmë më lart, kanë ekspertizën dhe burimet për të qëndruar një hap përpara. Ata gjithashtu ofrojnë mbështetje të drejtpërdrejtë të klientit për përdoruesit që kanë ndonjë problem që të qasen në WhatsApp.

Edhe nëse një VPN falas arrin të lejojë hyrjen në WhatsApp, ai akses mund të mos jetë i sigurt. VPN të lira shpesh përdorin mbrojtje nga fshehja dhe rrjedhja subpar për të mos lejuar që palët e treta të kontrollojnë lidhjen tuaj.

Ne ju rekomandojmë të shmangni VPN falas që zakonisht gjenden në Google Play dhe App Store. Këto aplikacione shpesh gjurmojnë dhe logojnë atë që bëni në internet, injektojnë reklama dhe madje mund të infektojnë pajisjen tuaj me malware. Dhe nëse policia vjen duke trokitur në derën e tyre duke kërkuar informacione për një përdorues specifik, ata nuk do të rrezikojnë biznesin e tyre për të shpëtuar dikë që përdor aplikacionin e tyre falas.

Për më tepër, shumica e VPN-ve falas kanë një gamë të kufizuar të serverëve për të zgjedhur, kufizuar gjerësinë e bandës, dhe të dhënat e kapakut.

Si të zhbllokoni WhatsApp me një VPN

Pasi të keni zgjedhur dhe regjistruar në një nga VPN më lart, ndiqni këto udhëzime për të përdorur WhatsApp në një vend ku është i censuruar:

 1. Shkarkoni dhe instaloni aplikacionin VPN të ofruesit për pajisjen tuaj
 2. Drejtoni aplikacionin dhe zgjidhni një vendndodhje të serverit në një vend ku WhatsApp nuk është i bllokuar
 3. Goditi Connect buton
 4. Pasi të jetë vendosur lidhja, hapni WhatsApp dhe përdoreni normalisht.

Unë jam i lidhur me një VPN por WhatsApp është akoma i bllokuar. Cfare duhet te bej?

Një nga tre gjërat ka të ngjarë të shkaktojë këtë problem.

E para është që ofruesi i shërbimit tuaj të internetit ose transportuesi mobil, në emër të qeverisë, ka bllokuar adresat IP të serverëve të njohur VPN. Nëse ky është rasti, ju nuk do të mund të përdorni asgjë në internet ndërsa përdorni VPN, jo vetëm WhatsApp.

Nëse kjo ndodh me ju, kontaktoni mbështetjen e klientit të ofruesit tuaj VPN dhe pyesni ata që serverë të përdorin për të zhbllokuar WhatsApp në vendin tuaj. Shumica do të kenë një gamë të serverëve që mund të përdorni posaçërisht për të zhbllokuar Netflix që nuk janë listuar në të zezë nga autoritetet.

Shkaku i dytë i mundshëm mund të jetë që ju po bëni kërkesa DNS. DNS, ose sistemi i emrit të domain-it, përdoret për të ndërlidhur një emër domain me një adresë IP të serverit në internet. Për shembull, kur shkruani krahasimin në internet në shiritin tuaj URL, dërgohet një kërkesë DNS për të parë se cilën adresë IP i është caktuar kjo faqe në internet. Kjo kërkesë dërgohet te serveri më i afërt DNS, i cili normalisht operohet nga ISP-ja juaj. Shumica e censurës së internetit të udhëhequr nga qeveria është kryer në nivelin ISP.

Një rrjedhje DNS ndodh kur kërkesa DNS dërgohet jashtë tunelit VPN te ISP-ja juaj në vend të serverave DNS të ofruesit tuaj VPN. Kjo zbulon destinacionin e vërtetë të trafikut tuaj të internetit dhe ISP bllokon lidhjen në përputhje me rrethanat.

Për të marrë rreth kësaj, sigurohuni që VPN juaj të ofrojë mbrojtje nga rrjedhja DNS (të gjithë ofruesit që rekomanduam më lart). Ju mund të duhet ta aktivizoni atë në cilësimet e aplikacionit nëse nuk është aktivizuar si parazgjedhje. Për më tepër, mund të provoni të çaktivizoni IPv6 në pajisjen tuaj.

Më në fund, ISP-ja juaj mund të bllokojë trafikun që udhëton drejt ose nga portet specifike të përdorura nga WhatsApp. Aplikacioni juaj VPN mund të mbështesë përcjelljen e portit, i cili do të drejtojë trafikun nga WhatsApp përmes një porti tjetër. Konsultohuni me faqen e internetit ose shërbimin e klientit të ofruesit.

Do një copë VPN të backdoor WhatsApp?

Përgjigje e shkurtër: jo.

Përgjigje e gjatë: Së pari, WhatsApp nuk ka një prapavijë aq shumë sa ajo ka një cenueshmëri të vogël në skemën e saj të kriptimit nga fundi në fund.

Ja se si funksionon: kur dërgoni një mesazh në WhatsApp, ai është i koduar para se të lësh telefonin tuaj, të dërgohet përmes internetit dhe kurrë nuk dekriptohet derisa të zbresë në telefonin e marrësit. Vetëm telefoni i marrësit përmban çelësin që mund të deshifrojë mesazhin. Keyselësat privatë gjenerohen dhe shkëmbehen midis përdoruesve përpara se të dërgohen ndonjë mesazh.

Por nëse marrësi ndryshon telefonin e tyre, ata nuk kanë më çelësin e kriptimit të nevojshëm për të deshifruar mesazhet. Kjo mund të rezultojë në mesazhe që nuk dërgohen kurrë. Në një kompromis të sigurisë në favor të komoditetit, WhatsApp zbatoi atë që pretendojnë shumë kritikë është një prapavijë. Shkëmbimi i çelësit rinegociohet pa dijeninë e marrësit, dhe pjesa tjetër e prapambetur e mesazheve janë dërguar përsëri. Përdoruesit e WhatsApp mund të ndryshojnë një preferencë në cilësimet e tyre për t’i njoftuar nëse marrësi ka ndryshuar telefonat dhe çelësat janë rinegociuar, por kjo nuk aktivizohet si parazgjedhje.

Rezultati është që nëse dikush thjesht fik telefonin e tij ose është i shkëputur nga interneti për çdo periudhë kohe, WhatsApp – dhe ergo Facebook – mund të falsifikojë ekzistencën e një telefoni të ri dhe çelësin privat në mënyrë që të lexojë historinë e mesazheve të dikujt.

Për ta bërë këtë, duhet një pajtueshmëri e qartë e WhatsApps dhe një objektiv specifik. Kjo nuk është diçka që mund të shfrytëzohet përmes çdo kontrolli masiv të dragnetit ose nga hakerat pa ndihmën e WhatsApp. Pra, për shumicën e njerëzve, nuk është shqetësim. Nëse mendoni se po synoni një shkallë të tillë, mund të gjeni më shumë detaje mbi këtë çështje dhe të lexoni në alternativat e mundshme të WhatsApp.

Kthehu tek pyetja jonë origjinale, një VPN nuk do t’ju mbrojë në asnjë mënyrë nga kjo ndjeshmëri. Shfrytëzimi do të duhej të ndodhte në serverat e WhatsApp, jo në lidhjen tuaj të internetit ose pajisjen tuaj.

A do të më mbrojë një VPN nga arrestimi për përdorimin e WhatsApp?

Përgjigje e shkurtër: Jo.

Përgjigje e gjatë: Ka pasur disa raporte lajmesh nga shumë vende për njerëzit që arrestohen për postim ose dërgim të përmbajtjes së paligjshme në WhatsApp. Kjo përmbajtje shpesh është etiketuar shpifëse, shpifëse, e qartë, ose madje përmban informacione rreth programeve të planifikuara të grushtit të shtetit.

Ju lutemi kuptoni, megjithatë, që qeveria nuk e hoqi WhatsApp për të marrë këtë informacion, e as nuk e vodhi atë në tranzit pasi ajo bëri rrugën e saj nëpër internet, dhe as të bashkëpunojë me WhatsApp për të marrë përmbajtjen e mesazheve WhatsApp të dikujt. Sistemi i kriptimit nga fundi në fund i WhatsApp mbron nga këto lloj gjarpërash.

Në vend të kësaj, autoritetet morën informacionin në një nga dy mënyrat e mëposhtme:

 • Dikush në një grup WhatsApp ose bisedë private njoftoi policinë
 • Policia kapi telefonin dhe, nëse ishte e nevojshme, e shtrëngoi pronarin që ta zhbllokonte

Kjo eshte. Nuk ka asnjë sulm që po ndodh këtu. Një VPN nuk do t’ju ndihmojë me snitches dhe policët do të thotë.

“WhatsApp / iOS” nga Álvaro Ibáñez i licencuar sipas CC BY 2.0

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map